Nendriniai laivai išplauks į kūrėjų kaimus

Šios savaitės pradžioje dvi dienas būrys kūrybiškai nusiteikusių moksleivių iš Agluonėnų, Drevernos pagrindinių mokyklų bei Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos su savo technologijų mokytojais dalyvavo senųjų amatų pažinimo pamokoje Priekulės kultūros centre. Jie mokėsi iš nendrių rišti laivą, kurti talismaną, gaminti žaidimą „Bitelė“, lieti žvakes.

Trečius metus Priekulės kultūros centras parengė projektą „Etnodirbtuvėlių pynė“, kurį vykdyti padėjo amatininkų gildija „Krikragaa“.

Pirmadienį ir antradienį naujojoje Priekulės kultūros centro salėje šeimininkavo projekto „Etnodirbtuvėlių pynė“ dalyviai – 30 moksleivių su technologijų mokytojais. Jam vadovavo Mant­vydas Vilys, Priekulės kultūros centre atsakingas už etnokultūros veiklą. Įgyvendinti projektą padėjo amatininkų gildija „Krikragaa“.

Ne tik daugiausia pastangų ir darbo, bet ir vietos bei medžiagų prireikė nendriniams laivams rišti. „Pirmą kartą darėme šiuos laivus – buvome išsiaiškinę jų gamybos technologiją. Mūsų laivai – baidarės dydžio, o Pietų Amerikos šalių vandenyse plaukioja 50 kartų didesni – žvejybiniai, – kalbėjo M. Vilys. – Nendrinio laivo kūrimas – iššūkis ir mums, ir vaikams, kurie buvo mūsų pagalbininkai.“

Jis akcentavo, jog projekto, kuris tapo populiarus, graži idėja – sukurti bendrą darbą, turintį miestui ir bendruomenei išliekamąją vertę. Prieš 3 metus iš žolynų išausta žuvis. Pernai sapnų gaudyklėmis Priekulės centre papuoštas medis. Šiemet pagaminti nendriniai laivai.

„Suformavome 3 komandas po 10 vaikų, kurie turėjo padėti rišti laivą“, – sakė Mantvydas.

Tačiau projekto dalyviai galėjo susipažinti su 4 amatais.

Antradienį apsilankę šiose dirbtuvėlėse radome ne tik besidarbuojančius laivų gamintojus. Ant scenos sėdėjo grupelė susikaupusių merginų, kurios kartu su agluonėniške technologijų mokytoja Irena Stanevičiene iš lininių siūlų, akmenėlių ir gintarėlių rišo apyrankes. „Kūrimo principas – makrame mazgo rišimas. Apie jį radau knygoje apie lietuviškus rankdarbius“, – pasakojo mokytoja.

Dreverniškės Gabrielė Ubartaitė ir Erika Jokubauskaitė prisipažino, jog ši veikla jas „užvedusi“. Po užsiėmimo grįžusi namo, Erika rišo sau apyrankę. Antradienį abi jomis buvo pasipuošusios ir rišo naujas. „Labai pravers šios pamokos, – neabejojo Gabrielė, iki šiol apyrankes vėrusi iš karoliukų ir jas siuvinėjusi. – Man labai patinka rankdarbiai. Juos galėsiu padovanoti, o gal ir pinigų pavyks užsidirbti. Kitais metais irgi dalyvausiu amatų pažinime.“

Žvakių liejimas iš pirmo žvilgsnio – nesudėtingas darbas, bet kiek kantrybės reikalaujantis. Dauguma susirinkusiųjų jį išmėgino.

O laivo kūrimo procesas – ilgas, įdomus, bet… nelabai švarus. Nendrių pūkais aplipo naujutėlės Kultūros centro užuolaidos. Visgi, anot šio centro direktorės Alantos Zapalskienės, reikia vertinti rezultatą: pagaminti trys nendriniai laivai. Moksleiviai su savo vadovais juos nusigabeno prie netoliese esančio tvenkinio. Išbandymas buvo įspūdingas. Geriausiai plaukti sekėsi vaikams, o meistrams teko murktelėti į vandenį – per menki šių svoriui. M. Vilys rimtai kalbėjo, kad didesniam pagaminti pritrūko laiko. Projektu patenkintas ne tik jo vadovas. „Sėkmę lėmė tai, kad jį vykdyti padėjo „Krikragaa“, – teigė A. Zapalskienė ir pridūrė, jog po Priekulės miesto šventės du nendriniai laivai išplauks į jaunųjų kūrėjų kaimus – Dreverną ir Agluonėnus.

Šio projekto dalyviams – mokiniams ir pedagogams įteikti Priekulės kultūros centro pažymėjimai, liudijantys apie dalyvavimą edukaciniuose užsiėmimuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių