Ramunėlių arbatos!
Vos tik pasirodė suskaičiuoti antrojo turo Seimo rinkimų rezultatai griebtasi už galvos, o ką mes čia vėl išrinkom?! Dabar jau dalis rinkėjų rypuoja: nepažinojau tų kandidatų, nežinojau, kokia buvo partijų rinkimų programa, jei būčiau žinojęs, tai gal būčiau ir nerinkęs. Tad ką išrinkom ir ką išrinktieji mano darysiantys parlamente per ketverius metus?
Vyriausioji rinkimų komisija savaitės pradžioje suskubo pranešti, koks yra šio Seimo kadencijos parlamentarų statistinis portretas. VRK duomenimis, Seimo nario mandatus iškovojo 103 vyrai ir 38 moterys.
Statistinis Seimo narys disponuoja daugiau kaip 600 tūkst. eurų turtu. Apibendrinti duomenys rodo, kad statistinis Seimo narys – pasiturintis ir vedęs penkiasdešimtmetis. 96 iš 103 Seimo narių vyrų turi aukštąjį išsilavinimą. 86 nurodė, kad yra susituokę.
Apibendrinus 38 į Seimo nares išrinktų moterų duomenis, galima teigti, kad statistinė Seimo narė yra išsilavinusi 46-erių metų moteris, disponuojanti beveik 115 tūkstančių eurų vertės turtu (įskaitant turimas paskolas). 25 iš 38 yra ištekėjusios. 33 naujos kadencijos Seimo narės gali pasigirti turinčios aukštąjį išsilavinimą.
Apie bendrus planus kurti daugumos koaliciją tuoj po rinkimų rezultatų pirmadienį paskelbė trys politinės jėgos: TS–LKD (50 mandatų), Liberalų sąjūdis (13 mandatų) ir Laisvės partija (11 mandatų). Dabar tik susigriebta smalsauti, ką jos žadėjo rinkimų programose, kaip tuos pažadus suderins? Gerovės svajonės aukštos, tik kaip tą gerovę realiai sukurti – receptų programose nėra. Prieš dešimtmetį Seimo valdančiojoje daugumoje buvusi TS–LKD partija dar vis prisimenama dėl naktinės mokesčių reformos. Dabar konservatorių planuose tokio akibrokšto artimiausiu metu lyg ir nenumatyta. Tačiau rinkimų programoje atkreiptas dėmesys, kai asmenys, dirbantys ne pagal darbo sutartį, moka mažesnius mokesčius. Kita siūloma siekiamybė – vietoj našlių pensijos įvesti vienišų žmonių pensiją, kuri siektų 42 eurus (našlių pensija šiuo metu siekia 26 eurus). Investicijoms skatinti žadama išskirti 10 ekonominių centrų, kuriems valstybė teiktų paramą. Nauji smulkieji verslai galėtų gauti pradedančiojo verslo krepšelį, kuris leis per pirmus metus gauti valstybės lėšomis finansuojamą teisinę pagalbą, buhalterijos ir kitas paslaugas. Senjorams bus bandoma sukurti vadinamuosius tobulėjimo kuponus, kuriuos būtų galima panaudoti kvalifikacijai kelti.
Liberalų sąjūdis žada per ketverius metus iki 15 proc. sumažinti gyventojų pajamų mokestį (GPM). Finansų ministras V. Šapoka yra sakęs, kad tai valstybei per metus galėtų kainuoti apie 700 mln. eurų. Dar tarp liberalų siūlymų ir kitų mokesčių mažinimai – iki 5 proc. sumažinti pridėtinės vertės mokestį būtiniausiems maisto produktams, o PVM statybų sektoriuje – 9 proc. Laisvės partija pasižada per 4 metus neįvesti jokių naujų mokesčių. Tačiau esą sieks eliminuoti neteisingas socialinės paramos formas, tokias kaip pensijų skyrimą našliams, vaiko pinigus, darbo paieškos pašalpas, subsidijas komunalinėms išlaidoms. Programoje taip pat siūloma uždaryti Užimtumo tarnybą, o įdarbinimo paslaugas pirkti iš privačių tiekėjų.
Tai tik keletas plačiausiai viešojoje erdvėje aptariamų pasiūlymų iš minėtų partijų, kurios Seime bus koalicijoje, programų. Jei kas nors jums užkliuvo ir nepatinka, neskubėkite griebtis širdies lašų. Dar nebuvo per trisdešimt Nepriklausomybės metų nė vienos valdančiosios koalicijos, kuri kadencijos metu būtų įgyvendinusi visus suplanuotus užmojus. Dažniausiai aukštai šoka, žemai krenta. Kartais viską pakoreguoja netikėtos aplinkybės: štai kad ir koronaviruso pandemija. Tad bus kaip bus su ta naujai valdyti žadančia valdžia. Mažiau nervinkimės dėl politikos manipuliavimų ir nesąmoningų komentarų feisbuke. Verčiau ramiai išgerkime ramunėlių arbatos. Išeis į sveikatą, kurios mums labiausiai reikia šiomis dienomis.
Vilija BUTKUVIENĖ
„Bangos“ redaktorė