Gobergiškės darželio pabaigtuvėms prireiks ir mišių?

Dar 2020-ųjų metų rugsėjo 1-ąją mažieji pabiručiai turėjo sugužėti į dvi naujai įrengtas darželio grupes Gobergiškės kaime. Tačiau šis planas neišsipildė – iki šiol yra atlikta tik maždaug pusė darbų. Kokios priežastys tai lėmė ir kada objektas pagaliau bus užbaigtas, bandyta atsakyti Klaipėdos rajono savivaldybės antradienį inicijuotame nuotoliniame susitikime su gyventojais.

Vitos VITAITĖS nuotr.: per pusantrų metų atlikta tik maždaug pusė darželio grupių įrengimo darbų. Rangovas tęsti darbų negali, nes nepateikia sutarties įvykdymo užtikrinimo garanto.Planas žlugo

Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas atvirai sakė, kad susitikimo proga ne tokia, kokios norėjosi: „Paskutinį kartą, kai gyvai lankiausi pas bendruomenę, buvome susitikę mokykloje ir kalbėjome, kaip iškelti biblioteką iš pastato, kuriame bus įrengtos dvi darželio grupės. Turbūt niekas nesitikėjo, kad praėjus beveik dvejiems metams mes kalbėsime, kaip užbaigti šį objektą.“ Jis priminė, jog sutartis su rangovu – UAB „Išskirtinio būsto statyba“ buvo pasirašyta 2019 m. liepos 22 d. Darbai turėjo būti atlikti 2020 m. liepos 24 d., vadinasi, praėjusių metų rugsėjo 1-ąją vaikai pagal planą turėjo pradėti lankyti šį darželį.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Artūras Bogdanovas tęsė, jog vėliau Administracija atsižvelgė į rangovo prašymą ir papildomu susitarimu jau 2020 m. rugpjūtį sutarties galiojimo terminą pratęsė iki spalio 30 d. Tais pačiais metais spalio 16 d. buvo dar kartą pratęsta sutartis iki šių metų balandžio 30 d., darbų atlikimo terminas – kovo 31 d.

Trūksta garanto

Tiek meras B. Markauskas, tiek Administracijos direktorius A. Bogdanovas akcentavo, kad iš Savivaldybės pusės buvo padaryta viskas, kas įmanoma. Kad rangovas galėtų tęsti darbus, šiuo metu jam tereikėjo pristatyti sutarties įvykdymo užtikrinimo garantą. Buvo duotas terminas iki kovo 15 d., tačiau garanto nesulaukta. „Per paskutinius 2–3 mėnesius asmeniškai inicijavau gal 3–4 susitikimus su rangovu, deja, garanto negavome, vilties neliko. Apsitarėme su Administracija – pradėsime rangos sutarties nutraukimo procedūrą“, – nuotoliniame susitikime su gyventojais sakė B. Markauskas. Jis atkreipė dėmesį, kad viešojoje erdvėje daug interpretacijų, Seimo narys Petras Gražulis išplatino viešą laišką: „Pats su P. Gražuliu kalbėjau keletą kartų. Jis kaip ir tarpininkavo su rangovu. Buvo aiškiai pasakyta, ką rangovas turi padaryti, kad galėtų tęsti darbus. Trūksta tik minėto garanto.“

A. VALAIČIO nuotr.: Dauparų–Kvietinių seniūnijos seniūnas V. Tamašauskas akcentavo, jog bendruomenė nori aiškumo: kodėl darželio statybų darbai sustojo, kieno tai klaida ir kaip viskas vyks toliau.Administracijos direktorius tvirtino, jog išties buvo dedama daug pastangų ir bendraujant su projektuotojais, ir sprendžiant ginčus su techniniu rangovu, už darbus buvo vykdomi apmokėjimai per 2–3 dienas, ne daugiau kaip per 7 dienas. Anot jo, buvo palankios sąlygos dirbti, tačiau prabėgo pusantrų metų, o realių darbų atlikta apie pusė. Tad bus bandoma perimti statybvietę į Savivaldybės rankas ir ieškoma naujo rangovo.

Kaltinimų nepareiškė

Susitikime dalyvavo ir savo poziciją išsakė rangovas UAB „Išskirtinio būsto statyba“ direktorius Mindaugas Citavičius. Pirmiausia jis neigė mero žodžius, esą buvo 3–4 susitikimai: „Paskutinį kartą buvo susitikta, berods, pernai. Mums paviešinus galimas Administracijos direktoriaus sąsajas su Endriejavo projektuotojais buvo staiga sustabdyti Gobergiškės projekto apmokėjimai. Formaliai buvo paprašyta pateikti sutarties garantą. Taip, užsakovas turi šią teisę.“ Tačiau M. Citavičius atkreipė dėmesį, kad sutarties garantas buvo pasibaigęs ir anksčiau, tačiau tuomet vis tiek buvo tęsiami darbai ir vykdomi apmokėjimai. „Dabar, matyt, pataikėme į opią užsakovo vietą. Kiek siunčiame raštų užsakovui – Klaipėdos rajono savivaldybei – negauname atsakymų. Darbai vilkinami“, – dėstė M. Citavičius.

Reaguodamas į M. Citavičiaus žodžius Administracijos direktorius A. Bogdanovas pastebėjo, jog kiekvienas žmogus turi teisę kalbėti, ką nori. „Mindaugai, labai prašau, jei Jūs turite kažkaip kažkuo mane asmeniškai apkaltinti, prašau padarykite tai dabar, viešai. Susitikimas įrašomas, tai bus kaip įrodymas kreipiantis dėl šmeižto. Kuo mane kaltinate?“ – drąsiai klausė Administracijos direktorius. „Kaip Jūs sugalvojote, kad aš Jus kažkuo kaltinu. Jokių kaltinimų nereiškiu, kiekvienas supranta taip, kaip jis supranta“, – aiškino „Išskirtinio būsto statybos“ direktorius M. Citavičius. Meras replikavo dėl susitikimų: „Kad jie vyko, gali patvirtinti ir Administracijos darbuotojai, pagaliau, jei reikia, galime ir telefonų išklotinę pateikti. Darbai be garanto negali būti vykdomi. Ar Jūs norite, kad Savivaldybė pažeistų reikalavimus? Tai nėra paprasti dalykai. Tie rangovai, kurie dalyvavo konkurse ir tai sužinos, gali apskųsti konkursą. Turime laikytis reikalavimų“, – pakartojo meras B. Markauskas.

Administracija klaidų neišvengė

Kone pusvalandį vyko užsakovo – Savivaldybės – ir rangovo – „Išskirtinio būsto statybos“ apsišaudymas kritikos vienų kitiems strėlėmis. Abi pusės viena kitą kaltino melu. Susitikime su gyventojais Administracijos direktoriaus pavaduotojas Justas Ruškys teigė, jog per sausį–vasarį buvo suorganizuoti 5 pasitarimai su statybos bendrove dėl Gobergiškės grupių ir Endriejavo kultūros namų, juk šių objektų rangovas tas pats – „Išskirtinio būsto statyba“. „Jei ši bendrovė per dieną parašo po tris raštus Administracijai, tai nereiškia, kad ji ieško kažkokio sprendimo. Ta Administracija, kuri ne kartą padėjo šiam rangovui, yra tiesiog užgujama. Šįkart pasitikėjimo riba peržengta“, – kalbėjo J. Ruškys.

Nuotoliniame susitikime dalyvavo keletas Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narių. Opozicijoje esantis Sigitas Karbauskas prašė patikslinti, ar rangovui su Savivaldybės vadovybės žinia buvo mokami pinigai anksčiau ir be sutarties įvykdymo užtikrinimo garanto. „Tarp kitko, sveikinu tą dalyką. Kai dirbau Administracijos direktoriumi, sakydavau darbuotojams: ar vagiame – nevagiame, ar įstatymas draudžia – nedraudžia – tai darome. Su vargais, sunkumais, bet pabaigėme ir Gobergiškės mokyklą“, – savo patirtį prisiminė S. Karbauskas. Administracijos direktorius A. Bogdanovas akcentavo, kad pirmą kartą sužinojęs, jog nėra sutarties įvykdymo užtikrinimo garanto tik šių metų sausį, apie tai raštu informavo Statybos ir infrastruktūros skyrius. Administracijoje dabar yra aiškinamasi, kodėl taip nutiko ir buvo vykdomi daliniai mokėjimai nesant garanto. „Tai yra klaida, taip neturėjo būti“, – konstatavo A. Bogdanovas. „Sėkmingai galėjote toliau aktuoti ir dirbti darbus“, – replikavo S. Karbauskas.

Ruošis naujam konkursui

Tarybos narys Raimondas Simonavičius teigė kaip teisininkas negalįs sutikti su S. Karbausko pozicija: „Įstatymo turime laikytis visi. Negalime viešų pinigų skirstyti į kairę ir į dešinę. Tai Savivaldybės pinigai. Jei buvo numatyta, kad reikia garanto, jis turėjo būti pristatytas“, – įsitikinęs jis. Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Vaclovas Macijauskas ragino greičiau nutraukti santykių aiškinimąsi ir pereiti prie konkrečių klausimų, kada ir kaip objektas bus baigtas.

