Pavasarį spalvina svogūninės gėlės

Po žiemos bundančioje gamtoje ieškome sielą gaivinančių spalvų. Šiuo metu kol kas niūroka ir mieste, ir parke, netgi kai kuriose sodybose. Trūksta spalvingų krūmų ir gėlių žiedų. Svogūninės gėlės – didžiausia gėlynų puošmena pavasarį.

Kaip augalais nuspalvinti aplinką ir praskaidrinti nuotaiką, kalbėjomės su Vėžaičių filialo direktore dr. Danute Karčauskiene.

– Kas džiugintų mūsų akį ankstyvą pavasarį?

– Kol nesulapoję medžiai, po jais labai gražiai įsikomponuoja įvairių svogūninių gėlių deriniai. Tai savitos ir mėgstamos gėlės – plačiakarūniai narcizai, krokai, tulpės, žydrės, hiacintai, margutės. Plačiakarūniai narcizai sode gali būti auginami įvairiose vietose, gėlių lysvaitėse ir netaisyklingų formų gėlynuose. Saulėtose vietose po medžiais ir krūmais šie narcizai suveši ryškiaspalvėmis grupėmis. Akį veria geltonos spalvos narcizų veislės su raudonomis tulpėmis ar mėlynomis žydrėmis. Vazoninėse akį patraukia margaspalvių hiacintų deriniai. Tamsius parkus šviesiomis spalvomis nudažo krokų deriniai su žydrėmis, scylėmis ir narcizais bei našlaitėmis. Taip pat gražiai atrodo didelėmis grupėmis susodintos margutės.

Svogūninių gėlių grožis pavasarį priklauso nuo to, kaip jas pasodiname, patręšiame ir prižiūrime nuo pat ankstyvo rudens. Daugelis svogūninių gėlių žydi ir būna dekoratyvios anksti pavasarį (kovo-balandžio mėnesiais), vėliau jų vegetacija baigiasi ir jau birželį augalai tampa nebedekoratyvūs. Todėl gėlynuose svogūninės gėlės sodinamos nedidelėmis grupėmis, kad pasibaigus vegetacijai, jas pridengtų šalia augančios kitos daugiametės gėlės. Peržydėjusias svogūnines gėles iškasame arba pašalinę jų nudžiūvusius lapus bei stiebus, sodiname vienmetes.

– Kaip formuoti gėlyną?

– Pirmosios pavasarį baltais žiedeliais pražysta amarilinių šeimos svogūninės gėlės – baltoji snieguolė ir pavasarinė leukoja, o šalia jų gražiai atrodo mėlynspalvės gėlės – sibirinė scylė ir smulkiažiedė žydrė. Dar didesnę žiedų įvairovę gėlynams suteikia įvairiaspalviai krokai bei saviti ir savo grožiu unikalūs narcizai. Jie džiugina savo žiedų formų įvairove, spalvų ir atspalvių deriniais, gaiviu kvapu, ypač savitu kvapu dvelkia poetinis smulkiakarūnis narcizas. Iš šios narcizo grupės buvo išvestos kitos veislės. Visada akį veria baltais, geltonais ir dvispalviais žiedais su geltonomis karūnėlėmis žydintys plačiakarūniai narcizai. Ryškių spalvų ir gaivaus kvapo išsiilgę visada pavasarį grožimės įvairiaspalviais hiacintais ir tulpėmis. Pavasarį išlydi lelijos – nuo seno mūsų darželiuose auginama gėlė, kuri labiau nei kitos svogūninės gėlės mėgsta gerai paruoštus dirvožemius, tai yra purius, pralaidžius vandeniui ir nerūgščius.

Įvairiaspalvės svogūninės gėlės suteikia žavesio pilkai gamtai. Jas galima visur pritaikyti – visuomeniniuose gėlynuose, prie individualių gyvenamųjų namų.

Užtektų gražiame keraminiame vazone sukomponuoti dviejų ar trijų rūšių svogūninių gėlių kompoziciją, kuri suteiktų žavesio bet kokiai erdvei ir skaid­rintų nuotaiką iki pat gegužės pabaigos. Praėjus šalnų pavojui, savo vietą užleistų vienmetėms gėlėms. Gali būti žavus našlaičių ir svogūninių gėlių derinys: tamsios našlaitės ir geltoni narcizai. Dar gražiau atrodo kompozicija vazoninėje, kai sodinant išlaikomas gėlių aukščio principas: viduryje – aukštesnės gėlės, o pakraščiuose – žemesnės ir net svyrančios.

– Gal žinote gražiai tvarkomų erdvių pavyzdžių?

– Balandžio mėnesį Olandijoje kasmet vyksta svogūninių gėlių paroda sename parke. Nenusakomas šių gėlių rūšių ir spalvinių derinių grožis. Norėtųsi tai pritaikyti ir mūsų parkuose, bent minimaliai, taip suteikiant jiems šviesumo ir patrauklumo, kol nesužaliavę medžiai.

Švedijoje mačiau, kaip gražiai atrodė daugiau nei kilometrą besitęsianti gamyklos pastato siena, kurią nuo pėsčiųjų tako skyrė beržų alėja, ir natūralioje pievelėje geltonuojanti narcizų juosta, išblaškydama gamybos erdvės monotoniją. Taigi ir Gargžduose nuo ankstyvo pavasario galėtų klestėti svogūninės gėlės, o erdvės joms tikrai yra. Kodėl senojo parko nenuspalvinus svogūninių gėlių salelėmis? Nedidelės išlaidos – tik noro ir trupučio žinių tereikia.

– Kaip prižiūrėti svogūnines gėles?

– Pavasarį svogūnines gėles – tulpes, narcizus ir kitas reikia papildomai tręšti azotinėmis trąšomis, o rudenį išberiamos fosforo ir kalio trąšos. Rudenį sodinti į tinkamai paruoštą žemę. Pavyzdžiui, hiacintai, narcizai mėgsta purią, kompostinę. Svogūninės gėlės nemėgsta per drėgnos žemės ir šviežio mėšlo – geriausia perpuvęs. Tręšti reikia skiestomis srutomis.

Nužydėjusios svogūninės gėlės nebegražios, bet iš karto negalima nuskinti nei žiedų, nei lapų. Reikia laukti, kol paruduos, baigsis vegetacija – juk grožį parodžiusi gėlė svogūne kaupia maistines medžiagas. Taigi per anksti pašalinti nurudavusių lapų negalima.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių