Garsas apie Lapius – per pasaulį
Įspūdingu kraštovaizdžiu išsiskiriantis Lapių kaimas nei sensta, nei nyksta. Čia kuriasi naujakuriai, grįžta gyventi pas tėvus vaikai, anūkai. Čia gyvena kelios kartos. Stiprios šeimos – stipri bendruomenė. Pasitaikančios problemos nepakeičia požiūrio, jog čia gyventi gera.
Parodė kelią užsienio turistams
Keliolika metų į Lapius atvyksta turistai iš viso pasaulio, kurie išsiveža įspūdžius – dalelę Lietuvos vaizdo. Šiemet kaimą aplankė apie 900 žmonių, kruiziniais laivais atplaukusių iš Australijos, Kanados, Brazilijos, Naujosios Zelandijos, Jungtinės Karalystės. Per 13 metų Lapius pamatė apie 20 tūkst. užsieniečių iš viso pasaulio.
Juos į posovietinį kaimą atvedė čia įsikūręs anglas, buvęs karo lakūnas Deividas Holidėjus. Nuoširdusis lapiškių kaimynas – veiklos žmogus, su kiekvienu randantis kalbą. „Išmokau lietuviškai, tik be gramatikos – sunki lietuvių kalba“, – šypsojosi Deividas.
Jis ne tik stengiasi praskaidrinti Lapių globos grupės vaikų kasdienybę, bet ir padėjo Klaipėdoje įkurti centrą sergantiesiems onkologinėmis ligomis. Daugiau nei prieš 20 metų apsigyvenęs Lapiuose, D. Holidėjus pirmasis prabilo apie bendruomenę. Tai buvo negirdėtas dalykas.
Taigi Lapiuose anksčiau nei kitur įkurta bendruomenė, turinti savo tradicijas. „Mes su bendruomenės pirmininke Laima Karbauskiene dažnai aptariame problemas“, – sakė jis. Pastaruoju laiku geraširdį Deividą liūdina, kad keturračių „vadeliotojai“ neatsiklausę jo privačioje žemėje nuo Lapių piliakalnio per slėnį važinėja.
Deividas, vienas iš pirmųjų Lapiuose, išpuoselėjo savo sodybos aplinką. Turistams iš Anglijos tai primena jų gimtąją šalį.
Skatina pasitempti
Užsieniečių vizitai privertė pasitempti ir kitus lapiškius. Lapiuose daug įspūdingų žydinčių sodybų, su savitai sukomponuotomis augalų, akmenų kompozicijomis, mažąja architektūra, dekoratyviniais elementais, skulptūromis. Tradicinėje Lapių bendruomenės Miško šventėje apdovanojami gražiausių sodybų šeimininkai. Šiemet pamaloninti lapiškiai Birutė ir Vytautas Bartkai bei Renata ir Rolandas Saudargai.
Pačiame Lapių centre, ties daugiabučiu, pasitinka aukštai sėdinti medinė ragana su šluota. Čia stabteli ir užsieniečių turistų autobusai. Už gyvatvorės – keturbutis gyvenamasis namas. Prieš 15 metų R. Saudargienė pirmoji pradėjo tvarkyti aplinką. „Kasėme, sodinome ir vėl rovėme“, – entuziastingai pasakojo Renata. Dabar negali atsigrožėti jaukia poilsio erdve su alpinariumu, pavėsine, lauko židiniu, sūpynėmis. Tvarkymosi virusu užkrėtė ir vieną kaimynę. Abu su vyru Rolandu grožiui negaili nei laiko, nei pinigų – puoselėti 14 arų teritoriją prie daugiabučio nėra lengva.
Moteris pasakojo, kaip ji išsaugojo savo grožio salą, kad šią vasarą neiškasinėtų remontininkai – Žvelsos gatvėje atnaujinamas nuotekų vamzdynas. „Nepasirašiau leidimo kasinėti, bet rangovas rado išeitį – aplenkė mano kiemą“, – džiaugėsi lapiškė.
Renata įsikūrusi mamos tėviškėje. Šiame kaime gyvena ir jos brolis, mama ir močiutė, kuriai – 91-eri. R. Saudargienė važinėja dirbti į Plikius, „Sakuoną“. „Turiu socialinės darbuotojos padėjėjos kvalifikaciją – baigiau kursus ir labai norėčiau dirbti šį darbą“, – prisipažino ji. Vyras dirba Lapiuose, medienos įmonėje. Šeima augina dvylikametį sūnų Džiugą. „Čia gera gyventi“, – šypsodamasi ištarė ji.
Šiemet Miško šventėje vėl apdovanoti B. ir V. Bartkai, daugelį metų puoselėjantys grožį savo sodyboje. Čia renkasi gausi šeima, giminės. Artėja Birutės ir Vytauto auksinių vestuvių sukaktis. Jie užaugino 5 vaikus. Daiva, Aušra, Lina ir Vytautas gyvena Lapiuose. „Gražūs Lapiai – mes su seserimi Juzefa kadaise svajojome gyventi čia“, – prisipažino B. Bartkienė. Ir svajonė išsipildė.
Spjovė, bet sugrįžo
Šalia Lapių Greičiūnų kaime su šeima įsikūrusi trisdešimtmetė Lilija Šarapnickienė pasakojo apie stiprią Lapių bendruomenę, į kurios veiklą ir ji neseniai įsijungė – Miško šventėje dekoravo sceną.
Lilijai nuostabu, kad Lapiuose gyvena daug jaunų šeimų. „O kuris kaimas gali pasigirti turintis mokyklą?“ – retoriškai ištarė ji.
Vyriausioji Laimos ir Sigito Karbauskų dukra Indrė Lukošienė su vyru Tomu augina 3 atžalas: Gruodę, Žiedę ir Joną. „Kai išvažiavau į Vilnių studijuoti Gedimino technikos universitete, spjoviau į kaimą, – neslėpė Indrė. – Su Tomu 5 metus praleidome užsienyje ir… parvykome į mano tėviškę. Ir jau 6 metus Lapiuose gyvename.“ Laimingesnės vaikystės nei kaime ji neįsivaizduojanti. Ir pridėjo: „Nereikia spjauti į šulinį.“
Tomas augina mėsinius galvijus, o Indrės rūpestis – dukrelės ir sūnelis.
Šeima gyvena kartu su tėvais, bet pora džiaugėsi, kad jau iškasti jų namo pamatai. „Lapiuose puiku gyventi: yra darželis, mokykla, kultūros namai“, – vardijo privalumus Tomas. Jis pridūrė, kad daug kas priklauso ir nuo požiūrio: galima nuolat dejuoti, kad čiaupuose dingsta vanduo, nėra šaligatvio į mokyklą…
Lapiškiai nenutyli ir dėl to, kad gatvėje pašėlusiu greičiu laksto motociklininkai, automobilių vairuotojai ir net traktorininkai. Reikia gyvenvietėje pastatyti greitį ribojantį ženklą, kad vėliau netektų verkti.
Pilnėja ir jaunėja
Kristina Karečkienė į Lapius atitekėjo prieš 9 metus. „Vyras Osvaldas labai norėjo gyventi savo gimtinėje – man teko nusileisti“, – ištarė ji. Vilniaus universitete baigusi lietuvių filologijos studijas, vienos uostamiesčio gimnazijos mokytoja augina beveik pusantrų metų sūnelį Mykolą. „Man labai patinka pedagogės darbas, – spindėjo lapiškės akys. – Tačiau dėl atstumo į darbą kyla problemų. Ir nesvarbu, kad dabar prestižo reikalas gyventi užmiestyje.“
Ji prisipažino, kad anksčiau jautėsi uždaroje erdvėje: darbas – namai. Gimus sūneliui, atsirado bendrystė su kitomis Lapiuose gyvenančiomis šeimomis.
Svajojusiems apie savo namą teko susiremontuoti tėvų namo antrą aukštą.
Čia gyvena keturios kartos. Mažojo Mykolo prosenelei – Irenai Jomantienei – 94-eri metai. Ilgaamžė gyvena kartu su dukra Jovita Ona. Ji nesiskundžia sveikata. „Matau, girdžiu, vaikštau – ko daugiau reikia“, – linksmai ištarė garbioji lapiškė.
„Į tėviškę Lapiuose grįžta jaunimas – apsigyvena su tėvais, statosi namus arba juos perka“, – kalbėjo Lapių pagrindinės mokyklos direktorė Vilija Lukauskienė. Nuo 2001 m. rugsėjo 1-osios ji čia pasitinka vaikus. Šiemet ateis 108. Praėjusį rugsėjį atidaryta mišri darželinukų grupė. Sąraše – 15 vaikų.
Ateinančiais valstybės atkūrimo jubiliejiniais metais Lapių pagrindinė mokykla minės savo gyvavimo 100-metį. O ruošiantis šiai sukakčiai, kyla bendruomeniniai vaikų globos namai, kurių statybos sutarties kaina – 277 tūkst. 941 Eur.