Studentas iš Bangladešo girkališkių pamokoje suartino kultūras
Mokiniai džiaugėsi galėdami pamatyti savo vardą, užrašytą bengalų kalba.
Kretingalės pagrindinės mokyklos Girkalių pradinio ugdymo skyriaus mokiniams – nenuobodu. Ir mažoje mokykloje sėkmingai vyksta prasmingi darbai, ugdomos pamatinės vertybės. Kalendorinio pavasario pradžią Girkalių kaimo pradinukai pasitiko integruota pamoka, kurios tikslas – ugdyti atvirumą pasauliui, domėtis Lietuvos ir kitų šalių papročiais, tradicijomis, kultūra bei kalbine raiška.
Pasaulio tautos, papročiai, tradicijos ir kalbos be galo įvairios, tačiau skirtinguose kraštuose gyvenantys žmonės turi ir panašumų: kiekvienas nori gyventi saugioje aplinkoje, bendrauti, kurti šeimas ir būti gerbiami. Neretai nepažindami vieni kitų, mes susikuriame stereotipus, užsikrečiame tolimųjų kraštų ar kitokių kultūrų baimėmis, kurios dažnai pasirodo esą tik nepagrįsti mitai. Todėl vaikams pažinti užsieniečius, bendrauti su jais, sužinoti daug įdomių faktų apie kitą šalį yra tiesiog būtina. Tai motyvuoja mokytis kalbų, skatina pasitikėjimo savimi jausmą, suvokimą, kad Lietuva yra ne vien šalis, iš kurios bėga ekonominių sunkumų paveikti mokinių giminaičiai, bet tai yra šalis įdomi ir kitiems, kaip antai svečiams netgi iš labai tolimų kraštų.
Integruotoje pamokoje vaikai galėjo tobulinti anglų kalbos, geografijos, pasaulio pažinimo žinias, mokytis atjautos, tolerancijos, suprasti migracijos priežastis, privalumus ir trūkumus. Pamokoje lankėsi Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Klaipėdos infocentro migrantams socialinė darbuotoja Alina Birbalaitė, kuri vaikams suprantama kalba paaiškino, kas yra migracija, pasakojo apie į Lietuvą atvykstančius užsieniečius.
Įdomiausia vaikams buvo susipažinti su svečiu iš tolimojo Bangladešo – Klaipėdos universiteto studentu Maxiduru Rahmanu. Svečias į Lietuvą atvyko prieš dvejus metus. Jis nuoširdžiai pasakojo mažiesiems klausytojams apie savo šalį, ją lygino su Lietuva, anglų kalba atsakinėjo į moksleivių klausimus, o jų mokiniai pažėrė ne vieną. Svečias atvirai kalbėjo, kad didžiausia jo svajonė – išmokti gerai kalbėti lietuvių kalba, mat jis, baigęs universitetą, norėtų gyventi ir dirbti Lietuvoje. Studentas savo gyvenimo keliu pasirinko socialinio darbuotojo specialybę. Ypač jam patinka Klaipėdos miestas, nes čia nuostabi gamta, nėra jam įprasto didmiesčio šurmulio. Bangladeše, anot svečio, gyvena apie 160 milijonų žmonių, o šalies sostinėje Dakoje, iš kur M. Rahmanas ir atvyko į Lietuvą, gyvena daugiau nei 6 milijonai gyventojų. Svečią sužavėjo taikus, ramus lietuvių temperamentas.
Pamokoje buvo taikomi interaktyvūs mokymo metodai, žaidimai, kuriuos vedė A. Birbalaitė, o jai talkino Girkalių pradinio ugdymo skyriaus vyr. mokytoja Aldona Jankauskienė bei anglų kalbos mokytoja Dana Lukauskienė. Kad pamokoje patirti įspūdžiai neišdiltų, vaikams ir mokytojoms įteiktas ypatingas suvenyras – bengalų kalbos rašmenimis užrašytas kiekvieno pamokos dalyvio vardas. Vaikams neišdildomą įspūdį paliko galimybė susipažinti su kitos kultūros žmogumi, suprasti, kad pasaulis yra didelis ir įvairus. Vaikai pamokoje sužinotas naujienas mielai aptarinėjo su savo tėvais, džiaugėsi matydami savo vardą, užrašytą kitokiais, dar nepažintais rašmenimis.
Svarbus suvokimas, kad ne kažkada tolimoje ateityje, o jau dabar reikalingos kalbų, geografijos žinios. Akivaizdi patirtis, kad kitų šalių žmonės domisi lietuvių kalba ir noriai jos mokosi, motyvuoja vaikus labiau stengtis, vertinti mokytojų darbą, užsibrėžti savo tikslus ir jų siekti.
Dana LUKAUSKIENĖ
Anglų kalbos mokytoja