Kalniškės piliakalnis keičia įvaizdį
Į „Bangos“ laikraščio redakciją paskambinęs skaitytojas Stasys Stončius iš Gerduvėnų kaimo piktinosi, jog darkomas ir niokojamas Kalniškės piliakalnis. Čia kertami gražiausi medžiai, naikinami takeliai. Jis abejoja, kad įgyvendintas projektas atstos sunaikintą gamtos grožį. Tačiau specialistė tvirtino, jog, Kalniškės piliakalnį pritaikius kultūros ir viešojo turizmo reikmėms, čia bus patrauklus, jaukus ir gražus kampelis.
Naikinamas gamtos kampelis?
Pernai gruodžio mėnesį Kalniškės piliakalnyje padėti darbai – kertami krūmai, o neseniai gautas leidimas kirsti medžius bei kitas veiklas įgyvendinti nustebino aplinkinius gyventojus.
S. Stončiaus teigimu, dabar naikinamas ir darkomas šimtmečiais kurtas gamtos grožis. „Natūralūs įspūdingo reljefo takeliai nustumdyti buldozeriais, stipriausi medžiai kertami, daromos plynaukšlės. Žiemojančių ir grįžtančių paukščių perimvietės naikinamos – masiškai kertami šlaituose augantys storuliai medžiai. Ir tai daroma už europinius pinigus, sankcionavus rajono biurokratams. Koks piliakalnyje kuriamas grožis? Ar jis bus vertas sunaikinto gamtos kampelio? O gal tai valdžios toleruojamų karikatūrinių projektų, įgyvendintų prie Gargždų poliklinikos, Klaipėdos gatvės, Kvietinių gatvės ties parku, tęsinys? Ar verta šiandien atkurti kažką istorišką, kas neturi nieko bendra su šiandieniniu gyvenimu ar amžiumi? Ir šie pertvarkymai nė su kuo nesiderina“, – pasipiktinęs „Bangos“ skaitytojas.
Tvarko želdyną
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Sonata Šmatauskienė nuramino paaiškinusi, kad nesavivaliaujama – rajono Savivaldybė pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ įgyvendina projektą „Kalniškės piliakalnio pritaikymas kultūros ir viešojo turizmo reikmėms.“ „Atlikti Kalniškės piliakalnio su gyvenviete detalieji ir žvalgomieji archeologiniai tyrimai, parengtas statinio projektas ir tvarkomųjų paveldosaugos darbų projektas, gauti leidimai darbams vykdyti“, – teigė specialistė.
Čia dirba rangovas– viešoji įstaiga „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“. Pasak S. Šmatauskienės, siekiant sutvarkyti ir pritaikyti piliakalnį viešosioms reikmėms, planuojama atlikti nemažai darbų. Taigi jo įvaizdis keisis. Nuo Gargždų pusės Kalniškės piliakalnio vakariniame šlaite ir viršutinėje aikštelėje bus atliekami specialūs kirtimai – maksimalus atidengimas, todėl numatyta iškirsti daug medžių ir krūmų. „Medžių kirtimo darbai atliekami suderinus su VĮ Kretingos miškų urėdija ir Valstybine miškų tarnyba. Teritorija neniokojama – įgyvendinamas projektas“, – aiškino specialistė.
Iš šiaurės ir pietų pusės šlaituose bus pašalintos vėjovartos, vėjalaužos, mechaniškai ir biologiškai pažeisti medžiai. „Tai viena iš projekto veiklų – kraštovaizdžio formavimas“, – akcentavo S. Šmatauskienė.
Tikisi supratimo
Prie Kalniškės piliakalnio iš rytų pusės bus įrengta automobilių stovėjimo aikštelė. Nuo jos piliakalnio link bei išilgai bus įrengtas dolomitinės skaldos atsijų dangos pėsčiųjų takas, o iš vakarų – mediniai terasiniai laiptai. Taip pat bus įrengtos apžvalgos aikštelės ir proginė laužavietė. Bus sutvirtinti eroduojantys gynybiniai pylimai bei šlaitų vietos. Be to, numatyta įrengti informacines lenteles, rodykles, informacinius stendus, kurie suteiks lankytojams išsamesnę informaciją apie piliakalnio istoriją.
S. Šmatauskienė pasakojo, jog iš rajono Savivaldybės lėšų planuojama sutvarkyti privažiavimo kelią prie piliakalnio iš rytų, nuo Gerduvėnų kelio.
„Žemių savininkams bus geriau privažiuoti, nes vietoj lauko keliuko bus įrengtas patogus kelias. Žmonės džiaugsis, nes dabar sunku išvažiuoti, – kalbėjo S. Šmatauskienė.– Tarėmės su gyventojais, jeigu apgadins teritoriją, vėliau rangovai sutvarkys. Tikimės geranoriškumo ir supratimo.“
Projektą įgyvendinti numatyta iki birželio 30 d.
- Projektui „Kalniškės piliakalnio pritaikymas kultūros ir viešojo turizmo reikmėms“ skirta 65 499 eurų iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai bei Lietuvos valstybės biudžeto, 16 374 eurai – Klaipėdos rajono savivaldybės lėšos.
- Kalniškės piliakalnis priklauso krantinio tipo piliakalnių grupei. Jis, kaip ir didžioji Lietuvos piliakalnių dalis, archeologų nėra tyrinėtas.
- Vietoj paaiškinimų žmonės kūrė legendas, kurių išliko dvylika. Jos pasakoja, kad piliakalnis – iš švedų ar kryžiuočių laikų ar pastarųjų buvęs supiltas. Jame esą užslinkusios žemėmis geležinės durys, nugrimzdęs dvaras, slapti urvai, pakasti lobiai. Bet populiariausi padavimai apie piliakalnyje pasirodančias baidykles ar vaiduoklius.