Progimnazijos sveikatos priežiūros specialistė su iššūkiais susiduria kasdien

Autorių nuotr.: Gargždų „Minijos“ progimnazijos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė V. Žutautienė: „Labai džiugu, kad ir vaikų sąmoningumas didėja.“

Jokie Naujųjų metų tikslai bus nesvarbūs, jei nebus sveikatos. Tuo įsitikinusi ir Gargždų „Minijos“ progimnazijoje jau 40 metų dirbanti visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Violeta ŽUTAUTIENĖ. Su ja kalbėjomės apie šio darbo specifiką, kokie privalumai, minusai.
Būtinas budrumas
– Kokias išskirtumėte savo pagrindines pareigas?
– Pagrindinė mano užduotis – saugoti mokinių sveikatą, nes kai žmogus jaunas, niekada nesusimąsto. Atrodo, kad visada bus sveikas, visada bus viskas gerai. Tačiau norint kad taip būtų, apie sveikatą, jos puoselėjimą reikia galvoti nuo mažų dienų.
Aš galiu suteikti pirmąją pagalbą, todėl turiu labai gerai išmanyti visus pokyčius, naujas taisykles, nes niekas nestovi vietoje, medicina keičiasi, reikia ir mums nuolat atnaujinti žinias, tobulėti. Svarbu, kad galėtume tą pirmąją pagalbą suteikti kokybiškai.
– Gargždų „Minijos“ progimnazija didžiausia Klaipėdos rajone. Su kokiais sunkumais tenka susidurti?
– Pasakysiu atvirai – man labai nepatinka meluojantys ir manipuliuojantys vaikai. Gaila, kad mokykloje neturime melo detektoriaus (šypsosi – aut. past.), mes galime pamatuoti temperatūrą, AKS spaudimą. Pasitaiko, kai vaikai ateina ir skundžiasi kažkokiu negalavimu, tačiau po nuoširdaus pokalbio paaiškėja, kad yra noro praleisti kontrolinį darbą. Iš patirties jau atpažįstu, kur iš tikrųjų bėda, o kur bandoma simuliuoti. Aišku, laikausi tokios taisyklės, kad vaikai visada teisūs, geriau jau aš pabūsiu kvailesnė, atsargesnė nei kažkas bus pražiūrėta, juk sveikata mūsų prioritetas, tam čia ir esu. Svarbu būti budriai.
Progimnazijoje labai daug mokinių, todėl veiksmas vyksta kiekvieną dieną, nebūna, kada nuobodžiauti, paprastai vos spėju suktis. Juk mokiniai aktyvūs, tad pasitaiko, kad ir per žaidybines situacijas susižaloja ar šiaip sunegaluoja, juk šaltasis metų sezonas, tad susirgimų kreivė stiebiasi. Pykinimai, vėmimai, pilvo skausmai, kurie būna ir nuo streso – visko pasitaiko. Paauglėms, kai pradeda laikytis dietų, taip pat kyla grėsmė sveikatai.
Mokinių sąmoningumas didėja
– Šiuolaikinis žmogus kelia sau daugybę reikalavimų, susiduria ir su panikos atakomis. Galite tai patvirtinti?
– Deja, tokia yra paskutinių metų tendencija. Panikos ataka gali pasireikšti įvairiai. Pavyzdžiui, pas mane atėjo berniukas ir kai sėdi, tai net matosi, kaip širdis plaka, randasi mirties baimė, apima panika. Žmogui neaišku, kas su juo darosi. Tuomet raminu, kartu kvėpuojame. Svarbu rasti bendrą kalbą. Visada prieš prisilietimą paklausiu, ar galiu uždėti rankas ir pan. Reikia atsiklausti. Žinoma, išsikvietėme mamą, greitąją. Būtina žaibiška reakcija. Anksčiau tokių atvejų nebūdavo, tik mokslinėje literatūroje apie juos būdavome skaitę. Dabar susiduriu praktikoje. Tokius priepuolius gali sukelti ir narkotinės medžiagos.
– Kas Jus paskatino rinktis medikės profesiją?
– Aš savęs be medicinos net neįsivaizduoju. Mokiausi Šiaulių medicinos mokykloje. Ten daugiau mokiausi būtent apie vaikų ligas. Baigusi atvykau pagal paskyrimą į Gargždus ir „Gintarėlio“ darželyje dirbau 3 metus. Vėliau nusprendžiau pakeisti darbo vietą ir štai Gargždų „Minijos“ progimnazijoje tebedirbu iki šiol. 2005 metais Klaipėdos universiteto tęstinių studijų institute baigiau pagrindines studijas pagal reabilitacijos ir slaugos programą, įgijau reabilitacijos ir slaugos bakalauro kvalifikacijos laipsnį.
– Kokių savybių reikia, norint dirbti mokykloje sveikatos priežiūros specialiste?
– Svarbiausia yra mylėti vaikus, taip pat rasti bendrą kalbą su jais. Žinoma, ir medicina turi būti ne podukros vietoje. Dirbdama progimnazijoje ne tik realizuoju save medicinoje, bet kartu pasikraunu mokinių jaunat­viškos energijos. Labai džiugu, kad ir vaikų sąmoningumas didėja, kartais kritinėse situacijose jie namuose pataria net tėvams, nes turi žinių iš mokyklos ir tos žinios yra neseniai gautos, o suaugusieji būna ir pamiršta.
– Ar profesines žinias pritaikote ir savo šeimoje?
– Užauginau dukrą ir turiu 15 m. anūką Anridą. Tiek šeimos nariams, tiek mokiniams visada akcentuoju, kad norint puoselėti sveikatą reikia sveikai maitintis, sportuoti ir laikytis dienos režimo.
Odilija JOCYTĖ,
Gabija ORENTAITĖ
Gargždų „Minijos“ progimnazijos kūrybinio rašymo dirbtuvių narės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių