Tarybos posėdyje – klausimų lavina sumanaus Brožių kaimo projektui
Ketvirtadienį vykusiame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje daugiausia klausimų ir pasisakymų sulaukė paskutinis Tarybos darbotvarkės sprendimo projektas dėl pritarimo dalyvauti ir finansinio prisidėjimo prie asociacijos „Samtis sveikatos“ projekto. Po nepatenkinto prašymo išbraukti klausimą iš darbotvarkės, o paskui po ilgų diskusijų vis dėlto pritarta projektui skirti ne prašomus 100 000 eurų, o 50 tūkst. eurų iš Savivaldybės biudžeto.
„Samtis sveikatos“ – su vizija
Tarybos posėdžiui pirmininkavo Tarybos narė Loreta Piaulokaitė-Motuzienė, kadangi meras Bronius Markauskas kartu su dviem vicemerais buvo išvykęs į komandiruotę. Tarybos posėdyje dalyvavo 25 Tarybos nariai iš 27. Prieš pradedant svarstyti darbotvarkės klausimus, iš jos buvo siūlyta išbraukti klausimą dėl sutikimo pirkti viešosios įstaigos „Palangos krepšinis“ dalininko teises, nes pasiūlymas parduoti yra atsiimtas. 24 Tarybos nariai balsavo už klausimo išėmimą. Iš viso darbotvarkėje svarstyti 42 klausimai ir 2 informacijos.
Tiek 4 Tarybos komitetuose, tiek ketvirtadienį vykusiame Tarybos posėdyje aistringa diskusija užvirė dėl sprendimo projekto, kuriuo buvo prašoma prisidėti prie asociacijos „Samtis sveikatos“ projekto finansavimo pagal vietos veiklos grupės „Pajūrio kraštas“ 2016–2023 metų vietos plėtros strategijos priemonę „Įtraukios paslaugų ir verslo infrastruktūros kūrimas ir plėtra“. Tarybai pateiktame aiškinamajame rašte nurodyta, kad asociacija „Samtis sveikatos“ pagal VVG „Pajūrio kraštas“ 2016–2023 metų vietos plėtros strategijos priemonę rengia projekto „Sumanus Brožių kaimo inovacijų centras“ paraišką.
Asociacija „Samtis sveikatos“ – tai tinklaveikos principu veikianti organizacija, suvienijusi rajono juridinius asmenis, kurių bendras tikslas – vystyti sumanų kaimą Brožiuose. Aiškinamajame projekto iniciatorių rašte buvo minima, kad į veiklas būtų įtrauktos 5 Klaipėdos rajono mokyklos, Visuomenės sveikatos centras, Brožių kaimo bendruomenė, asociacija „Šefų kalvė“, Kauno technologijos ir Vytauto Didžiojo universitetų mokslininkai bei ekspertai.
Projekto veikloms šalia Brožių kaimo bendruomenės patalpų planuojama pastatyti 1 modulinį namelį, kuriame bus įrengta virėjų mokymo bazė. O įgyvendinus projektą, pasak projekto rengėjų, bus sudaryta galimybė švietimo įstaigoms pasiūlyti vietinių ūkių maisto produktų tiekimą, bus formuojamas naujas požiūris į vaikų sveikesnę mitybą, ypatingą dėmesį skiriant alergiškiems bei lėtinių ligų turintiems vaikams. „Iš projekto lėšų bus vykdomi mokymai, atliekami sveikatai palankaus maisto savybių tyrimai, analizuojant jų poveikį atskiroms žmonių grupėms, kuriami nauji sveiko maisto produktai“, – minimo projekto rengėjai informuoja Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą.
Metų projektui – 300 000 eurų
Projekto rengėjų siektinas rezultatas – suburti novatorių komandą, įkurti palankaus sveikatai maisto inovacijų centrą, kuriame būtų teikiami sveikos mitybos nuotoliniai mokymai ir konsultacijos, meistrystės kėlimo kursai virėjams su mentorystės paslaugomis. Centre taip pat būtų įrengta gastronominė studija su bandomąja simuliacijų laboratorija, kuriami sveikatai palankūs receptai bei nauji produktai.
„Brožių kaimas yra įtrauktas į išmaniųjų kaimų žemėlapį „Smart rural 27“, čia veikia Brožių kaimo bendruomenė, kuri yra šio projekto partneris ir dalyvauja trumposiose maisto grandinėse bei turi sėkmingą vietos veiklos projektų įgyvendinimo patirtį. Patvirtinus teikiamą Tarybos sprendimo projektą bus sudarytos galimybės įgyvendinti projektą „Sumanus Brožių kaimo inovacijų centras“, – rašoma projekto rengėjų Tarybai pateiktame rašte. Projekto partneriai – Brožių kaimo bendruomenė, asociacija „Šefų kalvė“, asociacija „Kodas sveikatai“, ūkininkai Ernestas Rimgaila, Alanta Zapalskienė, UAB „Metos“.
Projekto rengėjai aiškino, kad planuojama bendra asociacijos „Samtis sveikatos“ projekto paraiškos vertė sieks 300 000 Eur, iš kurių Savivaldybės prisidėjimo dalies prašo 100 000 Eur. Tokia suma iš Savivaldybės biudžeto rajono Tarybos nariams pasirodė esanti per didelė, palyginti su kitų projektų finansavimu. Tuo labiau, kad projektas bus vykdomas tik metus, pradžia – šių metų birželio 1 d. Pavyzdžiui, Klaipėdos rajono savivaldybė kartu su kitomis 18 Lietuvos savivaldybių dalyvauja priemonės „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ įgyvendinime, kurią finansuoja LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Įgyvendinant šią priemonę 12-ai aktyvių Klaipėdos rajono bendruomeninių organizacijų skirtas finansavimas bendruomeninės veiklos savivaldybėje stiprinimui. Bendra suma – 48 tūkst. eurų.
Siekė ne skubos, o aiškumo
Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos komitetuose ir Tarybos posėdyje projekto rengėjams kelta daug klausimų. Neaiškumus bandė išsklaidyti ir į pagalbą pasitelkta VVG „Pajūrio kraštas“ pirmininkė Raimonda Damulienė. Komitetai šiam klausimui nei pritarė, nei nepritarė ir jį teikė svarstyti Tarybos posėdyje. Tarybos narys, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos atstovas Martynas Martišauskas posėdyje siūlė klausimą apie minėto projekto finansavimą iš Savivaldybės biudžeto išbraukti iš darbotvarkės, mat klausimas esąs pateiktas paskubomis, iki galo neparuoštas, tik vakare prieš posėdį Tarybos nariams atsiųsti papildomi dokumentai. Tačiau už klausimo išbraukimą balsavo tik 9 Tarybos nariai, 1 susilaikė, o 15 valdančiosios daugumos balsų lėmė, kad klausimas būtų svarstomas posėdyje.
Tarybos narys, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Šarūnas Nenartavičius teikė siūlymą iš Savivaldybės biudžeto prisidėti ne 100 tūkst., o 50 tūkst. eurų. Tačiau Tarybos nario iniciatyvą sustabdė opozicija, pareiškusi, kad turi klausimų. Pirmąjį uždavė Tarybos narys M. Martišauskas, asociacijos „Samtis sveikatos“ vadovės Jolantos Beniušytės klausęs, su kokiomis konkrečiomis švietimo įstaigomis ir jų vadovais kalbėtasi dėl galimybės bendradarbiauti ir tiekti mokykloms sveiką maistą. J. Beniušytė kalbėjo, kad projektui paruošti turėjo ribotą laiką, tačiau vyko pasitarimai su mokyklomis, vėliau vėl bus skelbiamas pasitarimas dėl mokyklų bendradarbiavimo. M. Martišauskas taip pat teiravosi, su kuo iš Sveikatos apsaugos ministerijos buvo konsultuotasi dėl galimybės keisti tvarkos aprašą dėl maitinimo ugdymo įstaigose, tačiau tikslaus atsakymo nesulaukė.
Tikslaus atsakymo tikėjosi, tačiau taip pat nesulaukė ir opozicijos lyderis liberalas Justas Ruškys, teiravęsis, kokią socialinių paslaugų plano dalį pasiima asociacijos projektas, kurios Savivaldybė šiuo metu nevykdo ir dėl to reikėtų skirti didesnį finansavimą.
Liberalų sąjūdžio frakcijos narys, Tarybos narys Julius Pozingis uždavė klausimą dėl projekto partnerių ir prašė Tarybos narės, LVŽS frakcijos narės Rimos Leonauskienės, dirbančios Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure, pakomentuoti galimybę keisti maitinimo tvarkas ir taisykles ugdymo įstaigose. „Šiek tiek jau pasenusi projekto rengėjų pateikta informacija. Mes gavome vakar vakare naujų partnerių sąrašą. Ankstesniame rašte buvo nurodytas Visuomenės sveikatos centras, dabartiniuose dokumentuose kaip partneriai nesame. Nežinau, ką transliuoja apie mitybos keitimą, nes šitame projekte maitinimo jie nežada keisti, ten matau, kad yra numatę tik degustavimą“, – kalbėjo Tarybos narė.
Į klausimą atsakė ir J. Beniušytė, teigusi, kad projekte remiamasi specialistų, mokslininkų konsultacijomis. „Ir tie mūsų pasiūlymai dėl mitybos, degustacijos bus įrodyta tyrimais, kad tai yra geri produktai ir žmonės galės juos rinktis, tiesiog turės rinką, iš kurios galės pasirinkti tikrai įrodytus gerus produktus savo sveikatai ir savo mitybai, tiek vaikai, tiek suaugusieji“, – komentavo asociacijos „Samtis sveikatos“ vadovė.
Kai kurie Tarybos nariai abejojo ir dėl projekto sąmatos, partnerių organizacijų, kai kurios yra naujokės, įkurtos beveik projekto pateikimo išvakarėse.
Opozicija balsavo prieš
Tarybos narė, Liberalų sąjūdžio frakcijos narė Lina Daujotytė-Kasperavičienė teigė, kad susidarė keista situacija. „Nebelabai suprantu, apie ką šis projektas, nes komitetuose lyg tai buvo kalbėta, kad visa esmė yra rajono mokyklos, receptūrų keitimas, virėjų mokymai, kažkaip tai buvo akcentuota. Dabar beliko tik degustacijos, jaučiasi, kad projektas nėra visgi iki galo apgalvotas“, – kalbėjo Tarybos narė.
Ji klausė vicemerės Violetos Riaukienės, koks būtų poreikis ugdymo įstaigoms dalyvauti šiame projekte. Vicemerė pažymėjo, kad ugdymo įstaigos pačios sprendžia, kokiuose projektuose dalyvauti. Asociacijos vadovė J. Beniušytė pridūrė, kad rengs informacinį renginį rajono mokykloms dėl dalyvavimo šiame projekte.
Tarybos narė, liberalė A. Balnionienė teigė, kad idėja yra puiki, tačiau abejonių neišsklaido daug neatsakytų klausimų. Tarybos narys, opozicijos lyderis J. Ruškys, kalbėdamas apie balsavimo motyvus, pasisakė, kad balsuos prieš. „Pasakysiu taip, kaip man atrodo. Man labai gaila šioje vietoje Jolantos Beniušytės, asociacijos vadovės, bet šis projektas yra pats nachališkiausias VVG bandymas paimti iš Savivaldybės pinigus. Pinigai yra milžiniški, mano įsivaizdavimu, tai 100 tūkst., dabar sumažėjo iki 50 tūkst., bet tai yra Tarybos narių siūlymas, ne pačios organizacijos. Manau, ne visos mokyklos yra jau suremontuotais stogais, ne visos gatvės yra išasfaltuotos ir sutvarkytos, ne visur dar dega lempa kaime, kur galėtų vaikai normaliai pareiti vakarais. Pats nachališkiausias VVG projektas paimti tokią krūvą pinigų iš Savivaldybės, man tai kvepia 3 raidėmis“, – savo pasisakyme akcentavo J. Ruškys.
Už sprendimą su pakeitimu – skirti ne 100 tūkst., o 50 tūkst. eurų minėtam projektui – balsavo 15 valdančiosios daugumos Tarybos narių, 1 Tarybos narys susilaikė, o 8 opozicijos Tarybos nariai balsavo prieš.
Gabrielė ČIUNKAITĖ
Asociatyvi nuotr.