Moksleivius sudomino vietos verslininkų patirtis
Siekiant skatinti jaunosios kartos verslumo įgūdžius Gargždų „Minijos“ septintokams vyko susitikimai su vietos verslininkais, kurie papasakojo savo istorijas, nuo ko pradėjo ir kokia dabar jų kasdienybė ekonominės krizės, karo fone.
Po emigracijos – kavinė
Gargždų centre šalia „Minijos“ kino teatro įsikūrusi kavinė „AMAM bistro“ išsiskiria ne tik šviežią, naminį maistą primenančiu meniu, bet ir glaudžiu bendravimu su klientais. Šeimininkė Asta Marcinkeviča atvira – tokį verslo modelį parsivežė iš emigracijos Airijoje. Svečioje šalyje ji praleido 15 metų. Moteris sako, kad pradžioje teko ir brokolius skinti, ir dirbti tiesiog turguje, kur buvo išmoktas verslininko pradžiamokslis: kaip bendrauti, kaip atiduoti grąžą – daugybė įvairių niuansų, kurie ypač naudingi. „Vėliau į Airiją atvyko mano draugė iš Gargždų, su kuria nusprendėme kurti savo verslą ir, neturėdamos jokios patirties viešojo maitinimo versle, įsigijome jau veikusią kavinę, atleidome visus iki tol dirbusius darbuotojus. Žinių buvo mažai, tačiau buvome jaunos, drąsios ir kūrybingos – tai svarbiausi sėkmės faktoriai“, – neabejoja Asta. Ji akcentavo, kad 90 proc. sėkmės lemia ir maitinimo vieta. Gargždiškių kavinė buvo orientuota į tradicinę airišką virtuvę, apie kurią pačios nelabai išmanė, tik turėjo receptus ir samdė profesionalią konditerę, kas rytą kepdavo šviežią duonelę. Dalyvaudavo įvairiose socialinėse akcijose, pavyzdžiui, iškepė įspūdingo dydžio airių tradicinę bandelę, kurią pjaustė, o kavinės lankytojai aukojo pinigus sergantiesiems vėžiu. „Padarėme gerą darbą, o kartu patekome į spaudą – buvo reklama“, – šypsodamasi prisiminė Asta.
Gimus antrajai dukrai ji vis dėlto su vyru nusprendė susipakuoti lagaminus ir grįžti į Lietuvą. „Juk ne pinigai gyvenime svarbiausia, o santykis su žmogumi. Aš jau buvau labai pasiilgusi tėvų“, – prisipažino Asta. Grįžusi nusprendė užsiimti tuo, ką geriausiai išmano – atidarė kavinę „AMAM bistro“, kuri gyvuoja jau penkerius metus! Šeima dar turi ir žaidimų kambarį „Voveriukų klubas“ Agluonėnuose, kurį nuomoja vaikų šventėms. „Visą gyvenimą svarbu nebijoti išeiti iš komforto zonos, bandyti, nes tik tai augina žmogų“, – neabejoja vaikus sudominusi verslininkė.
Apie idėjas – garsiai
Moduliniai golfo takeliai – ambicinga Tomo Žemgulio idėja. Jis daugiau nei 12 metų dirbo versle, pagrindinė kryptis – vadyba, susijusi su pardavimais. „Jau tada mačiau, kad įmonėse trūksta kažkokio užsiėmimo, kuriuo būtų galima užsiimti pertraukėlių metu, kai siekiama atitraukti dėmesį nuo pagrindinio darbo ir šiek tiek pailsėti“, – sako T. Žemgulys. Per savo gimtadienį jis gavo dovanų miniatiūrinę golfo aikštelę. „Tai buvo prieš 15 metų. Namuose turėdavau ją ant stalo ir kartas nuo karto pamušinėdavau. Mintyse kirbėjo mintis įmonėms sukurti tokius modulinius golfo takelius. Nusprendžiau ją įgyvendinti“, – prisimena pradžią Tomas. Jis akcentavo, kad iš aliuminio sukurti golfo takeliai yra lengvi, kompaktiški, galima keisti jų išdėstymo schemą, tad nebus nuobodu. Moduliniai golfo takeliai, anot jo, gali būti puiki atsipalaidavimo priemonė verslo biuruose, mokyklose, viešbučiuose ir kt.
Šiuo metu Tomas pristato ir naują savo gaminį – stalo futbolą: „Mano pagamintas stalo futbolas visai kitoks nei įsivaizduojate, nes yra žaidžiamas ne rankomis valdant figūrėles, o kojomis, kaip žaidžiant tikrą futbolą.“ Verslininkas akcentavo mokiniams, jog apie savo idėjas reikia kalbėti garsiai, todėl pats daug investuoja į produktų pristatymą. Savo gaminius jis pristatė Klaipėdoje „Lighthouse hub“, taip pat Klaipėdos miesto, rajono merams. Modulinių golfo takelių kaina siekia nuo 1 600 iki 2 000 Eur.
„Mados pieva“ – tvarumo link
„Minijos“ progimnazijoje anksčiau besimokiusi komiso studijos „Mados pieva“ įkūrėja Kristina Šakinienė pasakojo, kad mada domisi visą gyvenimą. Dar būdama mokyklos suole ji visada norėjo šiek tiek kitokių auskarų nei turi klasės draugės, įdomesnių batų. „O jau augindama vaikus susipažinau su viena drabužių pardavimo-pirkimo platforma ir užsisakiau vaikui batus. Kai juos gavau, viršus buvo geras, tačiau padas visiškai įtrūkęs. Labai nusivyliau ir šovė mintis, kad reikėtų tokios vietos, kur žmogus galėtų parduodamą daiktą pats pačiupinėti, įvertinti ir tik tada įsigyti“, – pasakojo Kristina. Šia idėja ji pasidalijo su šeima, o mama tuo metu kaip tik buvo išėjusi iš darbo. Tuomet visi nutarė atidaryti Gargžduose pirmąjį vaikiškų prekių komisą „Zuikių spinta“. „Dirbau Klaipėdoje, tačiau vis labiau laukdavau savaitgalių, kai galėsiu darbuotis komise, tai man teikė didžiulį malonumą“, – kalbėjo Kristina. Moteris nusprendė atidaryti ir kitą komiso studiją, orientuotą į suaugusiuosius. Taip prieš 5 metus atsirado „Mados pieva“.
Čia galima atnešti padėvėtus, bet nenunešiotus drabužius ir taip juos prikelti antram gyvenimui. „Puoselėjame tvarią madą. Yra tokių kokybiškų daiktų, kurių neįmanoma nunešioti, o greitos mados produktai iškart nusidėvi“, – rodydama konkrečius drabužių pavyzdžius sakė Kristina. Anot jos, būtent mada prie šiltnamio efekto prisideda 10 proc., t. y. labai daug, todėl tvarumas turėtų būti kiekvieno iš mūsų prioritetas.
Plati „GT Transport“ veikla
Iš Visagino kilusi, dabar Gargžduose gyvenanti Laura Latakienė pasakojo, kad su vyru Tomu UAB „GT Transport“ įkūrė 2012 m. Viskas prasidėjo nuo vilkikais vežamų krovinių. Dabar pervežimais bendrovė nebeužsiima, persiorientuota į statybų sritį, komunikacijų klojimą, nestandartinius gaminius. Daugelis žino Gargždų gatvėje pastatytus suoliukus, centre – atitvarus – tai „GT Transport“ gaminiai. Gaminama ir pagal individualius užsakymus. Bendrovė užsiima ir statybos, kelių tvarkymo darbais, pavyzdžiui, laimėjo konkursą asfaltuoti Gargždų Kuršlaukio gatvę. Laura papasakojo, kad „GT Transport“ atliko žemės darbus, kurie reikalingi prieš pradedant Gargždų daugiafunkcio sporto centro statybas, o viso projekto rangovas yra UAB „Infes“. Ji pastebėjo, kad šis rangovas tikrai pajėgus įgyvendinti tokio masto projektą. Pasak verslininkės, „GT Transport“ veiklos spektras labai platus dėl labai paprastos priežasties: keičiantis ekonominei, politinei, socialinei situacijai galima lengvai persiorientuoti: „Visada ieškome ne tik profesionalių, bet ir lanksčių, norinčių mokytis darbuotojų.“ Šiuo metu bendrovėje dirba 19 darbuotojų, tačiau vasarą priimama daugiau.
Vietoj šabakštyno – nuotykiai
Kaip apleistą mišką pavertė parku, kuriame įkūrė laipiojimo trasas, mokiniams pristatė Patricija Šiaulytė. Laugaliuose jau dvejus metus veikia „Nuotykių parkas 77“. „Įsigijome sklypą, miškas buvo senas, visiškai netvarkytas, tad teko įdėti daug pastangų, buvo rengta ir talkų“, – prisiminė Patricija. Įrengtos laipiojimo trasos yra kelių lygių, kurias galima pasirinkti pagal savo amžių, fizinį pasirengimo lygį. Dar viena galima veikla „Nuotykių parke 77“ – dažasvydis. Tai aktyvus komandinis žaidimas, kurį gali žaisti nuo 8 m. vaikai ir suaugusieji. Poilsiautojų poreikiams nuomojamos ir palapinės. Jau išvalytas šalia esantis tvenkinys, kuris yra švarus ir tinkamas maudynėms. „Džiaugiamės pradėję šią veiklą, galime pasiūlyti kažką naujo, be to, turime darbo šiltuoju sezonu. Idėja pasiteisino. Vasarą samdome ir jaunimą, dalyvaujame programose, pagal kurias remiamas nepilnamečių įdarbinimas“, – sakė P. Šiaulytė, kuri dar studijuoja Kaune kineziterapiją. Klasėje pašmaikštauta, kad jei kas trasoje susižeidžia, Patricija gali iškart padėti. „Žinoma, mes labai daug dėmesio skiriame saugumui, kiekvienas laipiojantis trasomis privalo išklausyti saugos instruktažą ir laikytis tvarkos“, – akcentavo Patricija.Gargždų „Minijos“ progimnazijos Ekonomikos ir verslumo mokytoja Jūratė Grimalienė „Bangai“ sakė, kad tokios pamokos su verslininkais labai vertingos: „Viena – aiškinti mokiniams teoriją ir visai kas kita, kai mokiniai išgirsta iš pirmų lūpų apie verslo vystymą, kūrimą.“
Agnė ADOMAITĖ