Šou turi vykti?

Nepaisant nepalankaus geopolitinio fono ir siaučiančių karų, manau, galime tikėtis, kad prieš didžiąsias miesto šventes miestai vėl sužibės ryškiausiomis spalvomis, vėl rungtyniaus, kurių žaliaskarė gražiausia, vėl pasipils kritikos, kieno dekoracijos nedera…

Supraskite: artėja didžiosios metų šventės, darbo daug, o man reikia parašyti šias žurnalisto pastabas. Gerai, kad Klaipėdos rajono savivaldybė laikosi tradicijų ir šiemet taip pat organizavo verslo forumą. Pastarasis kainavo 10,5 tūkst. Eur. Pagrindinė tema, kuri pastaruoju metu jau tapo visos šalies mados topu, – dirbtinis intelektas. Tad paprašiau „ChatGPT“ sukurti žurnalisto pastabas apie Gargždus. Smalsu, ką gavau? „Gargždai – tai miestas, kuriame istorija susipina su šiuolaikinėmis tendencijomis. Nors tai nėra didelis miestas, jame gyvenantys žmonės turi stiprų bendruomenės jausmą. Istorinės pastatų architektūros smagumą papildo modernūs verslo centrų pastatai“ – „ChatGPT“ parašė būtent tokio pobūdžio kelias pastraipas. Informacija vien teigiama ir gana aptaki. Manau, „Bangos“ skaitytojams ji niekuo ypatinga.
Žymiai daugiau gyventojai gautų informacijos, jei stebėtų Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdžius. Dabar artimiausias vyks gruodžio 1 d. Su visais sprendimo projektais galima susipažinti Savivaldybės internetinėje svetainėje. Pavyzdžiui, vienas numato nustatyti nuo 2024 m. balandžio 1 d. iki 2025 m. kovo 31 d. elektromobilių viešo įkrovimo paslaugos teikimo Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijoje kainą – 0,30 Eur/kWh. Vadinasi, jei Taryba pritars, elektromobilių įkrovimo paslauga iš Savivaldybės įrengtų elektromobilių įkrovimo stotelių bus teikiama už atlygį jau nuo 2024 m. balandžio 1 d. Šiuo metu veikiančios elektromobilių įkrovimo stotelės Klaipėdos rajone yra keturiose vietose: prie Sporto centro, tarp „Norfos“ ir „Maximos“, Gargždų g. Vėžaičiuose ir Klaipėdos g. 6, Gargžduose. Tad „pasikrauti“ nemokamai panašu, kad nebeišeis, teks praverti ir pinigines.
Vieniems gyventojams tai bus papildoma našta, ypač jei elektromobiliai pirkti lizingu, o kitiems gal didelės reikšmės ir neturės. Juolab kad šią savaitę eurokomisaras Virginijus Sinkevičius informavo, kad Lietuvos finansai bei bendra makroekonominė būklė ir toliau atrodo tvariai. Esame 1 iš 8 ES valstybių narių, kuriose situacija arba stabili, arba juda esą tinkama trajektorija. Vis dėlto eurokomisaras pažymi, kad turime problemų su konkurencingumu, tačiau po 2022 metų infliacijos ir atlyginimų kilimo karštinės tai neišvengiama. Jau svarstomas kitų metų Lietuvos biudžetas, pastarasis kelia daugybę diskusijų. Valdžios sektoriaus skola kitų metų patikslintame valstybės biudžeto projekte numatoma 39,9 proc., tuo tarpu deficitas – 3 proc. Šie rodikliai yra 0,1 proc. punkto didesni negu pirminiame biudžeto projekte. Tai nenuteikia optimistiškai.
Nepaisant ekonominės įtampos, nepalankaus geopolitinio fono ir siaučiančių karų, manau, galime tikėtis, kad prieš didžiąsias šventes miestai vėl sužibės ryškiausiomis spalvomis, vėl rungtyniaus, kurių žaliaskarė gražiausia, vėl pasipils kritikos, kieno dekoracijos nedera… Vėl oro uostus užplūs į Tėvynę grįžtantys emigrantai. Ir tai tikrai nebus tik Skandinavijos fabrikuose dirbantys lietuviai. Mūsų šalis turi labai daug talentingų, jaunų žmonių, kurie, deja, negyvena Lietuvoje. Patenkame tarp 5 ES valstybių (drauge su Kroatija, Estija, Vengrija ir Portugalija), kurios turi daugiausia mokslus jau baigusio jaunimo ir šiuo metu gyvenančio svetur. Aišku, patirties semtis reikia, pamatyti pasaulio reikia, tačiau būtų gerai, kad vėliau jie grįžtų it po žiemos parskrendantys paukščiai.
Grįžtantieji šventėms pamatys daug pasikeitusių dalykų, tačiau ras ir tokių, kurie, rodos, nesikeičia. Štai parlamentaras Petras Gražulis Seime nuo 1996 m. Kaip išvažiuojantieji emigrantai matė jį per televizorių plyšaujantį Seime, taip ir sugrįžę gali stebėti tarsi spektaklio tęsinį. Realybės šou mėgsta daugybė žmonių, tačiau būtų gerai, kad pastarasis vyktų ne Seime. Kaukes ir šou elementus palikime Naujųjų metų puotai, o dabar metas susitelkti greitai prasidėsiančiam advento laikotarpiui. Kaip dirbtinis intelektas gali būti puikus pagalbininkas, bet neatstos žmogaus, taip ir mūsų pasiruošimas šventėms neturėtų slysti paviršiumi ant juodojo išpardavimo bėgių, verčiau stabtelėkime: gal kažkam reikia pagalbos, o gal kartais reikia tik… apsikabinimo?

Agnė ADOMAITĖ
„Bangos“ korespondentė, portalo www.gargzdai.lt turinio redaktorė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių