Agluonėniškiai skaitė žemaitiškai

2019-aisiais yra minimos pirmą kartą Žemaitijos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose (Ipatijaus kronikoje aprašant Haličo – Voluinės didžiųjų kunigaikščių ir Lietuvos taikos sutartį minimi ir du žemaičių kunigaikščiai Erdvilas (Gerdvilas) ir Vykintas) 800-osios metinės. Seimas paskelbė šiuos metus Žemaitijos metais. Ši data labai svarbi Lietuvos istorijai.

Agluonėnų pagrindinės mokyklos 7–9 klasių mokiniai, minėdami šią datą, vykdo etnoprojektą „Pažintis su Žemaitija“, kurį finansuoja Klaipėdos rajono savivaldybė (projektui vadovauja soc. pedagogė Kristina Klenauskienė ir lietuvių kalbos mokytoja Virginija Kuorienė).

Praeitų mokslo metų pabaigoje surengėme mokinių piešinių parodą „Žemaičių rūbai“, kuri buvo eksponuota ir Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešosios bibliotekos Agluonėnų kaimo bibliotekoje, ir Agluonėnų pagrindinėje mokykloje.

Šiais mokslo metais tęsiame pradėtus etnoprojekto darbus. Rugsėjo 5 dieną Gargždų krašto muziejaus filiale, Agluonėnų etnografinės sodybos erdvėse, surengėme žemaitiškų tekstų skaitymus. Tenka pripažinti, kad daugelis vaikų jau nekalba tarmiškai, todėl skaityti žemaitišką tekstą nebuvo lengva. Skaitėme ir prozą, ir poeziją. Pasidžiaugėme, kad mūsų būryje buvo ir labai gerai tartį įvaldžiusių dalyvių. Surengėme žemaitiškų žodžių konkursą, kur išsiaiškinome mums nesuprantamus žemaitiškus žodžius. Žodyną papildėme keletu naujų žemaitiškų žodžių. O kas žino daugiausia Žemaitijos miestų? Bandėme įvardinti visus Žemaitijos miestus ir miestelius. Tai tik žaidimas, bet jis padėjo pasikartoti ir tai, ką žinojome, ir tai, ką buvome šiek tiek primiršę.

Projektas dar tik įpusėjo. Jo darbai tęsis iki pat 2020 metų. Mūsų laukia kitos įdomios veiklos, įspūdžiai ir patirtys, skirtos Žemaitijai pažinti.

V. KUORIENĖ

Lietuvių kalbos mokytoja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content