Besilaukiančioms mamoms reikalingos mankštos
Nėščių mamyčių mankštai vadovauja kineziterapeutė T. Stonkė (kairėje).
Fizinis aktyvumas labai svarbus besilaukiančioms mamytėms, kurios nori pagimdyti natūraliai ir sumažinti tikimybę patirti komplikacijų. Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras joms organizuoja paskaitų ciklą „Motinos ir kūdikio sveikatos priežiūra“ ir mokomąsias mankštas.
Skleidžia informaciją
Laukiantis kūdikio, ypač pirmagimio, labai svarbu gauti tinkamą informaciją. „Motinos ir kūdikio sveikatos priežiūros“ paskaitose tėveliams pasakojama apie pasiruošimą šeimai, pogimdyvinį periodą, vaiko pirmuosius metus, aplinką be alkoholio, tabako, mokoma pirmosios pagalbos suteikimo technikos, o nuo 2018 m. įtrauktas psichologo užsiėmimas apie sparčiai populiarėjančią pozityvią tėvystę.
„Veiklų tikslas yra suteikti būsimoms mamoms žinių, kaip stiprinti savo ir būsimo vaikelio sveikatą, kaip pasirūpinti saugia namų aplinka ir užtikrinti tinkamą vaiko raidą“, – teigė Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Neringa Tarvydienė.
Nepamiršti judėjimo
Besilaukiančioms mamytėms svarbu ne tik įgytos žinios, bet ir fizinis aktyvumas. Mankštų metu stiprinami dubens dugno raumenys, pašalinami skausmai, susiję su nėštumu, ir pasiruošiama gimdymui. Moksliniais tyrimais nėra įrodyta, bet tikėtina, kad fiziškai aktyvios nėščiosios išvengia Cezario pjūvio.
Kai kurios vyresnio amžiaus moterys nesupranta, kodėl nėščiosioms reikia mankštos. „Šiandien yra likę labai nedaug judėjimo, nes nemaža dalis moterų iki joms reikiamos vietos važiuoja automobiliu“, – aiškino kineziterapeutė Toma Stonkė.
Nėščių moterų mankštos nėra labai intensyvios, pritaikytos kiekvienai pagal fizinę būklę. „Prieš mankštą nėštukėms pamatuoju kraujo spaudimą ir pulsą ir tik tada nusprendžiu, ar jos gali sportuoti. Kad žinočiau apie būsimų mamyčių fizinę būklę, daug bendrauju ir tada, kai nevyksta užsiėmimai“, – pasakojo T. Stonkė.
Mankštinasi būsimos mamytės be baimės. „Nėštumas – tai ne liga, viską galima daryti, jei gerai jautiesi. Sportas man pakelia tonusą, normalizuoja kraujospūdį“, – kalbėjo trečiojo kūdikio besilaukianti Janita. „Būsima mama gali pasirinkti, ką lankyti: mankštas, užsiėmimus ar abi veiklas. Užsiėmimai labiau orientuoti į šeimas, kurios laukiasi pirmojo vaiko“, – sakė N. Tarvydienė. Žinoma, visuose užsiėmimuose gali dalyvauti ir ne pirmo vaiko besilaukiantys tėvai.
Nėščioms moterims mankštas specialistai rekomenduoja pradėti lankyti praėjus 12 savaičių, kai baigiasi pavojingasis laikotarpis. Toksikozės (vėmimo) laikotarpiu nerekomenduojama aktyviai sportuoti, nes iš organizmo tada pasišalina daug skysčių.
Nauda neabejoja
Nemažai mamyčių skundžiasi, kad Klaipėdos rajone nėra užimtumo tėvams, auginantiems vaikus iki 3 m. Tai viena iš priežasčių, kodėl Gargždų miesto parke organizuojamos mankštos mamytėms su mažyliais. Susirinkusios moterys iš pradžių užmigdo savo mažuosius, o tada pradeda sportuoti. „Jeigu vaikas nori pavalgyti, pamaitinu ir vėl grįžtu pasportuoti, o paskui dar po parką pasivaikštau“, – savo patirtimi dalijosi naujagimį auginanti Simona.
Mankštos su mažyliais naudingos mamoms, nes jos gali pakvėpuoti grynu oru, pabendrauti su kitomis mamytėmis. „Smagu ateiti, su bendramintėmis pabendrauti, rūpesčiais, džiaugsmais pasidalinti“, – sakė mankštose dalyvaujanti Edita.
Apie tokių užsiėmimų naudą kalba ir specialistai. „Mankštų nauda – nugaros skausmų sumažinimas ir tuo pačiu apmokymai, kaip tinkamai jas daryti namuose. Tai taip pat padeda organizmui atsigauti po gimdymo“, – aiškino T. Stonkė.
Edita STARKOVAITĖ
Aut. nuotr.