Patikslintos vandenviečių apsaugos zonos: vandens ištekliai bus saugūs, o ūkinei veiklai – palankesnės sąlygos

Atsižvelgus į besikeičiančią žemėnaudą, gyvenamųjų ir pramoninių teritorijų plėtrą, Aplinkos ministerija siūlo mažinti kai kurių vandenviečių apsaugos zonas. Taip siekiama sudaryti palankias sąlygas gyventojams ir įmonėms saugiai eksploatuoti požeminius vandens išteklius ir kartu vykdyti ūkinę veiklą.

Šiuos pakeitimus numato patikslintas Požeminio vandens vandenviečių apsaugos zonų nustatymo tvarkos aprašas.

„Vandenviečių apsaugos zonų dydisnėra pagrindinis veiksnys požeminio vandens ištekliams nuo galimos taršos apsaugoti. Svarbiausia, kad gręžinys būtų įrengtas pagal taisykles, o apsaugos zonoje būtų laikomasi nustatytų reikalavimų. Turime ieškoti pusiausvyros tarp naudojamų požeminio vandens išteklių efektyvesnės apsaugos ir augančios urbanizacijos, sudarant palankesnes sąlygas naudoti vandenį ir vykdyti ūkinę komercinę veiklą“, – sako aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė.

Pakeitus minėtąją tvarką, bus patikslinta, kokiais atvejais ir kokios turi būti nustatytos vandenvietės apsaugos zonos (VAZ). Pažymėtina, kad priklausomai nuo vandenvietės grupės, požeminio vandens naudojimo paskirties ir išgaunamo kiekio, VAZ gali būti sudaryta iš trijų apsaugos juostų.

Pavyzdžiui, siūloma, kad mažoms vandenvietėms, kai išgaunama iki 10 kub. m per parą požeminio vandens, išskyrus atvejus, kai jis naudojamas geriamojo vandens tiekimui, būtų nustatoma tik VAZ pirmoji juosta, kurios dydis priklauso nuo vandenvietės grupės.

Taip pat įtvirtinta, kad VAZ aplink individualiai apsirūpinančiųjų geriamuoju vandeniu požeminio vandens vandenvietes būtų 3 metrai, vietoje buvusių 5 metrų.

Įvertinus VAZ draudžiamas veiklas, nustatytas Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme, siūloma numatyti, kad VAZ pirmoji ir antroji juostos, VAZ 3-iosios juostos 3a ir 3b sektoriai būtų nustatomi tik tuose žemės plotuose, kuriuose išduoti leidimai naudoti angliavandenilių išteklius (daugiausia – vakarinėje Lietuvos dalyje).

Šis ir kiti patikslinimai siūlomi atsižvelgus ir į jau pakeistus teisės aktus, susijusius su VAZ juostų derinimu ir nustatymu.

Daugiau informacijos apie apsaugos zonoms nustatytus reikalavimus rasite Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme, o požeminio vandens gręžinių įrengimo taisykles rasite čia.

Su patvirtintais Požeminio vandens vandenviečių apsaugos zonų nustatymo tvarkos aprašo pakeitimais galima susipažinti Teisės aktų informacinėje sistemoje.

Aplinkos ministerijos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių