Euro išvakarėse – aukso amžius parduotuvėms
Kai kurie verslininkai naujuosius 2015-uosius metus pasitiks sklidinomis taurėmis šampano. Mat santaupas litais žmonės neša ne į banką keisti eurais, o palieka parduotuvėse. Prekybininkai pastebi, kad ypač gausiai perkami buities ir elektronikos prietaisai, šiek tiek investuojama į aukso dirbinius, net automobilius. Pavadinimo neskelbti prašę vieno autoserviso vadovai užsiminė, kad klientai nesipriešina net ne būtinajam remontui. Esą čia ypač sujudo daktarai, už mašinos tobulinimą norintys atsiskaityti atlikusiais litais.
Pinigų namams neužtenka
Prieš kurį laiką per televiziją prakalbę ekonomistai visai Lietuvai patarė – jei turite atliekamų litų, juos investuokite. Esą prekės ir paslaugos nuo ateinančiųjų metų sausio brangs, tad apsipirkti reikėtų dar šiemet.
Į ką investuoja lietuviai? Nekilnojamojo turto agentai konstatuoja, kad šimtų tūkstančių litų žmonės kojinėse nėra prikaupę. „Ar investuojama į nekilnojamąjį turtą? Nieko panašaus“, – sako verslininkas Robertas Mukauskas. Esą stambūs pirkėjai buvo sujudę vasarą: „Vienas kitas santaupas ištraukė, jautėsi judėjimas. Buvo galvota, kad žmonės butus pirks „juodais“ pinigais, bet šiuo metu pirkimo tikrai nėra.“
Tą patį tvirtina ir štilį išgyvenantys automobilių perpardavinėtojai. Daug metų amerikietiškais naudotais automobiliais prekiaujantis vienas gargždiškis konstatuoja, kad mašina apskritai nėra investicija. „Automobilių biznis dabar nevyksta. Amerikietiškų mašinų pardavimą išvis vertinu nuliu. Lietuviams mašina nėra investicija ir jie teisūs – tai tik gyvenimo kokybės pagerinimas. Todėl jei jau kas turi pinigų, perka naują, tiesiai iš salono“, – įsitikinęs verslininkas.
Šluoja televizorius ir juvelyriką
Priešingas tendencijas vardija smulkesnių prekių pardavėjai. Gargžduose veikiančios buitinės technikos bei elektronikos prekių parduotuvės šiuo metu išgyvena aukso amžių. Perkama kone viskas iš eilės, ypač televizoriai, viryklės, fotoaparatai, šaldytuvai ir kt. Vien kalėdinės prekybos maratonui tokio pasisekimo priskirti nė nebandoma. Mat didelė dalis pirkėjų atsiskaito grynaisiais, o kai kurie pinigus čia pat prie kasos traukia ne iš piniginių, o vynioja iš laikraščių.
Juvelyrikos dirbinių parduotuvės Gargžduose savininkas Evaldas Kerpė „Bangai“ sakė irgi jaučiantis pirkėjų pagausėjimą. „Prekyba truputį sėkmingesnė nei pernai per didžiąsias šventes. Gali būti, kad tai tikrai lėmė santaupos“, – susimąstė verslininkas. Jis juokavo, kad šventės kasmet būna pelningos, tad Kalėdas jis mielai švęstų 3–4 kartus per metus.
Galbūt litų padaugėjo baldų parduotuvių kasos aparatuose? „Sadivos baldų“ savininkas Alvydas Vaičikauskas tai neigia. Baldų pirkimo bumo nėra, tad gamintojai jau dvi savaites atostogauja. „Ne, į baldus žmonės neinvestuoja. Bent mes to nejaučiame“, – sakė jis.
Mašinai parūpins bent kuro
Straipsnio įžangoje papasakota vieno autoserviso sėkmė suintrigavo ir verslininką Joną Šatkų. Autoserviso Gargžduose savininkas tokio klientų bumo nejaučia, bet darbo visgi turi. „Pajutome tik tai, kad atostogų grįžo užsieniečiai. Padaugėjo jų atvežtų mašinų. Patys lietuviai į mašinas nelabai investuoja“, – teigė J. Šatkus. Jo įsitikinimu, mašina ne tas daiktas, kurį būtų galima sutvarkyti iš anksto: „Šiandien mašina sveika, o rytoj gali pradėti klibėti. Jei automobilį šeimininkas naudoja kasdien, lankstą ar antgalį keisti jam prireiks bet kada – ar iki Naujųjų, ar jau naujaisiais.“
Kiek kitokios tendencijos degalinėse. Atpigęs kuras vairuotojus gundo atsargų prisikaupti garažuose. Nuo rudens degalai Lietuvoje atpigo ir euro įvedimo išvakarėse nekainuoja nė keturių litų už litrą, o buvo prognozuota liūdnesnė naujiena, esą įvedant eurą benzinas kainuosiąs daugiau kaip 5 litus. Prognozuojama, kad sausį degalai pigs dar keliais centais.