Kelionių įspūdžiai keičia pensininkų požiūrį
Gargždiškių Alšauskų šeima, E. Žiupkienė laisvalaikį skiria užsienio kelionėms.
„Kai pabūni svečioje šalyje ir grįžti namo, kitaip atrodo savas miestas“, – įspūdžiais dalijosi garbaus amžiaus gargždiškė Elvyra Žiupkienė, šią vasarą keliavusi į Vengriją. Ją aplankė ir pensininkė Biruta Alšauskienė, kuri taip pat keliavo ir į Norvegiją. Pensininkėms tenka taupyti, kai ko atsisakyti, kad galėtų pasimėgauti tolimomis išvykomis. Tačiau įspūdžiai atperka, sustiprina dvasią.
Geriau pamatyti pačiam
Kasmet į turistines keliones išvykstanti gargždiškė B. Alšauskienė labai laukia vasaros. „Aš – pensininkė, bet dirbanti“, – kalbėjo Gargždų turgaus prekeivė. Taigi turi galimybę susitaupyti kelionėms, nes iš savo pensijos niekur neišvažiuotų.
Į turistines keliones ji leidžiasi autobusu – Birutos tai nevargina. „Man nereikia komforto – užtenka minimalių sąlygų. Keliaujame autobusu dieną, o nakvojame viešbutyje“, – sakė pašnekovė.
Buvusi Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narė, pedagogė ir kultūros darbuotoja kelionių virusu užsikrėtė prieš keliolika metų su turistų grupe pabuvojusi užsienyje. Nuo to laiko ji kiekvieną vasarą važiuoja į kurią nors šalį, o kartais aplanko ir dvi. Antai pernai keliavo į Ispaniją ir Ukrainą, užpernai – į Šveicariją ir Baltarusiją. Anot Birutos, vienas dalykas apie tai skaityti knygoje, ir visai kas kita pamatyti savo akimis.
B. Alšauskienė su vyru Remigijumi suburia norinčiųjų keliauti autobusu žmonių grupę ir leidžiasi į kelių dienų turistinę kelionę. „Tai pažįstami, bendraminčiai, su kuriais malonu bendrauti, praleisti laiką“, – sakė pašnekovė. Šias keliones renkasi nemažai vyresnių nei 60 metų turistų – sunkumų, nepatogumų jie nesibaimina. Dauguma – dirbantys pensininkai.
Ir Norvegija, ir Vengrija
Šią vasarą Biruta su grupe turistų keliavo į Norvegiją ir Vengriją. „Norvegijoje sužavėjo fiordai, Trolių keliai, nors sudėtinga jais važiuoti… Koks malonumas plaukioti laivu prie Oslo, – dalijosi įspūdžiais pašnekovė. – Apžiūrėjome Bergeno žuvų turgų – brangu. Ne pensininko kišenei nusipirkti žuvies taukų už 35 eurus.“ Beje, kelionė kainavo 560 eurų, bet dar reikėjo pinigų bilietams į numatytus lankyti objektus bei kitoms išlaidoms.
B. Alšauskienė gėrėjosi Vengrijos vaizdais, Budapeštu. Turistams už šią kelionę, trukusią 5 dienas, reikėjo pakloti 315 eurų.
Apsilankiusi tenykštėse parduotuvėse gargždiškė stebėjosi kainomis, kurios panašios kaip Lietuvoje, nors ten vidutinis atlyginimas didesnis. Su turistais ji dalyvavo guliašo ir vyno degustacijoje. „Labai skanus šis vengrų nacionalinis patiekalas. Visa tai mums kainavo po 13 eurų“, – sakė Biruta.
Apsilankė pilyse, bažnyčiose ir kituose įdomiuose objektuose, mėgavosi vandens procedūromis. „Man užtenka jėgų kopti, lipti, eiti, maudytis“, – tvirtino pašnekovė. Kelionės jai – atsipalaidavimas ir susikaupimas. Namo grįždami paskutinį vakarą keliautojai drauge praleido viename Slovakijos viešbučio restorane.
B. Alšauskienė prisipažino, kad jau dabar svarsto, kur važiuoti kitą vasarą: į Olandiją ar Italiją?
Ragina keliauti bendraamžius
„Man visada patiko turistinės kelionės – nuo jaunystės, – šypsodamasi ištarė Elvyra Žiupkienė, 77-erių metų gargždiškė. – Kadaise dirbdama buvusiame statybinių medžiagų kombinate organizuodavau keliones. Tada išvažinėjau tuometes sąjungines respublikas.“
Šią vasarą ji susigundė važiuoti autobusu į Vengriją – tarp turistų buvo vyriausia. Moteris neslėpė, jog ruošdamasi baiminosi dėl savo sveikatos, bet išvyko. Kelionė autobusu jai labiau patinka nei lėktuvu: pro langą įdomu stebėti aplinką.
„Pamačiusi Budapeštą, pagalvojau, kad Maskva nublanksta prieš jį“, – palygino E. Žiupkienė. Garbaus amžiaus keliautojai jėgų užteko – visur ėjo kartu su kitais turistais. Visgi kopiant į pilį pradėjo skaudėti kojos sąnarį, bet viskas baigėsi gerai. Pašnekovė džiaugėsi patirtais įspūdžiais plaukiant Dunojumi, lankant kitus įdomius objektus.
„Man kelionė buvo į sveikatą, – džiaugėsi pašnekovė. – Grįžau pilna įspūdžių – ir Gargždai atrodo kitaip. Tad visiems bendraamžiams sakau: važiuokit, keliaukit, jeigu tik galit.“
Iš Turkijos – į Vokietiją
Prieš 3 metus užtarnauto poilsio išėjusi gargždiškė Regina Mockutė, ilgametė folkloro ansamblio „Cyrulelis“ dainininkė, šiemet poilsiavo Turkijoje, o grįžusi su turistų grupe išvažiavo į Vokietiją. Tai skirtingos kelionės – lėktuvu ir autobusu.
„Pavasarį draugai parūpino „paskutinės minutės“ kelialapį, per pusę pigiau kainavusį – tik 300 eurų“, – linksmai dėstė pašnekovė. Už kelionę į Vokietiją sumokėjo 200 eurų.
Ji neslėpė, jog teko susispausti, kad susitaupytų kelionėms, nes pensija mažesnė už vidutinę. „Taupau metalinius eurus – ne lietuviškus. Kartais jų gaunu grąžos tiek, kad įmetus į taupyklę, būna „sausa“ piniginėje“, – atskleidė pašnekovė. Bet jai reikalingos kelionės, kad ištrūktų iš kasdieninės rutinos, patirtų įspūdžių, kauptų prisiminimus.
Turkijos kurorte mėgavosi poilsiu neįprastoje aplinkoje. „Gyvenome viešbutyje, iš kurio ranka pasiekiama Viduržemio jūra, – linksmai pasakojo Regina. – Važiavome į Pamukalę – mineralines versmes pietvakarių Turkijoje, tikrą gamtos stebuklą.“
Sugrįžusi iš karto su vyresnio amžiaus turistų grupe išvažiavo į Vokietiją. „Labai patiko Saksonija – įspūdingi vaizdai. Lankėmės Drezdene, Meisene“, – sakė pašnekovė. Ji nesiskundžia gyvenimu – svarbiausia, kad yra sveikatos, stengiasi judėti, keliauti. „Tai praturtina pažintimis, draugais, įspūdžiais. Liūdna būtų sėdėti namuose“, – sako Regina.
Virginija LAPIENĖ
Asm. archyvo nuotr.