Valstybinė žemė gundo ne tik daržininkus
Į „Bangos“ redakciją kreipėsi gargždiškė Elena Kurpeikienė. Ji sunerimusi pasakojo, jog kelis dešimtmečius naudojasi buvusios geologų valdybos sovietmečiu paskirtu daržu Gamyklos gatvėje. Tame 4 arų sklypelyje ji augina ne vien daržoves – pasisodinusi dekoratyvinių augalų, vaiskrūmių. Tačiau sklypelis ribojasi su autoservisu, kurio vadovas neseniai suniokojo viską, kas buvo pasodinta pakraštyje. Skaitytoja girdėjusi šnekas, kad neva jis perkąs šį sklypą. „O kodėl mums nesakė – ir aš norėčiau pirkti savo dešimtmečiais puoselėtą žemę?“ – klausė E. Kurpeikienė.
Buvusios geologų valdybos kadaise savo darbuotojams skirtais žemės sklypais Gamyklos gatvės teritorijoje iki šiol naudojasi ne tik E. Kurpeikienė. Gražu žiūrėti į dešimtį tvarkingų sklypelių su medeliais, kukliais pastatais, šiltnamiais ir netgi šuliniu. Suvarpyta žemė – lysvės paruoštos kitų metų sėjai. O vieno sklypo kažkas išsižadėjęs – liūdnai stirkso metrinė žolė. Tolėliau – nemažas plotas, kurio irgi atsisakė. Graudu žiūrint į apleistas obelis, užgožtas šabakštynų.
„Mes mokesčių nemokame, bet labai prižiūrime kadaise paskirtus sklypelius, – ištarė Stasys, vienas iš daržininkų mėgėjų. – Žinome, kad ši žemė valdiška. Pasistačiau namelį be pamatų, kad bet kada galėčiau perkelti. Ir šulinį išsikasiau.“ „Kiek sunkvežimių žemės į savo sklypą atvežėm, kad jis būtų derlingas“, – sakė E. Kurpeikienė.
Šių gyventojų daržai ribojasi su šalia įsikūrusiu autoservisu. „Jo savininkas biotualetą užkišęs nepastebimoje vietoje, todėl klientai eina prie mano daržo tvoros šlapintis, ir ne tik, – skundėsi moteris. – O spalio mėnesį radau suniokotus pakraštyje, ties riba su autoservisu, savo pasodintus dekoratyvinius krūmelius, už kuriuos buvau brangiai mokėjusi, taip pat vaiskrūmius. Išsiaiškinau, kad tai savininko darbas. Bandžiau su juo kalbėtis, kad atlygintų žalą, bet vėliau jis ėmė išsisukinėti. Pasklido šnekos, jog verslininkas sklypą perka. Kodėl niekas mums nesakė? Ir aš norėčiau pirkti šią kelis dešimtmečius puoselėtą žemę“, – kalbėjo „Bangos“ skaitytoja.
Sklypas nesuformuotas
Nacionalinės žemės tarnybos Klaipėdos rajono skyriaus vedėjos pavaduotojos Rimos Petkienės teigimu, buvę geologų daržai – valstybinė žemė, kurią žmonės, gavę sovietmečiu, jau ketvirtį amžiaus naudojasi neteisėtai. „Privatizuoti galima tik teisiškai sutvarkius sklypus. Nuo 1991 m. iki 1994 m. juos kaimuose ar miestų teritorijose, nepriskirtose miestui žemėse, skyrė apylinkės tarybos sprendimu. Miestuose sklypus formuoja rajono Savivaldybės administratorius“, – dėstė R. Petkienė.
Rajono Savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotoja Vaidilutė Boreišienė akcentavo, jog žemės sklypas, kuriame neteisėtai šeimininkauja daržininkai mėgėjai, yra valstybinė žemė. „Pagal Gargždų miesto bendrąjį planą čia yra apsauginės ir ekologinės paskirties želdynai. Žaliojoje zonoje gali būti dvi paskirtys: miškų bei kita – komercinė, rekreacinė, atskirųjų želdynų teritorija, inžinerinės infrastruktūros. Čia nenumatyti nei sodai, nei daržai. Be to, šis sklypas patenka į Gargždų pramonės rajono ribas. Taigi šiuo metu ten nesuformuotas sklypas. Vadinasi, tie, kurie ten kažką daro, veikia neteisėtai. Norintieji pirkti žemę toje vietoje gali kreiptis į rajono Savivaldybę, bet sklypai turės būti tokios paskirties, kaip numatyta Gargždų miesto bendrajame plane. Iki šiol niekas nesikreipė į Savivaldybę, kad ten būtų suformuotas sklypas“, – kalbėjo V. Boreišienė. Vadinasi, verslininkas neturi teisės lįsti į valdišką žemę, kurioje žmonės augina daržoves ir kita. Tačiau su autoserviso direktoriumi susisiekti nepavyko.