Minima Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena

Rugsėjo 23 d. minima Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena ir Vilniaus geto likvidavimo 79-osios metinės.

Šiandien Holokausto aukas Gargžduose prie paminklo pagerbs Klaipėdos rajono savivaldybės vadovai.

Įvairiuose Lietuvos miestuose eidami „Atminties keliu“ ir kitais būdais šias sukaktis pažymės maždaug 150 mokyklų visoje šalyje.

Lietuvoje daugiau nei dešimtmetį vykstanti tradicinė pilietinė iniciatyva „Atminties kelias“ – tai kvietimas visiems geros valios žmonėms, bet pirmiausia mokytojams ir mokiniams prisiminti Holokausto metu sunaikintas gausias Lietuvos žydų bendruomenes, kartu nueiti į masinių žudynių vietas tais keliais, kuriais žydai buvo varomi į paskutinę savo kelionę. Lietuvoje tokių vietų yra daugiau nei 200.

Rengiantis minėjimams mokiniai susipažino su toje vietovėje gyvenusios žydų bendruomenės istorija, tradicijomis, išlikusiu kultūros paveldu. Tuo siekiama, kad mokiniai ne tik žinotų apie Holokausto tragediją, bet ir apie Lietuvoje gyvenusią gausią žydų bendruomenę. Pasak Tarptautinės komisijos direktoriaus Ronaldo Račinsko, „tokiais renginiais siekiama, kad visuomenėje rastųsi suvokimas, kad Holokaustas yra ne tik žydų tragedija, bet ir visos Lietuvos netektis – prarastas intelektualinis, kultūrinis, politinis ir ekonominis mūsų šalies potencialas“. „Atminties kelio“ dalyviai kviečiami atsinešti akmenėlių su užrašytais Holokausto aukų vardais. Tai ir pagarba žydiškai tradicijai, ir simbolinis aukų įasmeninimas. Didžiausias „Atminties kelio“ minėjimas vyks Vilniuje, organizuojama eisena iki Panerių memorialo. Renginyje dalyvaus LR Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė ir kiti Vyriausybės nariai, Lietuvoje reziduojantys užsienio šalių ambasadoriai, svečiai iš užsienio, keli šimtai mokinių iš Vilniaus ir kitų miestų.

Naciai būtent Gargžduose įvykdė pirmąjį Europoje masinį žydų naikinimą. Prie dabartinės autobusų stoties 1941 m. birželio 24 d. sušaudytas 201 žydas. Vėžaitynės miške 1941 m. rugsėjo ir spalio mėnesiais sušaudyta apie 300 žydų – taip pat Gargždų gyventojų.

Parengta pagal pranešimus spaudai

A. VALAIČIO nuotr.: Holokausto aukų pagerbimo paminklai Gargžduose ir Vėžaitynės miške.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių