Trečiojo amžiaus universiteto senjorių kūrybinę ugnį kursto bendrystė

„Kad mūsų darbai bus demonstruojami Gargždų krašto muziejuje, nedrįsome net pasvajoti. Svajonės pildosi“, – dėkodamos muziejaus direktorei Sigitai Bučnytei (pirma iš dešinės), muziejaus darbuotojams ir savo mokytojai Vidai Valaitytei-Ivakhnenko, išmokiusiai kurti papuošalus iš odos ir džinso, sakė parodos dalyvės. Joms gerų žodžių negailėjo parodos svečiai.

Kuklios, jautrios grožiui ir tveriančios geras emocijas žadinančius darbus – tai Klaipėdos rajono TAU senjorės, parodos „Kol dega krūtinėj kūrybos širdis“, antradienį atidarytos Gargždų krašto muziejuje, autorės. Mezgančios, neriančios, siuvinėjančios, tapančios, kuriančios papuošalus moterys menininkėmis savęs nelaiko, tačiau parodai atrinkti darbai verčia aikčioti, o jų pavyzdys ir optimizmas užkrečia.


Nepasiduoti zirzeniui
„Aš esu darbšti, aš esu energinga, aš niekada tau nepasiduosiu, tu manęs nenugalėsi. Ir tada zirzenis suprato, kad su manim galynėtis neverta ir jis išėjo ieškoti kitos aukos“, – nuotaikingai TAU senjorių kūrybinių darbų parodos atidarymą pradėjo TAU tarybos pirmininkė Janina Skulskienė. Ji džiaugėsi TAU lankytojomis, kurios nepasiduoda pesimizmui ir atveria širdį kūrybiškumui, noriai mokosi naujų dalykų ir dalijasi tuo, ką pačios geriausiai sugeba. 200 darbų parodai pateikusios moterys kuklinosi kalbinamos, tačiau prisipažino, kad rankdarbiai joms yra poilsis, pramoga ir geros emocijos. Kūrybiškas bendramintes sieja TAU veiklos, šventės, kelionės, o dabar ir pirmoji bendra paroda, kuriai duris atvėrė Gargždų krašto muziejus. Lankytojams paroda „Kol dega krūtinėj kūrybos širdis“ padės atsiplėšti nuo kasdienybės ir pajusti spalvų šokį, gal net pažadins norą išlieti savo spalvas paveiksluose, mezginiuose, nėriniuose ar papuošalų kūryboje.


Kantrybės valandos
Pamatęs senjorių darbus niekas nedrįs ginčytis, kad jos ne tik darbščios, bet ir kantrios. Gargždiškė Valerija Mukauskienė prisipažino, kad vienam paveikslui kasdien skyrė po 16–18 valandų, kol jame ėmė skleistis kryželiu siuvinėjami alyvų žiedai. O kol kitame paveiksle pražydo aguonos, ji užtruko visą žiemą. Valerija parodai atrinko net 40 įvairių darbų: ne tik siuvinėtų paveikslų, bet ir staltiesėlių, dekupažo, kalėdinių žaislų. Kad kruopštus darbas reikalauja daug valandų, dažnai ir dalies nakties, patvirtino kita parodos dalyvė Birutė Jokubauskienė: „Einu miegoti tada, kai vyras keliasi. Esu naktinis paukštis.“ Moteris piešia, komponuoja gėlių puokštes, pina kalėdinius vainikus, o parodai pateikė 41 darbą.
Tautodailininkė Stasė Kausteklienė į parodas keliauja pilnais lagaminais mezginių. Jos kūrybinis kraitis – daugiau nei 100 porų pirštinių suaugusiesiems ir vaikams. Senųjų raštų ji ieško muziejuose. „Pirštinės buvo demonstruotos parodoje Doviluose, tad nenorėjau kartotis. Šiai parodai muziejuje pateikiau kryželiu siuvinėtų paveikslų“, – sakė S. Kausteklienė, kelis dešimtmečius daranti tai, ką išmoko ir pamėgo vaikystėje.
„Kai nuėjau į namus pas Bronę Mitkevičienę, pamačiau, kad ant sienų – didžiuliai siuvinėti paveikslai, kuriuose jūra, laivai. Visi jie išsiuvinėti kryželiu“, – žavėdamasi gargždiške, kurios kitas pomėgis – aplinkos puoselėjimas, gėlynai, sakė J. Skulskienė. Parodoje eksponuojami mažesni B. Mitkevičienės paveikslai ir siuvinėtos staltiesėlės.
Alminos Karžinauskienės, mezgėjos, kantrybę nusako jos pačios žodžiai apie megztinį: „Numezgiau per mažą – išardžiau, numezgiau per didelį – išardžiau, dabar kaip ant manęs nulietas.“
„Megzti, nerti pradėjau nuo vaikystės, kas išmokė, nežinau. Pirmas pirštines numezgiau, kai mama į turgų išvažiavo. Grįžo – buvau baigusi“, – kukliai šypsojosi Elena Liutkienė.


Mato prasmę
„Ilgą laiką žmogui atrodo, kad viskas, kas svarbiausia, dar įvyks, kad visa, kas gražiausia ir reikšmingiausia, dar toli. Dar už tos kalvos, dar už ano kalnelio. Bet vėjas lekia kaip laikas, vanduo srūva kaip laikas. Ir kelias bėga kaip laikas. Vieną dieną užkopęs ant tos kalvos ar ano kalnelio kažkas tarsi paliepia pažvelgti atgal. Ir palieptas atsigręži. O! Kokia šviesa iš tenai sklinda, kokios spalvos liejasi! Nejaugi tikrai ten mūsų būta? Eita palei tą švytinčią saulėje upę, brista per tą rasotą ryto pievą.
Ir eita, ir būta, todėl dabar visa tai sugula į kūrybinius darbus“, – parodos anotacijoje jos dalyvių mintis apibendrino J. Skulskienė. O kad TAU lankytojos savo darbus ištraukė į dienos šviesą, džiaugėsi ir Klaipėdos rajono švietimo centro direktorė Ramutė Sirutienė: „Tuose darbuose įamžinate save. Jūsų šiluma lieka jūsų darbuose ir turi gražią tąsą. Linkiu, kad turėtumėte vidinės energijos ir puikių mokytojų, kurie pasiruošę jums padėti.“
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius neslėpė susižavėjimo kuriančių senjorių kantrybe, atsidavimu darbui: „Džiaugiuosi už tuos žmones, kurie kuria: tapo, siuvinėja, šoka, dainuoja – kiekvienam mums kažko reikia be tiesioginės veiklos. Mano pomėgis yra kitoks, jam tiek laiko skirti negalėčiau, neužtektų ir sveikatos, kiek jūs skiriate savo nuostabiam darbui.“
Kūrybinės sėkmės parodos dalyvėms linkėjo Gargždų bendruomenės pirmininkė Vida Anužienė ir bendruomenės valdybos narys Vytautas Čeledinas. Muziejaus direktorė Sigita Bučnytė joms įteikė padėkas už dalyvavimą parodoje, o J. Skulskienei – už jos organizavimą. Energingai TAU tarybos pirmininkei puokštę gėlių perdavė Gargždų miesto seniūnė Indrė Žiedienė.


Laima ŠVEISTRYTĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių