Sovietiniam žiaurumui senaties nėra
Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje pristatyta nauja Pauliaus Saudargo ir Godos Krukauskienės istorinės atminties knyga „Kalinio riba“. Politinių kalinių, tremtinių, disidentų gyvenimo patirtys mūsų laikais daug kam išvis sunkiai suvokiama. Tačiau knygoje aprašyti praeities įvykiai, deja, artimi tam, kas šiomis dienomis vyksta Baltarusijoje.
Mus visus pribloškė transliuojami vaizdai kaimyninėje Baltarusijoje. Omonininkai talžo ant grindinio suklupdytus ir antrankiais surakintus žmones. Nė vienam iki mėlynumo sudaužytam ir guminėmis kulkomis sužeistam jaunuoliai nebuvo suteikta medicininė pagalba.
Įkalinti žmonės sausakimšose kamerose naktis praleido suklupdyti, be vandens, be maisto. Jiems nebuvo leista susitikti su namiškiais ir advokatais, juos vertė pasirašyti, kad omonininkai jų nemušė…
Sulaikytos moterys pasidalijo patirtimi izoliatoriuose: jos buvo išrengtos nuogai, mušamos, grasinama išprievartauti, naktį turėjo miegoti ant šalto grindinio arba išvis nebuvo vietos prigulti.
Kaip tai panašu į įvykius Lietuvoje užėjus sovietams ir pokario metais KGB dalinių ir vadinamų liaudies gynėjų siautėjimui! Senoji karta visa tai regėjo savo akimis, išgyveno, o tūkstančiai lietuvių ir kitų tautybių žmonių žuvo sovietų lageriuose. Tikėjomės, jog šiame amžiuje XX amžiaus Europoje buvęs smurtas, prievarta ir tyčiojimasis iš žmogaus nepasikartos.
Kaip matote, kartojasi…
Ką tik išleistoje knygoje „Kalinio riba“ papasakotos autentiškos Gulago pragarą išgyvenusių žmonių istorijos su šiuolaikinėmis mokslo įžvalgomis. Remiantis istoriniais faktais nagrinėjamos žvėriškos SSRS kalėjimų ir priverstinio darbo lagerių sąlygos, kuriomis kiekviena diena kaliniams artėjo prie ribos tarp šiapus ir anapus, taip balansuojant ištisus mėnesius ir net metus. Knygoje Gulagas parodytas kaip eksperimentinis pragaras, kuriame buvo bandomos fizinės ir dvasinės žmogaus galimybių ribos. Remiamasi daugelio išgyvenusiųjų liudijimais ir kartu gretinami faktai bei mokslinių tyrimų duomenys.
Tai savotiška žmogaus galimybių enciklopedija, kitaip supažindinanti su lietuvių pasmerktosios kartos istorija. Bibliotekoje rasite šią knygą. Joje aprašytas jėgos struktūrų siautėjimas ir žmonių kentėjimai – puiki iliustracija šių dienų įvykiams ne taip toli nuo mūsų.
Aldona VAREIKIENĖ