Karantine Kvietinių šaudyklą pričiupo Darbo inspekcija

Kvietinių bendruomenės atstovai karantino apribojimų metu vieną pavasario šeštadienį vėl išgirdo veikiančią šaudyklą VšĮ „Molinis karvelis“. Kai kurie kaimo žmonės pagalbos dėl trikdomos ramybės kreipėsi į kelias institucijas. Kvietiniškiams įtarimą sukėlė keletas automobilių, iš kurių šaudyklos aikštelėje pabiro šeimos net su vaikais. Tuo metu (tai buvo kovo 27 d.) karantino apribojimai žmonių grupėms dar buvo griežtesni nei dabar. Tačiau į įvykio vietą iškviesti policijos ir rajono Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus ekipažai tą dieną pažeidimų nenustatė. Visgi gegužės viduryje Kvietinių bendruomenė gavo viltingą žinią iš Darbo inspekcijos. Šįkart šaudykla, atrodo, prasišovė.

Vėl kreipėsi į institucijas

Kvietinių bendruomenė jau kelerius metus gyvena konflikto zonoje su sportinio šaudymo klubo veikla užsiimančia VšĮ „Molinis karvelis“. Dalis kvietiniškių, šalia įsikūrus minėtam klubui, prarado kasdienybės ramybę, kuria tikėjosi mėgautis gyvendami kaime. Gyventojų pretenzijas dėl trikdomos ramybės, baimės dėl nesaugios aplinkos ir apribotos galimybės patekti prie Minijos, o ir abejones, ar komercinė veikla galima žemės ūkio paskirties žemėje bei teritorijoje, esančioje šalia ichtiologinio draustinio, jau ne kartą bandė spręsti ir Savivaldybė, ir Seimo nariai, ir įvairios valstybinės institucijos, ir net teismas. Tačiau kvietiniškių iliuzijos apie teisę į kaimišką ramybę it žirnius į sieną atmuša valdiški atsakymai, kurie visiškai nesprendžia konflikto esmės. VšĮ „Molinis karvelis“ griežtai laikosi savo ne kartą spaudoje išsakytos nuostatos: mes įstatymų nepažeidžiame, veikiame pagal gautos licencijos nuostatas ir nuomos sutartį. Prieš kelerius metus rajono Savivaldybėje abi puses susodinus prie stalo ir bandžius kalbėtis susitarimų kalba VšĮ „Molinis karvelis“ atstovai žadėjo teigiamų permainų ir investicijų į šaudyklos modernizaciją, triukšmą slopinančias sieneles. Kai kurie pertvarkymai šaudykloje buvo atlikti, tačiau, bendruomenės nuomone, per maži. Didžiausias pasiekimas, kad buvo apribota veikla sekmadieniais.

Kvietinių bendruomenės centras iki šiol nenuleidžia rankų ir balandžio mėnesį, tikėdamiesi naujos šalies valdžios naujo požiūrio, pradėjo ieškoti galimybių, kaip apginti savo teises dėl galimai nuolatinio sveikatos trikdymo, gamtos niokojimo, servitutinio kelio, licencijos šaudyklų veiklai griežtinimo ir t. t. Atitinkami bendruomenės raštai su argumentais ir pasiūlymais buvo išsiųsti Vidaus reikalų, Sveikatos apsaugos, Aplinkos ministerijoms, NŽT ir t. t. Bendruomenės pirmininkas Gediminas Girgždis „Bangą“ informavo, kad jau yra gavęs institucijų atsakymus, tad juos apibendrinant birželio 2 d. planuojamas išvažiuojamasis posėdis prie šaudyklos su rajono Savivaldybės, bendruomenės, minėto klubo ir kt. atstovais.

Policija pažeidimų nenustatė

Kol Kvietinių bendruomenės centras formavo motyvuotus raštus aukščiausioms šalies valstybės institucijoms, kol žmonės ruošėsi šv. Velykoms, šeštadienį prieš Verbas kvietiniškiai vėl išgirdo seniai girdėtus pokšėjimus iš šaudyklos pusės. Bendruomenės pirmininkui G. Girgždžiui žmonės pranešė, kad pramogauti yra atvažiavusios kelios mašinos, jas aikštelėje pastebėjo ir pirmininkas. „Yra karantino apribojimai dėl namų ūkio vienetų, tačiau, atrodo, kad jie negalioja šaudyklos veiklai“, – pasipiktinimo pramogautojais karantino apribojimų metu neslėpė į „Bangos“ redakciją tą šeštadienio priešpietę paskambinęs G. Girgždis, į įvykio vietą jau iškvietęs ir policijos, o vėliau ir rajono Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus ekipažus. Deja, atvykę pareigūnai, Savivaldybės atstovai pažeidimų neįžvelgė. Matomai kitos pramogautojų mašinos jau buvo anksčiau išvažiavusios. Policijos tarnybiniame pranešime užfiksuota, kad šaudykloje tuo metu buvę ne daugiau kaip du šeimos ūkiai, kurie esą laikėsi karantino rekomendacijų, todėl pažeidimų nenustatyta.

