Mažosios Lietuvos šviesuolis tebešviečia ir šiuolaikinei jaunuomenei

J. F. Kelkio premijos laureatė – „Vaivorykštės“ abiturientė Izabelė Kurpeikytė

Johano Ferdinando Kelkio premija „Jaunasis publicistas“ ir du specialūs prizai, finansuojami Klaipėdos rajono savivaldybės, ketvirtadienį buvo įteikti Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje. Čia vyko Lietuvių kalbos dienų sostinės Gargžduose baigiamasis renginys „Kalbos formos“. Antrąja J. F. Kelkio premijos „Jaunasis publicistas“ laureate paskelbta Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos gimnazistė Izabelė Kurpeikytė. Apdovanojimą atsiėmė jos mama Lina, nes laureatė susirgo. L. Kurpeikienė žadėjo, kad su dukra būtinai apsilankys Kisinių kapinaitėse, kuriose ilsisi šviesuolis J. F. Kelkis. Konkurso dalyvėms apdovanojimus teikdamas meras Bronius Markauskas džiaugėsi, kad moksleiviai domisi ir didžiuojasi savo krašto žymiais žmonėmis.

Mažosios Lietuvos pedagogas, poetas, spaudos ir raštijos darbuotojas, vienas iš lietuvių periodinės spaudos pradininkų Johanas Ferdinandas Kelkis, visą savo gyvenimą pašventęs švietėjiškai veiklai ir lietuvybės skatinimui, sulaukia deramos pagarbos ir šiuolaikinėje Klaipėdos rajono jaunuomenėje. Ketvirtadienį baigiamajame ir iškilmingame Jono Lankučio viešosios bibliotekos Lietuvių kalbos sostinės dienų renginyje Johano Ferdinando Kelkio premija „Jaunasis publicistas“ nominuota Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos gimnazistė Izabelė Kurpeikytė.

Mažoji solistė Monika Šepikaitė maloniai nuteikė susirinkusiuosius.


Konkursui pateikti 7 kūriniai
Klaipėdos rajono savivaldybės pernai įsteigta Johano Ferdinando Kelkio premija „Jaunasis publicistas“ vis labiau populiarėja: pernai konkurso komisija sulaukė tik dviejų moksleivių rašinių, šiemet – jau septynių.
Konkurso komisijoje, kuriai vadovauja vicemerė Ligita Liutikienė, atsakingai ir kritiškai įvertinta 7 konkurso dalyvių motyvacija ir konkursui pateikti kūriniai.
Publicistinius rašinius minėtos premijos konkursui pateikė Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos gimnazistės Emilija Tarvydaitė – „Praeities šešėliai išryškėja ateityje“, Rugilė Širakovaitė – „Verta lygiuotis į išskirtines asmenybes“, Danielė Domeikytė (2022 m. J. F. Kelkio premijos pirmoji laureatė) – „Atsakomybė saugoti tautinį identitetą“, Izabelė Kurpeikytė – „Akimirkų galia“, Darija Sermontytė – „Kiekvienam lietuviui“, taip pat Endriejavo pagrindinės mokyklos moksleivės Erika Genčiūtė – „Jurgis Lėbartas – didvyris iš Klaipėdos rajono“, Evelina Šaltupytė – „Ko mes nepasimokėme iš skaudžios karo Klaipėdos krašte istorijos?“
Konkurso komisija 2023 m. J. F. Kelkio premijos „Jaunasis publicistas“ laureate paskelbė Izabelę Kurpeikytę, „Vaivorykštės“ gimnazijos abiturientę.
„Daug skaitanti, gebanti kurti brandžius literatūrinius ir samprotavimo rašinius, savo kūrybos tekstus. Izabelė ne tik puikiai besimokanti mergina, bet ir daug kuo domisi, dalyvauja įvairiose veiklose išbandydama save. 2023 m. Lietuvos mokinių meninio skaitymo konkurso Klaipėdos rajono etape tarp 9–12 klasių dalyvių užėmė 1 vietą. Džiugina abiturientės lūkestis baigus gimnaziją rinktis lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos profesiją. 2022–2023 m. ji dalyvauja programoje „Jaunojo pedagogo klubas“, – premijos laureatę šiltai apibūdina jos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Rasa Rusteikienė.


Nominantų iškilmės – bibliotekoje
J. F. Kelkio premijos „Jaunasis publicistas“ įsteigimo iniciatoriai yra Dovilų etnokultūros centras. Šio centro etnologas Helmutas Lotužis ir jo šeima daug metų savanoriškai tvarko istorines Kisinių kapinaites. Jose palaidotas iškilusis Mažosios Lietuvos švietėjas J. F. Kelkis.
Klaipėdos rajono savivaldybė pernai pirmą kartą paskelbė konkursą šviesuolio premijai laimėti. Premijos įteikimo iškilmės praėjusių metų rudenį vyko iniciatorių namuose – Dovilų etnokultūros centre. Šiemet iškilmės persikėlė į rajono Savivaldybės Jono Lankučio viešąją biblioteką, kuri yra kitos kilnios idėjos iniciatorė: biblioteka laimėjo Lietuvių kalbos komisijos paskelbtą konkursą ir sėkmingai įgyvendino Lietuvių kalbos sostinės dienų projektą Gargžduose.
Simboliška, kad skleidęs lietuvišką žodį, gynęs lietuvius nuo germanizacijos J. F. Kelkis su pagarba nuskambėjo būtent mūsų bibliotekoje Lietuvių kalbos sostinės dienų metu ir šiemet minint Klaipėdos krašto metus.
Mažosios Lietuvos pedagogui J. F. Kelkiui žurnalisto ir vertėjo darbas buvo viso jo gyvenimo tikslas ir prasmė. Prisimindami ir pagerbdami pirmojo lietuviško laikraščio leidėjo ir švietėjo J. F. Kelkio bei kitų Mažosios Lietuvos šviesuolių atminimą, suvokiame jų veiklos svarbą telkiant Klaipėdos krašto ir visos Lietuvos visuomenę, siekiant tautos vienybės ir laisvės.


Paskatinimui – specialūs prizai
Klaipėdos rajono savivaldybės įsteigtos publicistinės premijos skyrimo tikslas – pagerbti ir įamžinti žymaus Mažosios Lietuvos kultūros veikėjo, lietuviškos periodikos pradininko J. F. Kelkio atminimą, skatinti ir puoselėti jaunosios Klaipėdos rajono kartos visuomeninį socialinį aktyvumą, kūrybiškumą, gebėjimą kritiškai vertinti įvairius krašto socialinius kultūrinius reiškinius, siūlyti iškeltų problemų sprendimo būdus.
Premija skiriama Klaipėdos rajone gyvenamąją vietą deklaravusiems 14–19 metų moksleiviams už kūrybiškus, meniškai brandžius reportažus, esė, apybraižas aktualiomis krašto istorijos ar šiandienos gyvenimo temomis.
Premijos dydis – 500 (penki šimtai) eurų.
Atsižvelgiant į pateiktų darbų aktualumą ir kokybę, einamaisiais metais premija skiriama vienam autoriui. Tačiau, šiemet premijos laureatės vardą suteikus „Vaivorykštės“ gimnazijos abiturientei Izabelei Kurpeikytei, komisija atkreipė dėmesį į dar dvi kūrinių autores: praėjusių metų premijos laureatė, „Bangos“ laikraščio jaunųjų korespondentų klubo narė D. Domeikytė specialiu prizu paskatinta už kūrybinę pažangą ir brandą, taip pat specialiu prizu paskatinta endriejaviškė E. Genčiūtė už nusipelniusio Mažajai Lietuvai, tačiau nedaug kam žinomo šviesuolio J. Lėbarto garsinimą.

***

Pirmoji J. F. Kelkio premijos laureatė, „Vaivorykštės“ gimnazistė, „Bangos“ laikraščio „Jaunimo erdvės“ jaunoji korespondentė D. Domeikytė šiemet paskatinta specialiu prizu už pažangą publicistikoje. Ketvirtadienį negalėjusi dalyvauti apdovanojimų renginyje ji parašė linkėjimą šių metų J. F. Kelkio premijos laureatei ir kitiems jauniems kūrybiškiems žmonėms: „Noriu palinkėti nenustoti rašyti, nebijoti drąsiai reikšti savo minčių apie tai, kas iš tikrųjų yra svarbu, ir prisiminti, kad šio laimėjimo, šios premijos esmė yra ne pinigai. Tai yra kur kas daugiau. Laureato titulas įpareigoja jausti atsakomybę ir populiarinti J. F. Kelkio vardą, domėtis jo gyvenimo istorija bei puoselėti mūsų gražią lietuvių kalbą, dėl kurios išlikimo taip išdidžiai kovojo Mažosios Lietuvos šviesuoliai J. F. Kelkis, I. Simonaitytė bei kiti.“


Vilija BUTKUVIENĖ
Aut. nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių