Integrali pagalba keičia žmonių gyvenimus
Priekulės socialinių paslaugų centras antrus metus teikia integralios pagalbos (dienos socialinė globa) paslaugas Klaipėdos rajone. Pernai jos sulaukė 27 gyventojai, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros poreikis dėl negalios, o šiemet – 34 gyventojai. Integralią pagalbą teikianti komanda pamažu įgijo klientų, šių artimųjų pasitikėjimą. Baigus projektą nuo kitų metų antrojo pusmečio integralios pagalbos asmens namuose paslaugas numato finansuoti Klaipėdos rajono savivaldybė.
Integralią – dienos socialinę globą asmens namuose teikia 19 darbuotojų, įdarbintų Priekulės socialinių paslaugų centre. Komandoje, be 10 socialinio darbuotojo padėjėjų, dirba socialinis darbuotojas, slaugytojas, slaugytojo padėjėjas, kineziterapeutas, psichologas. Specialistai aprūpinti 2 automobiliais, slaugos įranga ir įrenginiais, kurie įsigyti už Europos Sąjungos lėšas.
Pasak šio projekto koordinatorės Priekulės socialinių paslaugų centro direktorės pavaduotojos socialiniams reikalams Irenos Skrabienės, dienos socialinę globą gali gauti asmenys, deklaravę gyvenamąją vietą Klaipėdos rajone, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis dėl protinio atsilikimo ar psichikos sutrikimų. „Savimi pasirūpinti negalintiems žmonėms labai svarbi sava aplinka, savi namai. Slaugomas asmuo gauna individualią ir tikslingą pagalbą, o artimieji turi galimybę pailsėti, susitvarkyti savo reikalus, be to, jiems teikiama konsultacinė pagalba“, – integralios pagalbos privalumus dėstė I. Skrabienė. Vidutiniškai kasdien paslauga teikiama 20 asmenų, kurie gyvena Priekulės, Sendvario, Kretingalės, Dovilų ir Veiviržėnų seniūnijose. Mokestis už ją priklauso nuo kliento pajamų.
Šiuo metu integralios pagalbos paslaugų eilėje laukia 4 asmenys. „Užsiregistravusieji nori iš karto jas gauti, tačiau tenka palaukti eilėje“, – pastebėjo I. Skrabienė. Pasak socialinės darbuotojos Jolantos Laurinavičienės, tai didelė pagalba šeimoms, norinčioms neįgalų artimąjį prižiūrėti namuose.
Įgytas pasitikėjimas
Integralią pagalbą teikiančios komandos darbuotojos džiaugėsi įgijusios slaugomų žmonių ir jų artimųjų pasitikėjimą – atsirado nuoširdi bendrystė, klientai jų laukia ir baiminasi prarasti. Tačiau paslaugų gavėjai keičiasi – su kai kuriais tenka atsisveikinti amžinai. „Bendrauji su žmogumi, jis tampa tavo šeimos dalimi ir staiga – nebėra, – atsiduso slaugytoja Reda Vitkienė ir pridūrė: – Nemylėdamas žmonių negalėtum dirbti šio darbo.“
Darbas su nuolatinę slaugą didelių specialiųjų poreikių turinčiais žmonėmis nėra lengvas. Slaugytojos padėjėja Lina Žemgulytė-Mockuvienė kalbėjo, jog 3 klientės nesikelia iš patalo. „Viena gyvena būste be jokių patogumų, kurį reikia prišildyti kūrenant krosnį, atnešti vandens, pašildyti ir lovoje numaudyti. Po to aprengti, pakeisti patalynę. Ir dar valgį paruošti, grindis išplauti. Visada važiuoju su socialinio darbuotojo padėjėja – vienai sunku viską padaryti kokybiškai“, – kalbėjo Lina.
I. Skrabienė pridūrė, kad šie slaugomi žmonės neretai kamuojami viršsvorio.
Ji akcentavo, jog klientams teikiamos ne tik socialinės paslaugos: konsultuojami socialiniais klausimais, rūpinamasi maitinimu, atliekami namų ruošos darbai ir kita. Svarbios ir slaugos paslaugos: injekcijos į veną, raumenis, lašinės sistemos prijungimas ir priežiūra, žaizdų, pragulų priežiūra bei kita. Kineziterapeutė rūpinasi slaugomų žmonių reabilitacija, pagalbą teikia ir psichologė.
Integralios paslaugos klientų namuose teikiamos skirtingu laiku – vieniems iš ryto, kitiems po pietų. Slaugytoja R. Vitkienė stengiasi slaugomų žmonių kasdienybę praskaidrinti mažomis dovanėlėmis. Antai vienai močiutei padovanojo adventinį kalendorių – kaip ji apsidžiaugė. Reda pastebėjo, jog atsiranda supratingų žmonių, kurie skiria pinigų kuklioms dovanėlėms nupirkti vienišiems sunkiai pasiligojusiems žmonėms.
Nuo projekto pradžios dirbanti slaugytoja R. Vitkienė prisiminė pirmąsias patirtis. „Randi sugniuždytus namiškius ir klientus. Šie kankinasi dėl pragulų, nes artimieji nežino, kaip jų išvengti. Po 3–4 mėnesių jų akys nušvinta“, – kalbėjo slaugytoja, dirbanti tik 0,6 etato, bet neskaičiuojanti darbo valandų.
Jai tenka ne tik atlikti injekcijas į veną, raumenis, bet ir prijungti lašines, jas prižiūrėti. Kol vaistai laša, Reda šnekučiuojasi su slaugomu žmogumi – jam labai svarbi ne tik slauga, bet ir bendrystė. Slaugytoja konsultuoja artimuosius, kaip išvengti pragulų.
Ji labiausiai džiaugėsi, jog bendromis komandos pastangomis kai kurie iš slaugos ligoninės parvežti žmonės pakilo iš lovos ir pradėjo vaikščioti.
Slaugytojos padėjėja L. Žemgulytė-Mockuvienė kalbėjo, jog padirbėjusi su kineziterapeute Sandra Kardašiene ant kojų pastatė iš patalo nesikėlusią klientę. „Bet ją vėl išvežė į slaugos ligoninę ir vėl gulimas režimas“, – apgailestavo Lina.
S. Kardašienė patikino, jog suteikus reabilitacijos paslaugas kai kuriems negalios kamuojamiems žmonėms galima pagerinti gyvenimo kokybę: po traumų, insulto ir kita. I. Skrabienė apgailestavo, jog slaugytoja ir kineziterapeutė dirba tik po 0,6 etato. „Daug patogiau būtų, jeigu turėtų po visą etatą – kokybiškas paslaugas sunkiems ligoniams galima suteikti dirbant dviese“, – akcentavo projekto koordinatorė.
Baiminasi netekti paslaugos
Šioje komandoje dirba ir psichologė Laura Mažonaitė. „Stengiuosi priimti klientų jausmus ir juos suprasti. Bandau nukreipti žmogaus dėmesį nuo kūno diskomforto, fizinio skausmo. Labai svarbu suteikti kitokios kokybės patyrimą. Tam prireikia relaksacinių atsipalaidavimo užsiėmimų su įvairiomis priemonėmis – muzika, šviesos efektais, kvapais“, – dėstė psichologė.
Pasak I. Skrabienės, klientai ir jų namiškiai dėkoja už paslaugas, praskaidrintą kasdienybę: palengvėja buitis, pagražėja namai. „Vadinasi, dirbame reikalingą, prasmingą darbą, ir kokybiškai. Klientai baiminasi netekti šios paslaugos“, – kalbėjo projekto koordinatorė. Ji pridūrė, kad „Integralios pagalbos teikimas Klaipėdos rajone“ nuo 2017 m. kovo 1 d. iki 2019 m. birželio 30 d. finansuojamas iš Europos socialinio fondo, Klaipėdos rajono savivaldybės biudžeto lėšų, valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams asmenims su sunkia negalia socialinei globai teikti lėšų bei pajamų už suteiktas paslaugas.
„Džiaugiuosi suburta komanda, sunkiam darbui atsidavusiais specialistais. Ačiū jiems. Ačiū žmonėms, kurie pasitiki mūsų darbuotojais, džiaugiasi ir vertina jų suteiktą pagalbą“, – kalbėjo centro direktorė Vilija Lingienė.
Priekulės socialinių paslaugų centras integralios pagalbos paslaugas asmens namuose nuo 2019 m. liepos 1 d. planuoja teikti už Klaipėdos rajono savivaldybės biudžeto lėšas, valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams asmenims su sunkia negalia socialinei globai teikti lėšas bei pajamas už suteiktas paslaugas.
Kad tik projektą tęstų
Priekulės seniūnijoje gyvenanti Danutė Šimkienė, kurios 86 m. mamai teikiama integrali paslauga, kalbėjo: „Džiaugiuosi, kad yra šis projektas. Sunku slaugyti mamą, nepajėgiančią atsikelti iš patalo. Atvykusios specialistės ją numaudo, sutvarko, matuoja kraujospūdį, kalbasi. Labai palengvėjo mano gyvenimas, o dar labiau mamos. Nerimauju, kad tik projektas būtų tęsiamas.“
Rustam Sajumov iš Dovilų seniūnijos po patirtos traumos nevaldo rankų, nevaikšto – nepajėgia tvarkytis savarankiškai. „Esu priklausomas nuo aplinkinių – man nustatytas 10 proc. darbingumas. Integrali pagalba palengvino mano dalią. Apsilankančios darbuotojos sutvarko namus, pagamina valgį ir kita“, – sakė vyras.
Priekulės seniūnijos gyventoja Irma Jonikienė prisipažino, kad slaugant sunkios negalios mamą jai prireikė psichologo paslaugų. „Po insulto ji nesikelia iš lovos – reikia vartyti, maitinti. Šiemet nuo balandžio pradėjus gauti integralią pagalbą, aš atsigavau“, – teigė pašnekovė. Ji sakė įsidarbinusi – dirba naktimis, o grįžusi namo gali pusdienį pailsėti, nes sulaukia puikių pagalbininkių.
Pageidaujantieji gauti išsamią informaciją apie integralios pagalbos paslaugas kreipiasi į
- Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių (Klaipėdos g. 2, Gargždai), tel. (8 46) 472018;
- Priekulės socialinių paslaugų centrą (Naujoji g. 5A, Priekulė), tel.: (8 46) 454011, 8 673 55885;
- Deklaruotos gyvenamosios vietos seniūnijų socialinius darbuotojus.