Verslo sąlygos nepilnamečiams: ambicijas galima įgyvendinti
Kuo toliau, tuo daugiau jaunesnių žmonių tampa verslo pasaulio dalimi. Inovatyvios idėjos, jaunatviškas entuziazmas ir ambicijos dažnai lemia jaunų verslininkų sėkmę. Apie tai, kaip nepilnamečiai patys gali kurti ir valdyti verslą, teiravomės teisininko Tomo Bagdanskio.
Skiriamos dvi kategorijos
– Ar nepilnamečiai gali patys savo vardu kurti ir valdyti verslą? Gal yra kažkokių būtinų reikalavimų?
– Savo vardu kurti ir valdyti verslą asmuo gali sulaukęs 18 metų. Dėl jaunuolių iki 18 metų veiksnumo fiziniai asmenys išskiriami į dvi kategorijas, t. y. asmenys iki 14 metų ir asmenys nuo 14 iki 18 m.
Iki 14 metų asmuo laikomas neveiksnus, todėl negali savarankiškai įgyvendinti savo teisių, išskyrus įstatymo nustatytas išimtis. Už nepilnamečius iki 14 metų sandorius jų vardu sudaro tėvai arba globėjai. Nepilnamečiai iki 14 metų turi teisę savarankiškai sudaryti smulkius buitinius sandorius – maisto produktų, kanceliarinių prekių, knygų, laikraščių įsigijimo, kai sandorio kaina nedidelė ir atsiskaitoma grynaisiais pinigais iš karto.
Nepilnamečiai nuo 14 iki 18 metų papildomai turi teisę savarankiškai disponuoti savo pajamomis ir turtu, įgytu už šias pajamas, įgyvendinti autorių teises į savo kūrinius, išradimus, pramoninį dizainą, taip pat sudaryti smulkius buitinius sandorius.
Galimos formos
– Kokiomis formomis nepilnamečiai gali pradėti verslą? Kokie yra apribojimai?
– Asmuo nuo 14 iki 18 metų su tėvų (ar globėjų) sutikimu gali vykdyti individualią veiklą nesteigdamas juridinio asmens (individuali veikla pagal pažymą, verslo liudijimo gavimas), iki 14 metų asmenys to negali.
Dar vienas būdas dalyvauti versle – įdarbinimas. Nepilnamečių asmenų įdarbinimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos darbo kodeksas ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas. Svarbu žinoti, kokio amžiaus yra nepilnametis asmuo, kadangi nuo to priklauso, kokiai grupei jis bus priskiriamas – vaikų (nuo 14 iki 16 metų) ar paauglių (nuo 16 iki 18 metų) ir kokius darbus nepilnametis galės dirbti.
– Ar nepilnamečiai gali užsiimti individualia veikla (su verslo liudijimu ar pažyma)?
– Verslo liudijimas išduodamas visišką civilinį veiksnumą įgijusiam gyventojui, t. y. sulaukusiam 18 metų, arba kai visišką veiksnumą įgyja kitais Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatytais atvejais, būdamas jaunesnis nei 18 metų. Tais atvejais, kai įstatymai leidžia fiziniam asmeniui sudaryti santuoką anksčiau nei sueis 18 metų. Nepilnametis, sulaukęs 16 metų, jo tėvų, globos (rūpybos) institucijų, jo rūpintojo ar jo paties pareiškimu gali būti teismo tvarka pripažintas visiškai veiksnus, jeigu yra pakankamas pagrindas leisti jam savarankiškai įgyvendinti visas civilines teises ar vykdyti pareigas.
Verslo liudijimas gali būti išduodamas ir nepilnamečiui nuo 14 metų, kai yra vieno iš tėvų (įtėvių, rūpintojų) sutikimas. Be to, tėvų prašymu į jų įsigytus verslo liudijimus gali būti įrašyti nepilnamečiai jų vaikai, sulaukę 14 metų. Šio amžiaus paaugliai gali pradėti vykdyti individualią veiklą tik registruodami ją Valstybinėje mokesčių inspekcijoje, pateikę vieno iš tėvų (įtėvių, rūpintojų) raštišką sutikimą, taigi kartu su prašymu ir kitais dokumentais Valstybinei mokesčių inspekcijai turi būti pateikiamas raštiškas tėvų sutikimas, kai prašymą įregistruoti individualią veiklą teikia nepilnametis nuo 14 iki 18 metų.
Svarbu – atsakingumas
– Kokius teisinius aspektus būtina ir patartina žinoti nepilnamečiams, kurie ketina steigti savo verslą?
– Iš esmės taikomi ir žinotini tie patys teisiniai aspektai, kaip ir pilnamečiams asmenims, papildomai svarbu nepilnamečių civilinio veiksnumo klausimai. Pavyzdžiui, partnerių, rangovų ir pan. kruopšti bei atsakinga atranka, rūpestingas sutarčių sudarymas (svarbu skaityti sutartis, analizuoti jų sąlygas, detaliai bei aiškiai sutarti konkrečias sutarčių sąlygas), sutarčių tinkamas vykdymas, mokesčių tinkamas apskaičiavimas, deklaravimas, sumokėjimas ir kt.
– Kokios dažniausiai teisinės problemos pasitaiko kalbant apie nepilnamečių verslus? Pasidalinkite savo patirtimi ir patarimais, kaip išvengti galimų klaidų.
– Pagrindiniai aspektai, susiję su tėvų ar globėjų sutikimo gavimu bei sandorių pripažinimo negaliojančiais dėl tėvų sutikimo neturėjimo ir (ar) negalėjimo savarankiškai sudaryti atitinkamų sandorių. Taip pat svarbūs aspektai, kad pagal nepilnamečio iki keturiolikos metų sutartines prievoles atsako jo atstovai pagal įstatymą, jeigu neįrodo, kad prievolė buvo pažeista ne dėl jų kaltės. Nepilnamečiai nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų patys atsako pagal savo sutartines prievoles.
Individuali veikla uzsidirbu.lt