Tradicinė Dagos šventė

Rugsėjo 25 d. 16.00 val. Dovilų etninės kultūros centro prieigose

Greitėjant gyvenimui ir augant technologijų įtakai, vis mažiau erdvės lieka visavertei žmonių bendrystei, kuri buvo gražaus tarpusavio sutarimo, unikalių vietos tradicijų ir kultūrinio tobulėjimo pamatas. Kasdien tampa vis aktualiau išsaugoti žmonių bendrystę, ypač kūrybišką komunikaciją kultūrinėje aplinkoje. Kūrybinės veiklos, įvairūs šiuolaikinio modelio etnokultūriniai reiškiniai, tyrinėtojų nuomone, bene tinkamiausias būdas tradicinei bendruomenei gyvuoti ir skleistis.

Dovilų etninės kultūros centras jau daugiau nei 10 metų rengia tradicinę Dagos šventę, kuri turi savas tradicijas ir naujai kuriamus bendruomeninius ritualus. Tai metų derliaus šventė, vienas ryškiausių senojo kalendoriaus akcentų Prūsų Lietuvoje, atspindi tamprų vietos žmonių ryšį su žeme ir gamtos įtaką jų gyvenimui, kasdienei būčiai.

Kasmet siekiama savitai išryškinti Dagos simboliką, apžvelgti galop keliaujančių metų darbus ir įvykius, atrasti naujų prasmių ir aktualijų, naujų interpretacijų, kurias diktuoja gamta, aplinka, kintantis gyvenimo ritmas. Rudeninės žemės dovanos virsta senųjų tradicijų, krašto istorijos, nuveiktų darbų arba naujų kūrybinių idėjų sklaidos simboliais.

Dagos šventės idėja – Namai, į kuriuos šiais metais teko sutalpinti visą gyvenimą: ne tik šeimos ritualus, bet ir darbus, mokyklas, kultūros renginius, atostogų pramogas ir keliones, net bažnytines apeigas. Kviesime diskusijai – koks namų įvaizdis tradicinėje lietuvio pasaulėjautoje? Ką šiandien mums reiškia namai? Kokie mūsų namai rudenį, lygiadienio akivaizdoje?

Šventės kūrime dalyvaus Klaipėdos rajono folkloro kolektyvai „Cyrulelis“, „Kvėitys“, „Vėlingis“, „Žiogupis“, „Lažupis“, Dovilų seniūnijos, mokyklos ir darželio bendruomenės, klubas „Sidabrinė gija“, etnofloristikos meistrai.

Šventės eigoje:

Žemės dovanos

Bendruomeninė sueiga prie simbolinio Metų stalo. Apeigos, sveikinimai, folkloro kolektyvų linkėjimai.

Namai. Rojaus darželis

Etnofloristinės kūrybinės dirbtuvės ir lauko instaliacija Dovilų etninės kultūros centro prieigose.

Spektaklis „Kas apsakys tas dzūkiškas linksmybes“ (Vilnius)

Pašėlusio smagumo spektaklis neabejotinai paveiks žiūrovus. Gerai valandai tikrai užsimirš nūdienos aktualijos, kasdienės problemos ir vargai. Tačiau spektaklio esminė idėja – tai dzūkiškos prigimties raiška ir savitumas, galimybė po humoro skraiste atrasti giluminius dzūkiškos tautosakos klodus, semti liaudies išmintį tarsi iš šaltinio gelmės, pažinti etnografinės tapatybės bruožus, palyginti su asmenine prigimtimi.

Dzūkės, profesionalios aktorės Vitalija Mockevičiūtė, Neringa Varnelytė tarmiškai pasakoja dzūkiškas sakmes ir legendas, virsta tai žmonių pasaulį stebinčiomis laumėmis, tai unikalių istorijų personažais, palydi šiuos pasakojimus dainomis, Dariaus Mockevičiaus ir Pauliaus Kovalenko gyvai atliekama muzika. Žiūrovai įkvėps tiek pozityvios energijos, kad jos užteks visiems metams.

UraganiuS ir Aira – elektroninės/folkmuzikos projektas (Klaipėda)

UraganiauS (Ramūnas Tamošauskas) kūryboje darniai persipina šiuolaikiniai jaunatviški ritmai ir folkloras. Airos (Airida Mockevičūtė) balsas – neatsiejama skambesio dalis, suteikiantis ryškaus folklorinio autentiškumo. Kolektyvo gerbėjų gretos sparčiai gausėja, kūriniai skamba radijo stotyse ir įvairiose šventėse.

Renginį remia Klaipėdos rajono savivaldybė ir Žemės ūkio ministerija.

Renginio metu bus privaloma laikytis Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytų saugumo reikalavimų.

Užs. GB Nr. 051069

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content