Viešoji tvarka: viskas tvarkoje

Pagal iškvietimą tą pačią dieną jau po policijos apsilankymo irgi į šaudyklą atvykę ir rajono Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus atstovai nei veiklos nelegalumo, nei karantino pažeidimo faktų nenustatė. „Bangos“ redakcijai kreipusis paaiškinimo į Savivaldybę buvo atsakyta, kad šaudykla galėjusi veikti pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. lapkričio 4 d. nutarimo Nr. 1226 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ atitinkamas nuostatas.

„Kvietiniuose esanti šaudykla gali veikti pagal minėto nutarimo 2.2.6.3. punktą – sporto, laisvalaikio ir pramogų paslaugas atvirose erdvėse, vienu metu teikiamas ne daugiau kaip 5 asmenims, išskyrus dviejų šeimų ir (ar) dviejų namų ūkių narius, ir užtikrinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, būtinas visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygas“, – „Bangai“ pranešus apie Kvietinių bendruomenės atstovo skundą dėl kovo 27 d. šaudykloje vykusios veiklos kovo 29 d. raštu atsakė rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Justas Ruškys.

Administracinę teiseną nutraukė

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Klaipėdos rajono policijos komisariatas balandžio 14 d. atsiuntė nutarimą dėl G. Girgždžio kovo 27 d. pateikto pranešimo apie galimai administracinį nusižengimą šaudyklos teritorijoje. Kaip jau minėta, kvietiniškis nenutylėjo ir policijai pranešė apie 10.50 val. šaudykloje VšĮ Pajūrio sportinio šaudymo klubo „Molinis karvelis“ vykdomą veiklą, kuri galimai vykdoma nelegaliai ir galimai nesilaikoma karantino sąlygų.

Tačiau Kvietinių bendruomenės pirmininko nuogąstavimai dėl įtartinos šaudyklos veiklos karantino metu nesulaukė jokių pasekmių. Policijos nutarime, atsiųstame pareiškėjui, balandžio 14 d. rašoma, kad „įvykio vietoje pareigūnai karantino pažeidimų nenustatė, kadangi tarp šeimos ūkių ir asmenų buvo išlaikyti saugūs atstumai. Taip pat įvykio dieną šaudykloje buvo instruktorius, šaudyklos savininkas Julius Mineikis <…>Šis paaiškino, kad įvykio dieną asmuo turėjo galiojančias licencijas ir leidimus vykdyti šaudyklos veiklą, taip pat vykdydamas šaudyklos veiklą karantino metu laikėsi karantino apribojimų ir rekomendacijų“. Policijos nutarime apibendrinama: „kadangi tyrimo tikslinimo metu iš surinktos medžiagos matyti, kad J. Mineikio veiksmuose nėra administracinio nusižengimo požymių ir tyčios pažeisti valstybinę ar viešąją tvarką, nuosavybę, piliečių teises ir laisves, nustatytą valdymo tvarką, už kurią įstatymai numato administracinę atsakomybę, taip pat nesant administracinės teisenos sudėčiai, vadovaujantis LR ANK 591 straipsnio 1 dalies 1 punktu administracinio teisės pažeidimo bylos teisena pagal LR ANK 45 straipsnio 4 dalį ir pagal LR ANK 127 straipsnio 1 dalį, nepradedama“ (nutarimo kalba ir stilius netaisyti – aut. pastaba).

Prastovoje faktiškai dirbo

Kvietinių bendruomenės centro pranešimai institucijoms apie kovo 27 d. veiklą VšĮ „Molinis karvelis“ tarsi atliepia pasakaitę apie ropę: kiek senelis besikvietė pagalbos, bet ropės vis neišrovė. Kol neatbėgo pelytė – ji realiai ir padėjo!

Nors policija savo ruožtu neįžvelgė jokių karantino apribojimų pažeidimų, Savivaldybė irgi skėsčiojo rankomis dėl šaudyklos, esą pagal atitinkamus nutarimus leistinos veiklos, o štai Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Klaipėdos teritorinio skyriaus inspektoriai atidžiai sureagavo į kvietiniškių signalą.

Gegužės 18 d. Kvietinių bendruomenės centrą raštiškai pasiekė žinia iš Valstybinės darbo inspekcijos, kad pagal gautą pranešimą buvo atliktas neplaninis nelegalaus darbo patikrinimas Všį „Molinis karvelis“. Ir štai kokį rezultatą užfiksavo VDI Klaipėdos teritorinio skyriaus darbo inspektoriai: „Patikrinimo metu nustatyta, kad 2021 m. kovo 27 d. minėta įmonė vykdė veiklą, įmonė turėjo pilnas prastovas. Nustatyta, kad įmonė nebuvo pranešusi apie prastovų atšaukimą, todėl bus pritaikyta poveikio priemonė – surašytas Reikalavimas ir informuota Užimtumo tarnyba, kad minėtos įmonės darbuotojas faktiškai dirbo“. Žinoma, VDI valstybės tarnautojų veiksmai ir sprendimai dar gali būti skundžiami ne vėliau kaip per mėnesį nuo skundžiamo dokumento paskelbimo.

VšĮ „Molinis karvelis“ vadovas J. Mineikis į „Bangos“ el. paštu išsiųstus klausimus, paprašius minėto įvykio karantino metu komentaro, neatsakė.

Vilija BUTKUVIENĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių