Endriejavo kultūros namų statybos talkon pasisiūlė kraštiečiai

Savivaldybė skelbs naują darbų rangos konkursą

Klaipėdos rajone užsitęsusios Gobergiškės darželio ir Endriejavo kultūros namų su biblioteka statybos erzina vietos bendruomenes. Endriejave pastato statyba miestelio centre jau kuris laikas tarsi amžino įšalo zonoje – tik griuvėsiai su pamatais bado akis. Skirtingas gyvenvietes jungia panaši bėda: problemos su tuo pačiu statybų rangovu – UAB „Išskirtinio būsto statyba“. Gobergiškėje siūlyta užsakyti mišias, kad statybos darbai pagaliau baigtųsi, o Endriejave žmonės pasiryžę kibti į talką, kad tik jų laukiami Kultūros namai pagaliau nušvistų.

Nuliūdino ir nuramino

Jau rašėme, kad Klaipėdos rajono savivaldybės vadovai, kai kurie rajono Tarybos nariai užstrigusių statybų eigą Gobergiškėje nuotoliniame susitikime aptarė su vietos bendruomene. Praėjusią savaitę tokiu pat būdu Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas, Administracijos direktorius Artūras Bogdanovas bei Seimo narys Petras Gražulis diskutavo su endriejaviškiais, kokios yra iškilusios Kultūros namų pastato rekonstrukcijos kliūtys.

„Bet kuriam merui norėtųsi pranešti tik geras žinias. Dar prieš keletą mėnesių susitikę su endriejaviškiais turėjome kitokių lūkesčių ir iš tiesų darėme viską, kad turėtume aiškią datą, kad bus baigtas Kultūros namų pastato renovavimas. Deja, dabar turiu pranešti blogą žinią, kad kovo 12 d. buvo nutraukta sutartis su rangovu – bendrove „Išskirtinio būsto statyba“. Tačiau tuo pačiu noriu nuraminti Endriejavo bendruomenę. Mūsų bendras tikslas užbaigti objektą išlieka. Labai gaila, kad nepavyko su rangovu, nors pastangos buvo dėtos didelės“, – pranešė meras. Jis informavo, kad per keletą mėnesių bus parengta specifikacija, objektui paskelbta ir nupirkta nauja ranga, tad Kultūros namų su biblioteka rekonstrukcija visgi bus sėkmingai baigta.

Administracijos direktorius A. Bogdanovas nuotolinio susitikimo dalyviams priminė, kad rangos sutartis buvo pasirašyta dar 2018 m. rugsėjo 14 d. Po ilgų ir nerezultatyvių susirašinėjimų su rangovu sutartis yra nutrūkusi ir statybvietė artimiausiu metu bus perimta. „Naujos rangos darbus planuojame pradėti pirkti jau gegužės mėnesį. Jei viskas vyktų sklandžiai, tai pirkimas vyks du mėnesius plius gal dar vienas, o po to šiai statybai reikėtų apie vienų metų“, – paaiškino A. Bogdanovas. Kad procesas vyktų sparčiau, lygiagrečiai bus skelbiami konkursai ir baldų, įrangos pirkimui. Beje, pastato planavimas nesikeis.

Nuogąstavo dėl praradimų

Nuotolinio susitikimo dalyviai išreiškė nuogąstavimą, ar laiku nevykdoma sutartis neužtrauks baudų, mat dalis finansavimo yra iš ES fondų. Atsakydamas A. Bogdanovas darė prielaidą, kad gali būti visko, tačiau tai paaiškės vėliau, kai bus tariamasi su agentūra, kuri finansuoja europinėmis lėšomis. „Pasekmės gali būti“, – ateities perspektyvą svarstė Administracijos direktorius.

Meras patikino, kad nėra problemos dėl objekto finansavimo, investicijos yra numatytos, problema yra tai, kad rangovas nevykdo sutarties įsipareigojimų.

Seimo narys P. Gražulis atkreipė dėmesį, jog bendruomenė labai jautriai susirūpinusi dėl užstrigusios Kultūros namų statybos, jis gaunąs daug elektroninių laiškų, skambučių, ne kartą dėl šios problemos kalbėjęsis su meru ir apgailestaująs, kad sutartis su rangovu visgi nutraukta. Ar tikrai nebuvę kompromiso, nes šis procesas užsitęs ilgai, projekto įvykdymas brangs, be to, jis kalbėjęsis su rangovu ir prašęs jų, kad neduotų į teismą ir nesibylinėtų su Savivaldybe dėl nutrauktos sutarties, nes tai esą užtemptų projekto statybos vystymą. Seimo narys priminė, kad anksčiau buvo padaryta ir projektavimo klaidų. „Tikrai prarasime 200 000 Eur europinių pinigų“, – prognozavo parlamentaras.

Atsisakymą patvirtino raštu

Endriejaviškiams rajono meras dar kartą akcentavo, kad su rangovu buvo ne kartą ieškota kompromiso, tačiau jo nerasta. Tad rajono Savivaldybė kovo 12 d. nusprendė nutraukti sutartį su UAB „Išskirtinio būsto statyba“. Administracijos direktorius nuotolinio susitikimo dalyviams pranešė, kad pats rangovas Savivaldybei raštu patvirtino, kad šioje sutartyje dėl Kultūros namų statybos, kuri maksimaliai gali tęstis iki vasaros pabaigos, bendrovė gali atlikti tiktai kai kuriuos darbus ir negali šito objekto įgyvendinti iki galo. „Savivaldybė tą raštą turi. Tai labai stiprus argumentas: kodėl turime tęsti sutartį, kurios ir pats rangovas iš esmės nenori tęsti?“ – paaiškino A. Bogdanovas. Jis pridūrė, kad Savivaldybė įvertino sutarties nutraukimo rizikas, tačiau nemano, kad, esant teisminiams procesams su bendrove, tai trukdytų Savivaldybės naujo rangovo paieškoms ir Kultūros namų tolesnei statybos eigai.

„Patys sau darote kliūtis ir nenorite prisiimti sprendimų. Žinote, aš nenoriu sakyti, kuo asmeniškai Bogdanovą kaltina statytojai su tuo projektavimu, kad susiję su Jūsų įmonėmis. Bet tiek to – tai asmeniškumai aš labai norėčiau, kad tie darbai vyktų ir neužsitęstų“, – pareiškė Seimo narys P. Gražulis.

Savivaldybė vasario mėnesį kreipėsi į UAB „Išskirtinio būsto statyba“, reikalaudama pristatyti pagamintas stogo konstrukcijas, už kurias Savivaldybė avansu sumokėjo dar 2018 m. Tačiau iki šiol rangovas UAB „Išskirtinio būsto statyba“ Savivaldybei nepaaiškino, kur yra ir ar yra nupirktos stogo statybai skirtos medžiagos, nenurodė, kada bus pristatytos pagamintos stogo konstrukcijos į objektą arba grąžintos lėšos už sumokėtas medžiagas. Todėl Savivaldybė prieš porą savaičių priėmė sprendimą kreiptis į policiją su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl įmonės ir jos vadovo veiklos.

Rangovas išliejo priekaištus

UAB „Išskirtinio būsto statyba“ direktorius Mindaugas Citavičius nuotoliniame susitikime su Endriejavo gyventojais teigė, kad „direktorius turbūt sąmoningai klaidina apie tuos raštus, iki kada mes ką galim pateikti.“ Jis priminė, kad 2018 m. pradėjo darbus, nuardė, paliko tik sienas, kaip ir numatyta projekte, tada paaiškėjo techninio projekto klaidos. „Buvusi valdžia davė avansą, kad greičiau baigtume. Mes turėjome nupirkti stogo konstrukcijas, fasado medžiagas. Kadangi išaiškėjo projekto klaidos, nebuvo užsakyta ekspertizė, tada atsirado kiti sprendimai: viskas buvo nuardyta iki pamatų. Objektas pabrango 165 000 eurų. Mes dirbome toliau, Savivaldybė 6–7 mėn. pinigų nemokėjo, nesusitvarkė dokumentų ar dar kažkas. Priėjome finišą, kada jau galime dirbti, ir su kuo susiduriame. Pamatų poliai projekte yra 3 m, o atlikus geologinę ekspertizę ir kt. pateikėme Savivaldybei, kad yra 7 m“, – aplinkybes aiškino M. Citavičius bei išdėstė savo chronologiją, kaip kalbėtasi su Savivaldybe dėl anksčiau projekte nenumatytų papildomų darbų ir jų apmokėjimo. Bendrovė yra gavusi raštą, kad papildomus darbus Savivaldybė galės priimti tik tada, kada bus pateiktas draudimas, kuris sutartyje pasibaigęs. „Paskui gavome raštą, kad į statybvietę pristatytume medines konstrukcijas. Avansas mums už jas yra pervestas, turėtume jį grąžinti Savivaldybei, bet pagal tai, kaip Savivaldybė nevykdė bendradarbiavimo sutarties, tai pati Savivaldybė mums turi ženkliai didesnę sumą mokėti negu tas avansas. Mes tik norim bendradarbiauti, kad galėtume padaryti. Su mumis niekas nekalba“, – nuotoliniame susitikime su endriejaviškiais tvirtino M. Citavičius, pridūręs, kad ekspertizė patvirtino, jog objektas pabrango ne dėl rangovo, o dėl užsakovo projektuotojų klaidos. „Administracija dabar išvis nieko nedaro ir yra vieša informacija apie galimas sąsajas tarp Administracijos direktoriaus ir jo buvusios įmonės – projektuotojai dalyvauja viešuosiuose pirkimuose. Ir už tai, kad mes neatvežėme sąramų, Administracija mus paduoda į teismą – neva mes kažką ten darome… Visiškas absurdas. Taip, mano įsitikinimu, bandoma užglaistyti nunulintą objektą“, – savo nuomonę dėstė M. Citavičius.

Įvardijo negarbingais metodais

Atsakomąjį žodį į šiuos priekaištus tarė Administracijos direktorius. „Užsakovas turi teisę paprašyti garanto sutarties užtikrinimui. Tai yra prievolė. Ją turite įgyvendinti, tada mes galime pradėti kalbėti toliau. Bet siūlau nebegrįžti prie šios temos. Sutartis su šiuo rangovu yra nutrūkusi, jos pratęsimas nebegalimas. Žiūrėkime į ateitį. Už tuos bandymus kažkokias čia sąsajas man prikišti aš Jūsų paprašysiu įvardinti konkrečiai, kuom Jūs mane kaltinate, už šmeižtą Jus tikrai paduosiu į teismą. Jūs meluojate. Gal dabar galite, vakar neišdrįsote (susitikime su Gobergiškės gyventojais)“, – į išsakytus priekaištus sureagavo M. Bogdanovas, tačiau į šiuos klausimus M. Citavičius nieko neatsakė.

Klaipėdos rajono savivaldybės meras B. Markauskas dar kartą paneigė, kad su bendrove nebuvo bendradarbiaujama ir tokią rangovo poziciją įvardijo kaip negarbingus metodus. „Taip galima visiškai susigadinti reputaciją. Nebetelpa į jokius moralės rėmus tos kalbos“, – kalbėjo meras. Pastebėta, kad UAB „Išskirtinio būsto statyba“ su savo projektais turi problemų ne tik rajone, bet ir kitur Lietuvoje. „Informaciją apie tai galima rasti internete“, – paaiškino mero patarėjas J. Bardauskas.

Linkėjo nepasiduoti spaudimui

„Gaila, kad žmonėms vis reikia teisintis. Endriejave kultūros namai tikrai bus. Tai, ką mes šiandien aiškinomės – tuos apatinius marškinius – nėra smagu ir įdomu. Deja, yra viešieji pirkimai, ir nuperki tokį rangovą. Esame mokūs, atsiskaitome už pateiktus darbus, bet kai vyksta tokie dalykai, nėra niekam malonu“, – apibendrino B. Markauskas.

Susitikime su endriejaviškiais pažadėta, kad bendruomenei visa rūpima informacija dėl Kultūros namų statybos eigos bus perduodama per seniūnę Laimutę Šunokienę bei skelbiama žiniasklaidoje.

Endriejavo bendruomenės atstovai nuotolinį susitikimą apibūdino kaip karštą, tačiau jis buvęs reikalingas ir naudingas, linkėjo valdžiai nepasiduoti jokiems spaudimams. Istorikas, Endriejavo monografijos redaktorius, Žemaitijos etninės kultūros globos tarybos pirmininkas Virginijus Jocys linkėjo nelikti prie suskilusios geldos, griežtai kontroliuoti statybą, tačiau kraštietis tuo pačiu pateikė ir geranorišką idėją: „Turiu pasiūlymą: prisidėkime visi endriejaviškiai bei kraštiečiai prie bendrų darbų talkininkaudami. Mielai su neštuvais, kita įranga dalyvautume talkoje. Tuo parodydami ir rajono valdžiai, ir rangovams, kaip Kultūros namai rūpi bendruomenei.“

Jorė BARAITĖ

Gretos ŽADEIKYTĖS nuotr.

Karkasiniai Namai | Namo Statybos Darbai: 2022 m. Kainos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių