Renesansą išgyvenanti naminė kombučia – gargždiškės kasdienybėje

Asm. albumo nuotr.: Užupio kombučios festivalyje Dovilė sulaukė daug liaupsių iš ragavusiųjų jos naminės kombučios.

Gargždiškė Dovilė SAVICKIENĖ pažįstama kaip buvusi sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Gargždų viltis“ pirmininkė, dabar – narė. Būtent jos iniciatyva buvo surengta neįgaliųjų fotografijų konkurso „Pasaulis mano akimis“ paroda, išleista fotografijų knygelė. Trijų vaikų mama stebina aplinkinius savo aktyvumu: ji randa laiko ir kanklėmis groti, ir medituoti, ir gaminti kombučią – natūraliai fermentuotą arbatos gėrimą. Apie savo pomėgius ir ypatingąją kombučią Dovilė sutiko papasakoti ir „PraBangos“ skaitytojams.


Grybą gavo dovanų
– Dovile, pirmiausia papasakokite, kaip kombučia atkeliavo į Jūsų šeimą?
– Pati kombučią gaminu jau trejus metus. Viskas prasidėjo nuo to, kad apsilankėme pas žolininkę Janiną, kuri gyveno prie Kulių. Ši nuostabi žolininkė man padovanojo kombučiai gaminti reikalingą gražų baltą arbatos grybą, tad parsivežiau jį kaip dovaną ir tuomet prasidėjo gamyba. Dabar, kur einu: ar į kažkokį kolektyvą, ar į draugų, giminių susibūrimą, visur nešuosi kombučios. Kadangi alkoholio jau seniai nevartojame, tai kombučia mums labai tinka ir patinka. Įprastai dabar ją gaminu kartą per savaitę.
– Kuo naudingas šis gėrimas?
– Jame gausu probiotikų, organinių rūgščių, virškinimo fermentų ir antioksidantų. Nesu medikė ir tikrai nekalbėsiu apie kažkokias stebuklingas galias. Tačiau faktas, kad kombučia – šimtmečių senumo gėrimas, kuris labiausiai veikia žarnyną, o žarnynas juk mūsų antrosios smegenys. Vienos draugės mama, atsigėrusi kombučios, jaučia, kaip suaktyvėja virškinimas, žarnynas kitaip dirba. Ne veltui sakoma, jog norint sustiprinti imunitetą svarbu pasirūpinti savo žarnynu.
– Ar tiesa, kad Jūsų kombučia išsiskiria vaistažolių gausa?
– Taip, įprastai kombučia gaminama žaliosios, juodosios arbatų pagrindu. Tačiau sakoma, kad šiose stipriose arbatose esantis kofeinas ne visuomet yra gerai vaikams. Tad nusprendžiau paeksperimentuoti ir pagaminau kombučią su raudonėliu, levandomis, pipirmėte, burnočiu, net pelynu. Paragavusieji maloniai nustebo ir toks įvertinimas man buvo paskata tęsti toliau kombučios gamybą būtent su vaistažolėmis. Mano firminė ir artimųjų rato labiausiai mėgstama – pelyno. Ji neturi tokio stipraus kartumo, švelni, o pora lašelių maistinės klasės „Young Living“ apelsinų eterinio aliejaus suteikia Pamelo (didžiojo greipfruto) skonį.


Festivalyje išgraibstė
– Auginate tris vaikus – Saimoną, Saulę Mariją ir Akvilę. Ar jie taip pat kombučios gerbėjai?
– Sulčių parduotuvėje jau seniai neperkame. Išties jie mėgsta kombučią ir man didžiausias komplimentas, kai pasako, jog tai skaniau ir už fantas, ir už kolas. Namuose visada teikiau prioritetą sveikai mitybai, esu išbandžiusi ir šarminę mitybą, esame atsisakę baltų miltų, vartojame labai mažai cukraus. Tačiau kombučios gamyboje cukrus yra naudojamas, bet jis fermentuojasi, yra suskaidomas, tad jo visai kitoks poveikis lieka, arbatos grybas jį paveikia. Tačiau kombučią būtent atsargiau reikėtų vartoti sergantiesiems cukriniu diabetu.
– Šią vasarą dalyvavote ir Vilniaus Užupyje vykusiame tradiciniame Kombučios festivalyje, kaip sekėsi?
– Ką nusivežiau, festivalio dalyviai išgraibstė per porą valandų. Tai didžiausias įvertinimas, sulaukiau daug komplimentų. Pradžioje, aišku, buvo nedrąsu, juk festivalyje dalyvavo visos didžiosios šalies kombučios daryklos, keletas svečių iš užsienio ir buvo keletas namudininkų, tarp kurių – ir aš. Kombučia išgyvena tikrą renesansą, Vilniuje ji labai populiari. Kiek teko girdėti, Lietuva pirmauja Europoje ir pagal kombučią gaminančiųjų skaičių. Renginyje buvo populiarinamas šis sveikas ir skanus gėrimas, lygiai taip pat ir pramogos be alkoholio.


Ir groja, ir medituoja
– Kombučia – ne vienintelis Jūsų pomėgis. Kuo dar užsiimate laisvalaikiu?
– Važinėju į Vėžaičių kultūros centrą, kur pas vadovę Ramutę Pozingienę ansamblyje „Jovaras“ groju kanklėmis. Taip pat dalyvauju meditacijų vakaruose Gargžduose, dar domiuosi astrologija. Ši sritis visada traukė, tačiau anksčiau numodavau ranka, esą nieko tie horoskopai nepasako. Tačiau kai įsigilini labiau, perpranti gimimo žemėlapio skaitymo bazę, pamatai, kaip gražiai viskas atsiskleidžia: kokios tavo užduotys šiame gyvenime, kokie talentai, ydos. Labai gražių dalykų paanalizavęs surandi. Pavyzdžiui, šiuo metu dirbu su puikybės yda, pasirodo per didelis kuklumas taip pat byloja apie puikybę, tad negalėjau atsisakyti šio interviu (šypsosi – aut. past.).

Agnė ADOMAITĖ

Gali būti aktualūs Biyoma papildai virškinimui

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių