• 8 rugpjūčio, 2022
|

Laikinas prieglobstis bibliotekai Dauparuose – palėpėje

Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešajai bibliotekai pasitvirtino liaudies išmintis, kad penktadienis, 13 diena ir dar pilnatis nieko gero nežada. Būtent praėjusį penktadienį Gobergiškės mokykloje vykusiame susirinkime nuspręsta iškraustyti bibliotekos Dauparų filialą į mokyklos trečiąjį aukštą. Tačiau pastarasis bus nepasiekiamas daliai skaitytojų: sunkiai judantiems senjorams, neįgaliesiems, tad baiminamasi, ar dar labiau nedidės socialinė atskirtis.

Įrengs dvi darželio grupes

Iki šiol bibliotekos Dauparų filialas veikė Kaštonų g. 4, tačiau čia planuojama iki kitų metų rugsėjo 1 d. įrengti dvi ikimokyklinio amžiaus grupes. Viena būtų skirta lopšeliui, kita – vyresnio amžiaus vaikams. „Grupes turėtų lankyti 35 vaikai, jos bus Gargždų lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ struktūroje, tad ir maitinimu, ir ugdymu rūpinsis šios įstaigos darbuotojai“, – planus atskleidė Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius.

Iškrausčius bibliotekos filialą iš Kaštonų g. 4 svarstyta, kur jai bent laikinai prisiglausti. Svarstyti keli variantai: Gobergiškės mokyklos sporto salė arba trečiasis aukštas, kuriame šiuo metu nevyksta jokia veikla, šios patalpos net nešildomos.

Sporto salės neatiduos

Gargždų „Minijos“ progimnazijos Gobergiškės skyriaus vyr. mokytoja Rasa Meilytė-Jurjonienė susirinkusiuosius informavo, kad sporto salė yra labai reikalinga patalpa sportuojantiems tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Tai patvirtino ir čia užsiėmimus vedantis Sporto centro treneris universalas Tadas Vitkauskas. „Tai vienintelė patalpa kaime, kur gali susirinkti visa bendruomenė“, – aiškino R. Meilytė-Jurjonienė.

Anot jos, biblioteka galėtų laikinai įsikurti nebent trečiajame pastato aukšte. „Jau seniai tose patalpose įsivaizdavau biblioteką, mintyse mačiau net lentynas ir kur vaikai užsilipę galėtų skaityti. Visi sutilpsime po vienu stogu: ir sportuojantys, ir norintys naudotis bibliotekos paslaugomis“, – užtik­rino Gobergiškės skyriaus vyr. mokytoja. Susirinkime dalyvavę tėvai išreiškė abejonę, esą bibliotekos įkurdinimas mokykloje nėra saugus vaikų atžvilgiu: vaikščios pašaliniai, kurie gali kelti grėsmę vaikams. Tačiau raminta, jog koridorių durys užsidaro ir vaikai bus saugūs, juolab kad bibliotekos lankytojai taip pat vietiniai žmonės.

Sumažės pasiekiamumas

Neturėdami kitos išeities bibliotekininkai jau beveik persikraustė į Gobergiškės mokyklos trečiąjį aukštą. Tačiau tiek J. Lankučio viešosios bibliotekos direktorius Juozas Gutauskas, tiek pavaduotoja Diana Ciparienė akcentavo, kad vadovaujantis teisine baze valstybės ar savivaldybių įsteigtas bibliotekas galima perkelti iš užimamų patalpų tik į geresnes, bibliotekų veiklai vykdyti tinkamas, patalpas.

Šiuo metu Dauparų skyrius turi 400 registruotų skaitytojų, per metus apsilanko iki 10 000 žmonių. Skyriuje yra per 6 000 knygų, akivaizdu, kad jos visos netilps į trečiąjį Gobergiškės mokyklos aukštą, teks sandėliuoti. Tai erdvią palėpę primenančios patalpos, kurios net nešildomos, nėra išvedžioti reikalingi elektros tinklai, stinga apšvietimo ir pan.

Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas susirinkime tikino, jog šildymo klausimas ir kiti techniniai dalykai bus išspręsti. Anot bibliotekininkų, visgi išlieka bibliotekos filialo pasiekiamumo problema. Mat mokyklėlėje liftas yra įrengtas tik iki antrojo aukšto. „Šiemet bibliotekoje lankosi 47 senjorai ir neįgalieji. Yra daug ir tokių, kuriems palipti ir tris laiptelius – iššūkis, tad trečiojo aukšto jie tikrai nepasieks“, – apgailestavo 30 metų Dauparų bibliotekoje dirbanti Ilona Vaitkutė. Bibliotekos direktoriaus pavaduotoja D. Ciparienė atkreipė dėmesį, kad bibliotekos paslaugos neapsiriboja knygų išdavimu: vykdoma daug projektų, ugdomas kompiuterinis raštingumas. Senjorai čia ateina ne tik skaityti, bet ir susitvarkyti reikalus kompiuterinių technologijų pagalba. „Europa sensta, todėl bibliotekų vaidmuo mažinant socialinę atskirtį stiprėja. Jos privalo būti prieinamos kiekvienam“, – pabrėžė D. Ciparienė.

Svajonėse – daugiafunkcis

„Vienaip ar kitaip nepaliksime skaitytojų be knygos. Prašysime lėšų, kad galėtume nusipirkti atitinkamą dviratį. Bibliotekininkė po 1–2 val. per dieną lankys senjorus namuose“, – „Bangai“ sakė J. Gutauskas. Bibliotekininkai jau kuriasi mokyklėlės trečiajame aukšte ir viliasi, kad tai tik laikini jų namai. „Žinoma, stengsimės ir čia sukurti tokią biblioteką, kuri tenkintų skaitytojų poreikius. Bus pastatyti ir nauji kompiuteriai, kuriuos biblioteka įsigis už vykdomų projektų lėšas, bet ne iš Savivaldybės biudžeto“, – sakė J. Gutauskas.

Dauparų bendruomenės pirmininkas Mindaugas Srėbalius teigė, jog idealiu atveju ateityje tiek Dauparų bendruomenė, tiek biblioteka, tiek kultūrininkai galėtų įsikurti viename pastate. „Bendruomenė projektą dėl tokio daugiafunkcio centro, pavadintą „Dauparų veiklios erdvės“, jau buvo pateikusi Vietos veiklos grupei „Pajūrio kraštas“, tačiau mūsų projektas nukeliavo į atsargą. Bus įgyvendinamas, tik jei liks lėšų. Svarstome galimybę rašyti dar vieną projektą. Juolab kad turime patalpas (pagal panaudos sutartį) 10 metų Liepų g. 10, tai senosios katilinės 100–120 kv. m statinys. Labai gera strateginė vieta, reikėtų tik renovuoti“, – kalbėjo M. Srėbalius.

Jis iškėlė ir kitą galimą variantą – galbūt įmanoma finansavimą skirti per seniūniją ar tiesiogiai bendruomenei, tokiu būdu išvengiant ilgų viešųjų pirkimų procedūrų. Anot M. Srėbaliaus, pati bendruomenė taip pat yra sukaupusi apie 10 tūkst. Eur, tad su bendruomenės narių ir valdybos pritarimu, šias lėšas galėtų skirti daugiafunkcio centro atsiradimui. Be to, nemokamu darbu prisidėtų ir Dauparuose gyvenantys statybos bendrovių savininkai, yra gauti preliminarūs sutikimai. Meras B. Markauskas pažadėjo išsiaiškinti, kokios yra tokio scenarijaus teisinės galimybės. Spalio pradžioje jis duos atsakymą M. Srėbaliui.

Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių