Vydūno asmenybės štrichai sužadino priekuliškių apmąstymus

Renginio dalyviai pranešimo klausėsi nė nekrustelėdami.

 

Neseniai Priekulės evangelikų liuteronų parapijos namuose vyko renginys Vydūnui prisiminti. Susirinkusiųjų žvilgsnį traukė šios unikalios asmenybės knygų paroda, agluonėniškės menininkės subtilios floristikos miniatiūros. Renginio dalyvių sielas sušildė priekuliškių gimnazisčių atliekamos Vydūno melodijos. Nė nekrustelėdami visi klausėsi viešnios Rimos Palijanskaitės pastebėjimų apie Vydūno asmenybę ir jo gyvenimą.

E. Barauskienė pranešėjai R. Palijanskaitei įteikė „Didįjį katekizmą“.Priekulės kraštui artima asmenybė

Priekuliškė rašytoja Edita Barauskienė kruopščiai rankioja Mažosios Lietuvos istorijos detales, iškilių žmonių gyvenimo faktus, visa siela pasinėrusi į jų atminties išsaugojimą. Viename renginyje Priekulėje teikiant E. Vicherto premiją jaunajam talentui, ji retoriškai paklausė, ar negalėtų būti įsteigta ir Vydūno premija. Juk šią asmenybę sieja artimas ryšys su Priekulės kraštu.

Ji papasakojo, kad už 10 kilometrų esančiame Lankupių kaime gimusi Vydūno motina Marija Ašmonaitė. Priekulės senojoje bažnyčioje, kurios vietą šiandien žymi tik pamatai, Marija susituokė su Anskiu Storosta. Šeima apsigyveno netoliese – Šilutės krašte.

Taigi neatsitiktinai Priekulės evangelikų liuteronų parapijos namuose vyko renginys Vydūnui prisiminti. Atėjusiųjų žvilgsnį traukė jo knygų parodėlė. Pasak E. Barauskienės, kalbos atžvilgiu vertingiausia „Septyni šimtmečiai vokiečių ir lietuvių santykių“.

Į renginį buvo pakviesti ne tik lietuvininkų palikuonys, neabejingi savo krašto praeičiai, jo užaugintoms asmenybėms, bet ir kiti priekuliškiai, aplinkinių kaimų gyventojai.

Priekuliškės gimnazistės dainavo Vydūno sukurtas melodijas.Melodijos atvėrė sielą

Bičiuliškame suėjime – jaut­ri, prasminga įžanga: Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos moksleivių ansamblio, vadovaujamo Jūratės Kadagienės, dainuojamos dainos, kurioms melodiją sukūrė Vydūnas. „Dainos atveria žmogaus sielą. Dainos pažadina, pakylėja, skatina guostis ir džiaugtis“, – Vydūno žodžiais kalbėjo renginio vedėja E. Barauskienė.

Dainininkių sužavėtas renginio dalyvis Jurgis Aušra ansamb­liui padovanojo Vydūno dainų knygelę, o parapijos namams, kuriuose kaupiami žymių žmonių daiktai, – Vydūno išleistą originalią dainų knygelę „Lietuvos varpeliai“.

Gražiai derėjo ir dituviškės poetės Gerdos Petraitienės eilės. Išleidusi 4 poezijos knygeles, ji parengė spaudai ir knygelę vaikams.

E. Juknevičienei prie širdies fotografija, bet įkvėpimo pagauta kuria subtilias floristines miniatiūras. Dvasinis milžinas verčia mąstyti

Prieš 148 metus Verdainėje gimusio Vydūno asmenybė šviečia savo unikalumu, ji analizuojama ir dabar. Pranešimą „Vydūno asmenybė ir jo gyvenimas“ skaitė Vydūno draugijos pirmininko pavaduotoja, poetė ir mokslinių straipsnių apie Vydūną autorė Rima Palijanskaitė. „Dalijuosi tuo, kas mane intriguoja. Man mįslė, kodėl mažas kūdikėlis, gimęs Verdainėje skambant bažnyčios varpams, tapo Vydūnu. Unikali asmenybė – daug prigimtis jam dovanojusi… Bet nebuvo lengvas jo gyvenimas“, – kalbėjo pranešėja.

Plaučių tuberkulioze susirgęs dvidešimtmetis apsigyveno Kintuose ir ten stebuklingai išgijo. Rūpindamasis sveikata, domėjosi vegetarizmu. Čia gimė veikalų apie sveikatą, dvasinį gyvenimą sumanymai.

R. Palijanskaitė atskleidė Vilhelmo Storostos-Vydūno vaikystės, jaunystės faktus, šeimos, tėvų įtaką asmenybės formavimuisi. Akcentavo jo apsisprendimą kalbėti ir rašyti lietuviškai, nors anuomet to buvo gėdijamasi. Pranešėja pasakojo apie kritinį jo mąstymą nuo vaikystės, savianalizę, filosofinius apmąstymus.

„Perbėgau Vydūno asmenybės štrichais, stengdamasi ją suprasti. Kūrybiška jos būtis labai sudėtinga: gelmė – į aukštį ir – į žemumas. Tai dvasinis milžinas, bet irgi turėjęs sunkių momentų. Manydamas, kad jo gyvenimas, veikla prasmingi, savo dvasios galiomis išeidavo iš sudėtingų situacijų nugalėtojas“, – akcentavo R. Palijanskaitė.

Vydūnas buvo vegetaras, sveiko gyvenimo šalininkas, todėl susirinkusieji kalbėjosi ir šia tema. Priekuliškė žolininkė Violeta Zmitrienė dalijosi savo patirtimi.

E. Barauskienė akcentavo, jog šie parapijos namai – ne tik giesmėms giedoti. „Čia vyksta renginiai, susiję su Mažąja Lietuva, Ieva Simonaityte, Vydūnu, Kristijonu Donelaičiu. Čia renkasi intelektuali publika“, – teigė ji.

V. Zmitrienė pasidžiaugė, jog čia yra galimybė susitikti su aktyviais bendraminčiais.

G. Petraitienei maloni bendrystė su mąstančiais, kūrybiškais žmonėmis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content