Vaikus gundo pramogos: dėl jų tartis su tėvais

Į „Bangos“ redakciją paskambinęs skaitytojas (pavardė žinoma) skundėsi, jog vienoje rajono mokykloje vaikams siūlomos pramogos nepasitarus su tėvais. „Visus vaikus jos vilioja – mes šeimoje aptariame, ar verta rinktis, ar ne. Todėl reikia mokytojams keisti bendravimą su tėvais – pirmiausia juos informuoti“, – kalbėjo pradinuko tėvas. Rajono Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius tvirtino, jog pastaraisiais metais skundų dėl to nepasitaikė.

Per maži nuspręsti

„Bangos“ skaitytojo teigimu, ugdymo įstaigos vienu metu buvo tapusios patogia prekybos vieta. Anot jo, pedagogai ir kiti darbuotojai, palikę vaikus, bėgdavo iš užsukusių prekeivių pirkti įvairių prekių. „Dabar siūlomos fotografavimo paslaugos, pramogos. Vaikai jų visada nori – pasiūlius sutinka iš karto. Betgi reikia apsvarstyti šeimoje, ar verta dėmesio ta pramoga“, – kalbėjo pradinuko tėvas.

Jis pasakojo, kad vienoje rajono mokykloje buvo pasiūlyta vaikams eiti į cirką. „Jeigu eis po vieną, bilietas kainuos 7 eurus, o jeigu visa klasė – po 5 Eur. Kas iš vaikų nenorės eiti į cirką? Vaikų nereikia gundyti, jie per maži, kad nuspręstų, ko reikia ir ko ne. Mes visada aptariame šeimoje“, – sakė vyriškis. Jis pridūrė, kad esant šiuolaikinėms komunikacijos priemonėms nesunku apie tai pirmiausia kalbėtis su tėvais – reikia keisti komunikavimo būdą.

Šia aktualia tema kalbėjomės su rajono ugdymo įstaigų vadovais.

Edukacija – ne tik pamokose

„Kranto“ pagrindinės mokyklos direktorius Egidijus Žiedas „Bangai“ kalbėjo, jog mokymasis vyksta ne tik mokykloje, pamokose. „Stengiamės išvykti į renginius, edukacinius užsiėmimus – vaikai ne tik pamato, bet ir išmoksta. Vienas iš tikslų – bendravimo, socializacijos įgūdžių ugdymas“, – sakė jis. Ir pridūrė, jog mokykla ieško finansavimo šaltinių, kad mokiniai kuo daugiau pažintų, pamatytų. „Praėjusiais metais mūsų mokykla dalyvavo iš Europos Sąjungos fondų finansuojamame projekte, todėl 142 mokinius nuo pradinukų iki vyriausiųjų nuvežė į edukacinius užsiėmimus. Ventės rage susipažino su paukščių rūšimis, jų žiedavimu, LRT studijoje pamatė, kaip kuriamos laidos, Vytauto Didžiojo universitete susipažino su chemijos fakultetu ir kita“, – dėstė E. Žiedas.

Jis pridūrė, kad mokiniai už savo pinigus važiuoja į pramogines išvykas, renginius. Šie ne visada pateisina lūkesčius, ypač kai paskubomis susigundoma pigiais bilietais. „Juk sakoma, kad siūloma prekė pigi“, – šyptelėjo direktorius.

E. Žiedas pridūrė, jog niekada visa klasė nedalyvauja išvykose, pramoginiuose renginiuose. Mokykloje likę mokiniai būna užimti, prižiūrimi specialistų.

Neturi pinigų – nedalyvauja

„Minijos“ progimnazijos direktorius Antanas Jacikas patikino: „Nesame suinteresuoti padėti užsidirbti komersantams. Siūlome šnekėtis dėl pramogų su mokinių tėvais.“

Jis apgailestavo, jog kultūrinei-pažintinei veiklai skirta labai mažai lėšų. Neseniai aštuntokai važiavo į Vilnių – teko patiems prisidėti. „Per prievartą neverčiame vaikų važiuoti į ekskursiją ar dalyvauti mokamame renginyje. Kas neturi pinigų, nevažiuoja, nedalyvauja“, – sakė direktorius. Jis pridūrė, kad mokslo metų pradžioje kai kurios klasės suformuoja fondą, kuriam pinigų skiria tėvai. Juos naudoja kolektyvinėms išvykoms, pavyzdžiui, į kino teatrą ar renginį.

A. Jacikas prisiminė, jog neseniai mokykla buvo išnuomojusi salę cirkui, kurį žiūrėjo 156 mokiniai, sumokėję po 5 eurus už bilietą. Ir niekas nesiskundė. Jis teigė, jog mokytojos, auklėtojos visuomet praneša tėvams apie renginius. „Ir tėvams reikia kalbėtis su pedagogais, jeigu vaikas prašo pinigų renginiui“, – sakė direktorius.

Bendru sutarimu

Gargždų lopšelio-darželio „Gintarėlis“ direktorė Alė Šimaitienė teigė, jog šeima sprendžia, kiek vaikams reikia pramogų. „Skelbimus apie mieste vykstančius renginius, šventes, gastroliuojančius kolektyvus mes neatsisakome paskelbti informacinėse lentose, bet vaikai į juos eina su tėvais. Edukacinėms išvykoms, į kurias vyksta priešmokyklinio ugdymo grupių vaikai, naudojame lėšas, skirtas pažintinei veiklai. Pernai vaikai lankėsi Veiviržėnų amatų centre, Ventės rage, Prano Domšaičio galerijoje Klaipėdoje. Pedagogai visas išvykas aptaria su tėvais, ir jie sprendžia, ar gali skirti lėšų papildomiems poreikiams“, – dėstė direktorė.

Kūrybingi lopšelio-darželio pedagogai patys organizuoja pramogas vaikams. Darbuotojai kuria spektaklius, kuriuos pamato visa bendruomenė. „Pramogos vaikams – pagal planus, šeimos poreikį, bendrus susitarimus. Tačiau svarbiausia vaiko dienos darželyje dalis skiriama kasdieninei veiklai ir nuoširdžiam bendravimui“, – sakė direktorė.

„Turime metinę veiklos programą, kurioje numatytos edukacinės išvykos, joms užtenka skiriamų lėšų, – teigė Priekulės lopšelio-darželio direktorė Irena Skrabienė. – Ikimokyklinio ugdymo sutartyje numatyta, kad tėvai, globėjai už pageidaujamas papildomas paslaugas – ekskursijas, pramogas sutinka mokėti patys. Antai auklėtojos tariasi su tėvais, ar kalėdiniam renginiui samdyti Kalėdų Senį.“

Įstaigos vadovė patikino, kad tuo atveju, kai tėvai neįstengia sumokėti, jų vaikai neatskiriami – kartu su visais dalyvauja renginyje. Ji teigė, kad tėvai gali darželio administracijai pasakyti savo pasiūlymus, pastabas, jeigu nesutinka su tuo, kas daroma.

Ne tik finansinės problemos

Rajono Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas A. Petravičius akcentavo, jog su ugdymo įstaigų vadovais susitarta, kad būtų įvertinama, kiek renginys prisideda prie ugdymo proceso gerinimo. Kiekviena įstaiga turi metinę veiklos programą, kurioje numatyta, kaip įgyvendins savo tikslus.

Mokinio krepšelio lėšos edukacijai, pažintinei veiklai, anot jo, labai kuklios, neužtikrinančios poreikių. Praturtinti ugdymo procesą edukacinėmis išvykomis sudėtinga, nes trūksta lėšų.

A. Petravičiaus teigimu, pradinių klasių mokytojas yra arčiausiai mokinių, visada turi galimybę tartis su tėvais. „Mokslo metų pradžioje klasėse aptariami principai dėl išvykų, renginių, kuriems reikia tėvų finansavimo. Pavyzdžiui, ar klasė eis kolektyviai į kino filmą? Reikia tartis su tėvais. Pasitaiko keblių situacijų, kai iš 20 mokinių 2 nesutinka“, – kalbėjo Švietimo skyriaus vadovas. Jis pridūrė, kad reikia daryti ne tik tai, ko nori vaikai, bet pasvarstyti, ar tai jiems naudinga.

„Tartis su tėvais būtina. Ne tik dėl finansinių reikalų – yra gilesnių dalykų: ar koks nors renginys, išvyka neprisidės prie blogesnės emocinės aplinkos, patyčių?“ – akcentavo A. Petravičius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content