Administracijos direktorius A. Bogdanovas informavo, jog pirmiausia sudaryta komisija spręs sutarties nutraukimo klausimus, po to – statybvietės perėmimas, jos konservavimas ir bus naujas rangos darbų konkursas. Jis galėtų būti paskelbtas balandžio pabaigoje-gegužės pradžioje, realistiniu variantu objektas galėtų būti baigtas kitų metų vasarį, optimistiniu – ir šiais metais.

Paradoksas, jog nuotoliniame susitikime dalyvavęs rangovas „Išskirtinio būsto statyba“ teigė, jog vėl dalyvaus šiame rangos darbų konkurse.

Politikavimas gyventojams nepriimtinas

„Matosi ir girdisi labai daug politikos. O mums reikia darželio. Tad kuo mažiau teisybės ieškojimo ir politikavimo. Santykius aiškinkitės patys, mums neįdomu. Jei neišvengiamas sutarties nutraukimas, tą ir darykite, ženkite žingsnius, kokių reikia, bet duokite žinią bendruomenei, ką daryti su tais vaikais šiandien, rytoj, rugsėjį?“ – klausė Dauparų bendruomenės pirmininkas Mindaugas Srėbalius. Jis akcentavo, jog bendruomenė nori tik vieno – kad objektas būtų greičiau baigtas ir kad gyventojai žinotų, kas vyksta, būtų informuojama dėl Savivaldybės veiksmų sekos. Meras užtikrino, kad Dauparų–Kvietinių seniūnijos seniūnas Vytautas Tamašauskas bendruomenę informuos visais rūpimais klausimais. Gyventoja Laima Liaudonskienė sakė, jog visi labai laukia darželio grupių įrengimo. „Kovojome dėl mokyklos, dabar dėl darželio. Vis bėdos. Kodėl čia mes taip nuskriausti, ar eiti mišias užpirkti Dauparams, kad nuolat nesiseka“, – šypsodamasi kalbėjo L. Liaudonskienė.

Susitikimo įtampai atslūgus Administracijos direktorius A. Bogdanovas taip pat pabrėžė, kad Savivaldybės tikslas – kuo greičiau atidaryti objektą. „Esame jau ir asfaltą pakloję prie darželio, įrengėme ir šaligatvį. Taip pat jau yra ir nupirkti baldai. Būtume mielai juos atvežę ir sumontavę, bet kol kas, deja“, – dėl susiklosčiusios nebaigtų remontų situacijos apgailestavo jis.

Garanto 50 tūkst. Eur nepakaks?

Ketvirtadienio rytą rangovas išplatino raštą, kuriame teigia pateiksiąs sutarties įvykdymo užtikrinimo garantą 50 000 Eur sumai. Meras B. Markauskas nuotoliniame susitikime su gyventojais sakė, kad ši suma Savivaldybę galimai tenkintų. Tačiau mero patarėjas Jevgenijus Bardauskas „Bangai“ vėliau patikslino, kad sutartyje, pasirašytoje su rangovu, yra aiškiai apibrėžta, kokio dydžio sutarties įvykdymo užtikrinimą rangovas privalo pateikti. Užtikrinimo vertė – 10 proc. nuo sutarties kainos. Sutarties kaina yra 649 324,97 eurai su PVM. Sutarties įvykdymo užtikrinimas turi galioti visą sutarties galiojimo laikotarpį ir, jeigu rangovas likus 10 darbo dienų iki sutarties vykdymo užtikrinimo ar jo pratęsimo pabaigos nepateikia naujo, tai laikoma sutarties pažeidimu. Rangovas pasirašydamas sutartį su šiomis sąlygomis sutiko ir joms neprieštaravo. „O sutarties įvykdymo užtikrinimas yra besąlyginis ir neatšaukiamas bei privalomas perkančiajai organizacijai, šiuo atveju Savivaldybei, tam, kad būtų užtikrintas tinkamas sutarties vykdymas ir kompensuoti galimi nuostoliai dėl netinkamo sutarties vykdymo, įskaitant neteisėto jos nutraukimo atvejį“, – sakė J. Bardauskas. Jis informavo, kad rangovui pateikti garantą dar suteikta laiko iki kovo 25 d.

Agnė ADOMAITĖ

Vitos VITAITĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių