Kuršaičiai – švietėjai ir kalbos saugojimo įkvėpėjai

Dituvos Aleksandro Teodoro Kuršaičio pag­rindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas metodininkas A. Bagdonavičius priminė filosofo Vilhelmo Storostos-Vydūno mintis: „Kalbą reikėtų vadinti tautos vėliava. Ji atspindi tautos kraują ir jos jausmų, minčių, norų gyvenimą. Negalima suprasti tautos savybių, nepažįstant jos kalbos. Ir niekuo kitu tauta neapreikš savo širdies, sielos ir dvasios taip, kaip savo kalba.“

Dituvos Aleksandro Teodoro Kuršaičio pagrindinėje mokykloje lapkričio 8 d. susirinko Klaipėdos rajono lietuvių kalbos mokytojai ir Lietuvių kalbos draugijos Klaipėdos rajono F. Kelkio skyriaus nariai. Susirinkusieji dalyvavo metodiniame renginyje „Nuo Dituvos iki Karaliaučiaus. Kuršaičių atminimo puoselėjimas ir veiklos sklaida Dituvos Aleksandro Teodoro Kuršaičio pagrindinėje mokykloje“.
Po mokyklos direktorės Linos Nedveckienės pasveikinimo žodžio susirinkusiems buvo pristatytos Gustavo, Liudvigo, Aleksandro Teodoro (tuo pačiu iš toliau kilusio ir Karaliaučiuje profesoriavusio Fridricho) Kuršaičių sąsajos su mokykla. Papasakota pradžių pradžia – nuo Kuršaičių gatvės pavadinimo atsiradimo iki A. T. Kuršaičio vardo mokyklai suteikimo, apžvelgti jau pradėti ir numatomi Kuršaičių atminimo puoselėjimo darbai.
Kodėl mums šito reikia? Matyt, tokia žmogaus prigimtis – žinoti. Žinoti, kas buvo iki mūsų, mūsų vieta tos erdvės kontekste. Todėl neatsitiktinai gatvė, kurioje yra Dituvos mokykla, pavadinta Kuršaičių vardu. O Kuršaičiai – tai Fridrichas, Liudvigas, Gustavas, Aleksandras Teodoras, Arminas.
Nuo Dituvos šie vardai eina per Noragėlius, Tilžę, Krantą iki Karaliaučiaus. Kuršaičių vardas ne šiaip garsus skambesys. Tai kalba, gramatika, krašto kultūra. Mūsų mokyklai tai ir įpareigojimas. Nuo rugsėjo 1 dienos vadinamės Dituvos Aleksandro Teodoro Kuršaičio pagrindine mokykla. Todėl tiek mokytojai, tiek mokiniai stengiamės pateisinti šį vardą. Planuose nemažai darbų. Ir Dituvos, ir kitų artimiausių liuteronų kapinaičių priežiūra ir tvarkymas, klaipėdiškių tarmės mokymasis, stendo apie Kuršaičius parengimas, naujai susikūrusio filologų klubo veikla ir dar kiti gyvenimo padiktuoti darbai. Darbai, į kuriuos galėtų įsitraukti ir platesnė visuomenės dalis. Kad prie kafijos puodelio su pyragu galėtume ir toliau šiltai pasidžiaugti nuveiktais darbais, numatyti ateities veiklas.


Aleksas BAGDONAVIČIUS
Dituvos Aleksandro Teodoro Kuršaičio
pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir
literatūros mokytojas metodininkas
Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių