• 14 rugpjūčio, 2022
|

Dūzgiančios liepos Vasaros skaitymai Drevernoje

Vasaros skaitymai šiemet mūsų aplinkinių rajonų literatus subūrė unikalioje vietoje – laivadirbio Jono Gižo etnografinėje sodyboje, Drevernoje. Lauko gėlių apsuptyje, pučiant lengvam marių vėjui, saulės atokaitoje kelias valandas liejosi poetinis žodis.

„Literatų susibūrimo iniciatorius buvo šviesaus atminimo Gargždų kultūros darbuotojas, poetas Vytautas Rimavičius. Tokio kūrybiškų žmonių išsikalbėjimo, matyt, labai reikia, jei tradicija rinktis į būrį neišblėsta dešimtmečiais. Nežinau, ar reikia ir kaip reikia vertinti poeziją. Man atrodo, kad skirstyti ją į blogą ir gerą – nusikaltimas. Tiesiog vertinkime tos dienos nuotaika, širdimi, emocijomis“, –

kreipdamasi į susirinkusiuosius kalbėjo Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja, Vasaros skaitymų renginio vedėja Diana Ciparienė.

Šįkart liepos pirmąją dieną į Jono Lankučio viešosios bibliotekos organizuojamus Vasaros skaitymus Drevernoje tarsi į metų atlaidus sugužėjo kūrybos žmonės ne tik iš mūsų rajono (literatų klubas „Potekstė“), bet ir iš Klaipėdos („Branduma“), Telšių, Rietavo („Mūza“), Skuodo („Nojus“), Plungės („Vingiorykštė“), Kelmės, Kauno. Juos nuotaikingai pasveikinti užsuko Seimo narys Petras Gražulis, kuriam, beje, ne vienas literatas dėkojo už knygos leidybos rėmimą, rajono vicemerė Rūta Cirtautaitė, Tarybos narė Regina Kernagienė. Kaimo rašytojų sąjungos narys, rajono Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto komiteto narys Albinas Klizas literatus ragino skleisti gyvenimiškos tiesos žodį, būti drąsiems, jausti ir savo kūryboje išreikšti nūdienos aktualijas.

Priekulės seniūnijos seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė sveikindama literatų susibūrimą atkreipė dėmesį, kokioje unikalioje vietovėje susirinkta. Tarsi jos žodžių iliustracija suskambėjo dreverniškių „Žvejyčių“ atliekama krašto folkloro pristatymo programa. O kai Virgina Asnauskienė prabilo šišioniškių kalba, kai pakvietė literatus į bendrą ratelį ir bendrai dainai, tai nuvilnijo susirinkusiųjų skaityti savo kūrybą žmonių šypsenos ir nuostaba – koks čia įdomus kraštas besąs ir kokie čia gabūs žmonės!

Skuodiškių literatų klubo „Nojus“ narės, pradėjusios Vasaros skaitymus, ragino puoselėti žemaičių tarmę, o savo kūrinius siųsti Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešajai bibliotekai, kuri vykdo žemaičių tarmės išsaugojimo projektą. Ši tarmė puikiai skambėjo ir rietaviškių, ir gargždiškių, ir skomantiškių skaitomoje kūryboje.

Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos narys, Lietuvos PMMA „Branduma“ prezidiumo narys, Žemaitijos ir Klaipėdos krašto koordinatorius Vilimantas Zablockis, papasakojęs apie asociacijos veiklą, akcentavo, jog visi susirinkusieji – tarsi viena kūrėjų šeima.

Kelias valandas trukę tradiciniai Vasaros skaitymai pasibaigė irgi tradiciškai: debiutantų poezijos skaitymais. Šįkart debiutantų buvo du: klaipėdiškis Darius Rekys, neseniai išleidęs knygą „Pražydusios klumpės“, ir girininkiškė Danguolė Grigutytė-Šukevičienė.

Rietaviškės literatės poetiškai apibūdino susibūrimą Drevernoje: „Suskridome it bitės dūzgiančią liepą pasidalinti širdies trupiniais.“ Baigiantis renginiui palaima, šviečianti kuriančių žmonių veiduose, bylojo, jog pamaryje patirta literatūrinė bičiulystė drieksis ir į ateitį.

Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktorius Juozas Gutauskas įsitikinęs, jog tokie susibūrimai yra prasmingi: „Tuo labiau, kad mes stengiamės literatus kiekvienais metais pakviesti vis į kitą, kažkuo garsėjančią mūsų rajono vietovę. Anksčiau būrėmės Veiviržėnuose, Agluonėnuose. Taip kuriantys žmonės praplečia savo akiratį, pasisemia teigiamų emocijų, galbūt net siužetų savo kūrybai.“

Vasaros skaitymų kai kurių dalyvių kūrybą pristatysime kituose „Literatūrinės bangos“ puslapiuose.

Vilija BUTKUVIENĖ


 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių