Gimtinėje apsilankiusi banko vadovė pasidalijo patirtimi

Gargždų „Minijos“ progimnazijoje apsilankiusi SEB banko vadovė S. Gutauskaitė-Bubnelienė neslėpė sentimentų – tai mokykla, kurią baigė ji pati.

Prieš 28 metus Gargždų „Minijos“ progimnaziją baigusi Sonata GUTAUSKAITĖ-BUBNELIENĖ dabar čia įžengė kaip SEB banko vadovė. Lietuvos Junior Achievement ir „Women Go Tech“ iniciatyva, kurią finansuoja „The Coca-Cola Foundation“, Lietuvos mokyklas lanko antreprenerystės ir technologijų ambasadorės, moterys profesionalės, dirbančios skirtingų sektorių versluose, kuriančios įvairias inovacijas bei technologinius sprendimus. S. Gutauskaitė-Bubnelienė „Minijos“ mokiniams papasakojo savo karjeros kelią, išgyventus iššūkius, akcentavo mokymosi visą gyvenimą svarbą.


Kilo laiptelis po laiptelio
SEB banko vadovė šiame banke dirba jau 24 metus. „Tai ilgas laiko tarpas vienoje įmonėje, tačiau man taip neatrodo, nes turėjau galimybę pakeisti daug darbo pozicijų“, – pasakojo Sonata. Ji prisiminė, kad jos karjera banke prasidėjo dar tebesimokant magistrantūros. Pradėjo nuo paprasčiausių darbų. Sonata dirbo su klientais, padėdavo jiems atlikti kasdienes operacijas, pagal poreikį atidarydavo sąskaitas, išduodavo mokėjimo korteles ir t. t. Po dvejų metų Sonata jau pradėjo dirbti su klientais – įmonėmis. „Pavyzdžiui, įmonės kreipdavosi dėl paskolos banke, tad reikėdavo atlikti tų įmonių analizę, tikrinti balansą, pelno, nuostolių ataskaitas. Tai tarsi įmonių dienynas, kuris iškart parodo, kokia įmonės finansinė situacija“, – vaizdžiai palygino S. Gutauskaitė-Bubnelienė. Anot jos, tokios analizės padeda įvertinti, ar įmonė gebės grąžinti paskolą, ar neturi problemų, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį, ar subalansuoja pinigų srautus.
„Įmonių analizės darbas buvo labai įdomus, pamačiau, kaip sekasi toms, kurios gamina, kaip toms, kurios kuria paslaugas… Tačiau tam būtina gerai mokėti matematiką. Mane pačią Gargždų „Minijos“ progimnazijoje matematikos mokė mano auklėtoja Valerija Bagdanskienė. Ji nuolat kartodavo, kad matematikos reikia kiekviename žingsnyje. Juk ir kepant blynus ji reikalinga“, – kalbėjo SEB banko vadovė. Vėliau, anot jos, ne mažiau svarbu išmanyti ir tikimybių teoriją, kuria remiantis galima prognozuoti, kaip atrodys ekonominė situacija ateityje.


Dirba ir robotai
Gebėjimo skaityti dokumentus užsienio kalba Sonatai prireikė, kai teko vykdyti akredityvo paslaugas, t. y. tokia paslauga, kai įmonių tarpusavio atsiskaitymui padeda bankas. „Tarkime, Jūs perkate prekes iš Azijos ir tiekėjo visiškai nepažįstate, tada galite kreiptis į banką, kuris patik­rins, ar pardavėjas tikrai pateikė prekes, ar jos sertifikuotos, tada informuoja pirkėją, kad gali pervesti pinigus“, – paprastais žodžiais tarptautinių atsiskaitymų niuansus mokiniams atskleidė SEB banko vadovė.
Vėliau jos karjera tęsėsi jau kaip banko filialo vadovės. Tuomet reikėjo stiprinti socialines kompetencijas, kad atpažintų darbuotojų emocijas, juos motyvuotų siekti rezultatų ir pan. S. Gutauskaitė-Bubnelienė akcentavo ir savanorystės svarbą. Juk pastaroji leidžia save išbandyti pačiose įvairiausiose srityse.
Nuo 2021 m. liepos ji eina SEB banko vadovės pareigas. Paklausta, kokių specialistų banke šiuo metu trūksta, atsakė: „Dabar Latvijoje, Lietuvoje, Estijoje planuojame įdarbinti 100 informacinių technologijų specialistų ir produktų kūrėjų. Bankuose daug procesų yra automatizuojama. Jau dabar mes turime 11 robotų, kurie atlieka konkrečias funkcijas. Robotai dirba be atostogų, be ligų, be pertraukų. Tačiau kad robotai būtų sukurti, užprogramuoti, reikia žmonių. Paklausi ir įdomi yra duomenų analitiko specialybė. Jie matydami besikartojančias operacijas sugeba parašyti formulę, kuri yra programuojama.“


Ekonominėje situacijoje – daug nežinomųjų
SEB banko vadovė pabrėžė, kad jau 2030 metais bus naujų profesijų, tad žmogus nebūtinai dirbs tai, ko bus išmokęs. „Pavyzdžiui, nors išmanau ekonomiką, man toliau reikia gilinti kitų sričių žinias. Šiuo metu ypač aktualus tvarumas. Jei bankas skolina pinigus įmonei, kuri gamina langus, reikia įvertinti, kiek šis procesas sukurs anglies dvideginio. Be to, dabar mums ypač aktualus ir kibernetinis saugumas, nes 99 proc. veiklos vyksta elektroninėje erdvėje“, – pastebėjo S. Gutauskaitė-Bubnelienė. Gargždų „Minijos“ progimnazijos moksleiviai teiravosi, kokios yra Lietuvos ekonominės prognozės, juolab kad vis kalbama apie krizinę situaciją. „Įdomu vertinti ne tik SEB banko makroekonomisto įžvalgas, bet ir užsienio ekonomistų. Amerikoje neseniai per porą savaičių bankrutavo trys bankai, jie regioniniai. Vienas – šešioliktas pagal dydį Amerikoje. Su problemomis susidūrė ir vienas šveicarų bankas. Vienas JAV tyrėjas padarė išvadą, kad dar nežinome, kas mūsų laukia. Tų bankų problemos buvo greičiau susijusios su rizikų valdymu, ne su investavimu“, – kalbėjo S. Gutauskaitė-Bubnelienė. Anot jos, svarbiausia – turėti finansinę pagalvę, planuoti savo išlaidas. Kadangi žmonės per 2008-ųjų krizę pasimokė, dabar apdairiau skolinasi, planuoja išlaidas. Nėra daug atvejų, kad žmonės nebegalėtų išmokėti paskolų ir pan.
Įkvepiančiais karjeros pavyzdžiais tikimasi mokinius skatinti siekti savo svajonių, tikslų, gilinti technologijų ir verslumo kompetencijas. Iš viso pagal Lietuvos Junior Achievement ir „Women Go Tech“ iniciatyvą planuojama aplankyti 120 Lietuvos mokyklų, susitikti su 7 000 moksleivių.


Agnė ADOMAITĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių