Sausio 13-osios laužų šviesa Gargžduose: ryžtas saugoti laisvę

Sausio 13-osios aukų atminimui liepsnojo 14 laužų.

Skambant autentiškai lietuvių liaudies dainai „Nei vėjai pučia“ Sausio 13-osios vakarą Gargžduose, Kvietinių g., buvo uždegta 14 laužų: pagarba ir atmintis žuvusiems už Lietuvos nepriklausomybę. Į Sausio 13-osios minėjimą susirinko būrys gargždiškių: vieni istorinių Sausio 13-osios įvykių dalyviai ar puikiai prisimenantys tą laikmetį, kiti – jaunosios kartos atstovai, kurie yra dėkingi už neįkainojamą laisvės dovaną.


Širdys degė drąsa
Minėjimą vedusi Gargždų kultūros centro darbuotoja Kristina Kazlauskaitė-Kažukauskienė akcentavo, kad šalta Sausio 13-oji Lietuvos istorijoje reiškia labai karštą naktį, kada degė ir laužai, ir žmonių širdys. Jos degė didele drąsa ir vienybe. Neatsitiktinai tą vakarą Kvietinių g. 302-oji Jaunųjų kuršių kuopa, lydima vadovo 302 pėstininkų kuopos kario savanorio Gr. Aido Kryževičiaus, uždegė 14 laužų. Sausio 13-osios naktį kovoje už laisvę okupacinės kariuomenės puolimo metu žuvo 14 civilių, 702 žmonės buvo sužeisti. Gerbiant žuvusiųjų aukas, jų indėlį į šiandieninę laisvę, gyvybes praradę kovotojai buvo pagerbti tylos minute.
Minėjime Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas dėkojo atėjusiesiems ir pabrėžė, kad Sausio 13-osios vakarą neturime teisės būti susiskaldę, pikti ir abejoti nepriklausomybe ar laisve. „Praėjo 31-eri metai nuo tos dienos įvykių. Dėkojame tėvams, broliams, seserims, kurie tuo metu buvo barikadose, ir tiems, kurie gaudė kiekvieną žinutę iš įvykių vietos. Žinoma, ir mūsų rajono žmonėms, kurie dalyvavo tuomečiuose įvykiuose“, – kalbėjo rajono vadovas. B. Markauskas sakė, kad pats tuo metu buvo stažuotėje Švedijoje, tačiau viską prisimenąs puikiai, visą naktį nemiegojęs, skambinęs į namus ir klausęs, kas vyksta, ko galima tikėtis. „Šįvakar turime galimybę dar kartą prisiminti tuos įvykius, žmones, kurie padėjo galvą už mūsų laisvę ir nepriklausomybę. Žvelgiant į ateitį – šis sunkus laikas, pandeminė situacija, susiskaldymas ir nepasitenkinimas praeis. Juk būtent Sausio 13-osios įvykiai parodė, kad, būdami kartu, vieningi, galime daug – tai veda į priekį. Tegul laužų šviesa padidina ryžtą išsaugoti, stiprinti mūsų nepriklausomybę, laisvę“, – kalbėjo rajono vadovas.

Sausio 13-osios laisvės gynėjai Virgilijus Skuodas ir Rimantas Lukošius.


Nepateisinama ir nežmoniška
Minėjime dalyvavusi buvusi viena pirmųjų atkurtos Nepriklausomos Lietuvos Gargždų miesto merė, aktyvi rajono Sąjūdžio tarybos narė Žibutė Gincienė „Bangai“ sakė, jog tai, kas vyko Sausio 13-osios naktį, buvo ir yra labai reikšminga. „Noriu padėkoti Klaipėdos rajono veiklių moterų sambūriui, kurio iniciatyva ir lėšomis ant Gargždų muzikos mokyklos pastato atsirado atminimo lenta, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, įprasminanti Laisvės gynėjų dieną. Ši atminimo lenta simboliškai įrengta ant mokyklos sienos – būtent šiame pastate lemtingąjį 1991 m. sausį buvo Sąjūdžio būstinė“, – kalbėjo pašnekovė. Ji pridūrė, kad tai, kas vyko per Sausio 13-osios minėjimą Vilniuje, yra absoliučiai nepateisinama ir nežmoniška. „Šią dieną turime atiduoti pagarbą žmonėms, kurie žuvo, kurie buvo tų įvykių dalyviai. Teisingai premjerė Ingrida Šimonytė pasakė, jog tas švilpimas – taip pat iškovotos laisvės rezultatas. Stiprybės premjerei“, – linkėjo Ž. Gincienė.

Gargždų miesto seniūnė I. Žiedienė su vyru Dainiumi pasidžiaugė renginio organizatorių darbu.


Džiaugėsi prasminga programa
Minėjime su vyru Dainiumi dalyvavusi Gargždų miesto seniūnė Indrė Žiedienė sako puikiai prisimenanti Sausio 13-osios įvykius: „Mano gimtadienis sausio 11-ąją. Tuo metu buvau 8 metų mergaitė ir laukiau ateinančių draugų į gimtadienį, tačiau maža širdelė jautė, kad kažkas ne taip, o tai liudijo per televiziją rodomi tankai, žmonių šūksniai. Fonas buvo labai įtemptas.“ Seniūnė I. Žiedienė džiaugėsi Gargžduose surengtu minėjimu, kuris buvo jaukus, programa originali, maloniai nustebino kaip ekranas išnaudotas kino teatro fasadas. „Sklandžiai, neištęstai, šaunuoliai“, – gyrė Gargždų kultūros centro kolektyvą seniūnė. Minėjimo režisierius – Gargždų kultūros centro renginių ir teatro režisierius Vaidas Kvedaras.

Agnė ADOMAITĖ
A. VALAIČIO, autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių