Pajūrį tvarkiusiems žmonėms – specialistų užuojauta

Praėjusį savaitgalį Kuršių nerijoje ir uostamiesčiui priklausančiame pajūrio ruože rikiavosi savanoriai. Žmonės buvo kviečiami iškuopti po uragano „Feliksas“ nusiaubtą pajūrį. Skelbiama, kad rinkti šiukšlių, šakų, jūros išmestų stambių daiktų susirinko apie 200 žmonių. Kol tvarkdariai savimi didžiuojasi, ekologai jų pastangas vadina Sizifo darbu.

Sujudo savanoriai

Sausio 10–11 dienomis uraganinis vėjas Lietuvą skrodė 34,8 m/s greičiu. „Feliksu“ pavadinta gamtos stichija pridarė nemažai žalos gyventojų turtui, kliuvo ir gamtai. Todėl praėjusią savaitę uostamiesčio politikai bei komunalinių įmonių vadovai įvertino, esą didžiausia žala padaryta pajūrio ruožui. Palangą bei Girulius apžiūrėjęs aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas vertino, kad visam šalies pajūriui sutvarkyti gali prireikti apie pusės milijono litų.

Ši stichija sujaudino ir Lietuvos gyventojus. Šeštadienį tvarkdariai rinkosi Kuršių nerijoje (susirinko apie 100 talkininkų), sekmadienį talka tęsėsi Klaipėdoje – II Melnragės paplūdimyje ir Giruliuose prie poilsiavietės „Žuvėdra“. Nors stipriai lijo, į pagalbos pajūriui akciją susirinko apie 200 žmonių.

Atvyko net iš Alytaus

Anot akciją kuravusios nevyriausybinės organizacijos „Mes darom“ Klaipėdos regiono koordinatorės Agnės Zabrynaitės, į pagalbos šauksmą atsiliepė net Alytaus meras, pasiūlęs parūpinti talkininkų. „Išgirdome pajūrio savivaldybių pagalbos šauksmą ir nusprendėme prisidėti. Tai padaryti paskatinome ir kitas savivaldybes. Todėl labai malonu, kad aktyviai dalyvauti sutiko Alytus, taip pat vilniečiai. Kiek vėliau talkininkų atvežti žada Tauragė.

Pajūrio regioninio parko ekologo E. Paplauskio vertinimu, „Feliksas“ buvo tradicinis, net tipinis štormas, kurių pajūryje netrūksta kiekvienais metais.

Pajūris yra visų mūsų, o vasarą jame daugiausia poilsiauja net ne klaipėdiškiai, o žmonės iš atokesnių miestų“, – pasakojo A. Zabrynaitė apie alytiškio mero pasiryžimą.

Neslepiama, kad iniciatyvai stipriai pasitarnavo politikai – artėjantys savivaldybių tarybų ir tiesioginiai merų rinkimai į pajūrį per lietų suginė nemažai kandidatų. Savo rinkėjams apie ketinimą dalyvauti talkoje viešai skelbė ir kai kurie Klaipėdos rajone kandidatuojantys politikai.

Gamta susitvarkys pati

Klaipėdos rajono savivaldybei priklauso pajūrio ruožas Karklėje. Visgi specialios talkos mūsų rajonas neorganizavo, mat to neprašė ir Pajūrio regioninis parkas. „Mūsų patirtis rodo, kad štormų sezonu organizuoti tokias talkas nėra tikslinga. Pirma, štormai nesibaigę ir gali pasikartoti bet kurią kitą dieną. Antra, rinkti žabų ir šakų nėra tikslo. Gamta pati susitvarkys“, – „Bangai“ nuomonę dėstė Pajūrio regioninio parko vyriausiasis ekologas Erlandas Paplauskis. Anot jo, talkas reikia organizuoti pavasarį, artėjant šiltajam sezonui. Ekologas neslėpė manantis, kad pagalba pajūriui labiausiai suinteresuoti rinkimams besiruošiantys politikai. „Juolab kad ypatingo poveikio pajūriui uraganas nepadarė. Tai tik žiniasklaidos išpūstas burbulas. Pavyzdžiui, Karklės kapinaičių uraganas net nepalietė – čia net „pakaušis nenuplikęs“. Talkininkai kopų nelipdė, o tik rinko šakas ir žabus. Jūra pati juos būtų paėmusi. O jūros išmestus stambesnius daiktus ar aplūžusias lentas savo jėgomis pavasarį gali surinkti pajūrį prižiūrinčios komunalinės tarnybos“, – įsitikinęs E. Paplauskis.

Rajonas pinigų numatė

Ekologo vertinimu, „Feliksas“ buvo tradicinis, net tipinis štormas, kurių pajūryje netrūksta kiekvienais metais. Prognozės rodo, kad štormų sezonas dar nesibaigė. „Žinoma, rajonui priklausančiame pajūrio ruože nėra medinių būdelių ar kitų pašalinių statinių. Todėl vėjui nebuvo ko griauti. Čia nėra ir oficialaus paplūdimio, jį įrengti planuojama pasinaudojant artimiausio laikotarpio Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama“, – priminė ekologas.

Klaipėdos rajono savivaldybės meras V. Dačkauskas teiravosi Pajūrio regioninio parko direktoriaus Dariaus Niciaus apie uragano padarinius. Jam buvo paaiškinta, kad šiuo metu talkos būtinybės nėra – ją galbūt bus paprašyta organizuoti pavasarį.

Pavasarį Pajūrio regioninio parko direkcija greičiausiai kviesis Klaipėdos rajono savivaldybės Turizmo tarybą ar komunalinio ūkio specialistus ir spręs, ar pajūrį reikia papildomai tvarkyti. Be to, pavasarį ir taip dažnos moksleivių talkos. Kuopti pajūrio vyksta ir rajono mokyklų moksleiviai. Taigi, anot E. Paplauskio, talkininkų papildomai kviesti įprastai nereikia.


  • Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Virgilijus Liepinis „Bangai“ sakė, kad šiemet Pajūrio regioninio parko teritorijoje esančiam pajūrio ruožui sutvarkyti reikėtų apie 35 000 Lt. Tiek lėšų preliminariai yra numatyta suoleliams pastatyti, naujiems takams nutiesti. Ar jie bus skirti, paaiškės patvirtinus 2015 m. Savivaldybės biudžeto asignavimus. Tokius darbus specialistai buvo numatę jau iki žiemos uraganų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių