Statybos sektoriaus statistika

Jau gana ilgą laiką buvo stebimas ryškus augimas, kurį patyrė statybų sektorius. Tuo metu gausios statybos Lietuvoje vyko ne tik didžiuosiuose šalies miestuose, kur aplamai visų pramonės šakų veikla yra intensyvesnė. Tačiau buvo nemažai statoma naujų objektų ir visai mažuose miesteliuose bei kaimeliuose. Ten daugiausiai buvo statomi pakankamai nedideli gyvenamieji namai. Ir šią tendenciją galima susieti ne tik su stiprėjančia ekonomika visoje šalyje. Kas yra bene pagrindinis šio sektoriaus veiksnys. Bet ir su besikeičiančiais žmonių gyvenimo įpročiais bei naujais atsirandančiais poreikiais. Taip pat statybų sektorius gausėjo ne tik paklausa, bet ir pasiūla, tačiau net ir gana nemaža konkurencija netrukdo sėkmingai veikti daugumai bendrovių.

Bene didžiausias savo apimtimis buvo statybų sektorius 2019 metais. Tuomet buvo gana sudėtinga spėlioti kaip viskas pasikeis ir dauguma specialistų prognozavo tik dar didesnį augimą. Praktiškai visi veiksniai tą ir rodė. Tačiau statybų sektorius 2020 metais nustebino netikėtu sulėtėjimu. Aišku, tai lėmė praktiškai neįmanomos nuspėti aplinkybės, kurios paveikė daugumą pasaulio. Bet ekspertai išlieka optimistiški, bent jau vertindami, koks yra šiuo metu statybų sektorius Lietuvoje. Ir nors mūsų šalyje pastebimas nedidelis sumažėjimas, tačiau bendri rezultatai yra didesni, negu tie, kurie buvo prieš keletą metų. Kuomet viskas dar veikė įprastu ritmu.

Kokios yra statybų sektoriaus prognozės?

Nors viešojoje erdvėje galima išgirsti įvairių nuomonių, tačiau tikrai ne visos jos yra pagrįstos ir vertos pasitikėjimo. O geriausiai ateitį nuspėti gali dabartinio statybos sektoriaus analizė. Pirmiausiai yra įvertinama dabartinė padėtis, kurioje yra statybų sektorius, tuomet remiamasi ankstesnių metų duomenimis ir iš to daromos išvados atsižvelgiant į kitus aspektus. Taigi, po išsamios analizės šios srities ekspertai laikosi pakankamai vieningos nuomonės ir mąsto optimistiškai. Tam pagrindo duoda ne tik paskutiniu metu vykęs šio sektoriaus augimas, bet ir dabartinė situacija. Daugumos nuomone ji ne tik nėra bloga, kadangi yra geresnė, negu galima būtų tikėtis esant tokioms aplinkybėms. Tai leidžia prognozuoti sugrįžtantį augimą rinkoje, kuris gal ir nebus labai staigus, tačiau ilgai neturėtų užtrukti. Aišku, visuomet gali būti kažkas nenumatyti, tačiau tokie smūgiai dažniausiai yra trumpalaikiai ir dėl to statybų rinka nepatiria drastiško sumažėjimo.

Ar statybų sektorius perpildytas?

Veikiant rinkos ekonomikai daugumos sektorių augimas bei mažėjimas yra kontroliuojamas natūraliai. Aišku, kartais pasitaiko netikėtų aplinkybių, kuomet reikia ir įsikišimo, tai ypač aktualu nuosmukio metu. Tačiau statybos dar nepriėjo tokios situacijos. Ir labai tikėtina, kad šis sektorius išliks vienas iš stabilesnių net ir keičiantis pašaliniams aspektams. Kad yra nemaža gausa šioji srityje, tikriausiai, neverta būtų ginčytis. Tačiau vertinti rinką kaip pasiekusią augimo piką tikrai nereikėtų. Nors daug kam gali taip atrodyti, bet tokią nuomonę sudaro pastovus augimas. Ir nors kažko yra pakankamai daug bei dar daugėja, tai nereiškia, kad pasiekta galutinė riba. O ekspertų nuomone rinkai dar tikrai yra kur judėti į priekį, kadangi šiuo metu paklausa kartais lenkia pasiūlą. Aišku, tai yra bendra tendencija ir kiekvienu aspektu ją galima būtų nagrinėti kitaip.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių