Energetikos ministras linkėjo neeikvoti energijos politiniuose žaidimuose

Penktadienį Klaipėdos rajone viešėjęs energetikos ministras Rokas Masiulis teigė tai darantis su malonumu. Būtent mūsų krašte driekiasi Lietuvos energetinės nepriklausomybės grandys – uostamiestyje įkurdintas suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalas, po žeme nutiesta naujutėlaitė dujotiekio trasa, teka istorinė elektros jungtis su Švedija. Be nuosavų gamtos ištek­lių energetinę nepriklausomybę kurianti Lietuva, anot ministro, tarptautinėje erdvėje jau vertinama kaip būsimas Europos energetinis centras. Tačiau globalias liaupses kiek numalšino vietos politikai, ministrui papasakoję apie kur kas žemiškesnes problemas su elektrikais ir dujininkais.

Gyrė už bendradarbiavimą

Klaipėdos rajono savivaldybė priėmė efektyvius, savalaikius ir pozityvius sprendimus, leidusius rekordiškai greitai pastatyti SGD terminalą – tokią pagyrą priėmė Savivaldybės tarybos nariai, penktadienį dalyvavę oficialiame susitikime su ministru R. Masiuliu. Valstybinė politika rajone buvo vykdoma nesiveliant į priešiškai nusiteikusių kolegų ar vietos gyventojų dejones. „Tai vienas iš pavyzdžių, kaip mes Lietuvoje galime susikaupti ir įvykdyti sudėtingiausius projektus. Nepaisant to, kokia partija buvo valdžioje, visos pusės parodė efektyvų ir konstruktyvų darbą“, – atkreipė dėmesį energetikos ministras. Jis linkėjo dažniau dirbti vardan šalies tikslų užuot žaidus politinius žaidimus.

Tarybos narės Andželikos Šakinienės kvietimu rajone viešėjęs energetikos ministras apsilankė AB „Klaipėdos energija“ Gargždų šilumos tinklų katilinėje J. Janonio gatvėje. Pastarojoje šiemet pradėtas eksploatuoti 2 MW galios biokuro katilas. Apskaičiuota, kad jis bus pajėgus patenkinti 40 proc. metinio energijos suvartojimo mieste. Gargždų šilumos tinklų vadovas Egidijus Preibys (kairėje) ministrui, A. Šakinienei ir merui V. Dačkauskui pasakojo apie biokuro deginimo technologiją ir aprodė įrenginius. Ministras maloniai nustebo, kad visa moderni technika pagaminta Lietuvoje. Vyriausybės atstovą priėmęs E. Preibys ir AB „Klaipėdos energija“ Investicijų valdymo skyriaus vadovas Antanas Katinas turėjo nusivilti išgirdę, kad valstybė nebeketina intensyviai investuoti į biokuro katilines. Mat nors kuras pigesnis, pagaminama perteklinė energija tiesiog išmetama. Dėl to prioritetu galėtų tapti kogeneracinės jėgainės. Visgi R. Masiulis nudžiugino, kad artimiausioje ateityje nemažės lėšos šilumos tinklams naujinti. Ministras taip pat spėjo aplankyti naują dujotiekio stotį Kiškėnų kaime, apžiūrėti UAB „Orion Global Pet“ biokatilinę.

Prie energetinio saugumo pavyzdžių pridėjęs Būtingės terminalą ir elektros jungtį su Švedija „Nordbalt“, R. Masiulis aiškino, esą šios tarptautinės investicijos yra esminė mažesnių energetikos kainų priežastis. „Pas mus dujų ir elektros kainų mažėjimas neproporcingas tarptautinėms tendencijoms. Žiūrint į dujų kainą 2013–2014 m., buvome pirmajame ketvertuke tarp brangiausiai mokančiųjų, o dabar esame pigiausiai mokančiųjų ketvertuke. Parodėme charakterį ir už tai esame vertinami tarptautinėje erdvėje“, – apie tai, kad terminalo statyba padėjo susitarti dėl didesnių nuolaidų su ligtoliniu dujų monopolininku „Gazprom“, priminė R. Masiulis. Beje, ministras užsiminė girdėjęs atsiliepimų, jog uostamiestyje dėl našesnės terminalo dujų energijos net puodas greičiau užverda nei, pavyzdžiui, sostinėje. Tiesa, pajūrio gyventojams tai tėra malonus gandas.

Tiek laive „Independence“ įkurdintas dujų terminalas, tiek elektros jungtis su Skandinavija Lietuvą skatina plėsti mokslinę bazę. R. Masiulis informavo, kad su Švietimo ir mokslo ministerija jau susitarta dėl specialios SGD laboratorijos Klaipėdos universitete. Pastarojoje ateityje ketinama tobulinti terminalo personalo kvalifikaciją, ugdyti naują specialistų kartą.

Priminė gyventojų indėlį

Pozityvią valstybinę energetikos strategiją išklausęs būrys Klaipėdos rajono savivaldybės politikų R. Masiuliui turėjo paprastesnių klausimų. Administracijos direktorius Sigitas Karbauskas paviešino ilgametę problemą – elektros tiekėjo „Lesto“ vienvaldiškumą. Esą modernizuojant valstybės pastatus dažnai susiduriama su trukdžiu, kai elektros remonto darbus organizuoja pati „Lesto“. Savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas paantrino, jog, norint atlikti elementarų elektros skydinės perkėlimą, tenka taikytis prie „Lesto“ samdytų rangovų. Esą dėl to ES finansuojami projektai kartais atsiduria ant žlugimo ribos. R. Masiuliui ši tema buvo naujiena, tad jis papildomai domėtis žadėjo elektrikų vykdomais viešaisiais pirkimais.

Ministras sutiko ir su Tarybos narių Aivaro Vasyliaus ir Viktoro Kuros pastebėjimais, kad daugiau dėmesio reikėtų skirti gyventojams, į savo žemes įsileidusiems aukštos įtampos elektros jungties kabelius ar dujotiekį. A. Vasyliaus nuomone, valstybė turėtų Klaipėdos rajonui prioritetine tvarka numatyti daugiau lėšų vietinės reikšmės keliams, pro kuriuos driekiasi trasa. Ministras su tokia pastaba sutiko ir pridūrė visoje šalyje girdintis skundus, jog dujininkai sumaitojo kelius.

Energetikos ministrą R. Masiulį Klaipėdos rajone priėmė rajono vadovai, gausus būrys vietos Tarybos narių. Pasinaudojęs proga, jog vieši rajone, susitikime dalyvavo ir Seimo narys Petras Gražulis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių