Už mokesčių permoką teko pakovoti
„Tik pabandyk Mokesčių inspekcijai pavėluotai sumokėti kokius nors mokesčius – tuoj delspinigiai skaičiuojami. Būtų logiška, kad jie patys irgi turėtų laiku grąžinti pinigus“, – svarstė į „Bangos“ redakciją kreipusis daupariškė Adelija Radžienė. Jos metinėje pajamų deklaracijoje susidarė permokos, tačiau kad jas grąžintų, teko pakovoti.
Pinigų sulaukė, atsiprašymo – ne
A. Radžienė teigė norinti pasidalinti savo patirtimi, nes į panašias situacijas gali būti pakliuvę ir kiti Klaipėdos rajono gyventojai. „Kasmet tvarkingai pildau metines pajamų mokesčio deklaracijas, o Mokesčių inspekcija turi grąžinti susidariusią pinigų permoką. Tačiau šiemet, rugsėjo mėnesį, pastebėjau, kad Mokesčių inspekcija vis neperveda grąžintinų pinigų. Mokesčių inspekcijos Gargždų skyriaus darbuotoja negalėjo paaiškinti, kodėl pinigai nepervesti. Liepė pasiskambinti į Trakų mokesčių inspekciją, kas tikrino mano deklaraciją. Kai paskambinau ten, pasakė, jog ir pernai grąžinta suma buvo lygi nuliui. Paklausiau, kodėl, tad darbuotoja pažadėjo išsiaiškinti situaciją ir paskambinti. Tačiau praėjo kelios savaitės, skambučio nesulaukiau. Vėl skambinau, atsiliepė kita darbuotoja, vėl pažadėjo išsiaiškinti ir informuoti. Skambučio vėl nesulaukiau, bet spalio viduryje už 2011 m. ir 2012 m. grąžintini pinigai „įkrito“ į mano asmeninę sąskaitą“, – pasakojo A. Radžienė. „Kadangi paaiškinimo nesulaukiau, atsiprašymo žodelio – tuo labiau, kyla klausimas, ar nėra spekuliuojama dideliu pasitikėjimu Mokesčių inspekcija?“ – retoriškai klausė pašnekovė.
Departamento direktorė apgailestavo
Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) Mokestinių prievolių departamento direktorė Edita Cibienė apgailestavo dėl šio atvejo, kurį įvertinus esą bus padarytos atitinkamos išvados ir imtasi priemonių, kad tokia situacija nepasikartotų.
Klaipėdos AVMI paaiškino, kad tam tikrais atvejais, kai mokesčių mokėtojo pateiktoje metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje permoka susidaro ne dėl gyventojo patirtų išlaidų, nurodytų Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 21 straipsnyje (kai gali būti taikoma pajamų mokesčio lengvata), o dėl per didelės mokesčių mokėtojo sumokėtos įmokos (kaip ir nutiko redakcijos aprašytu atveju), mokesčio permokos grąžinimas gali užtrukti.
Tokiais atvejais mokesčių administratorius privalo įsitikinti, ar įmoka yra sumokėta kaip einamųjų metų mokestis, ar klaidingai, t. y. per daug sumokėta už ankstesnius metus. Išsiaiškinus situaciją šiuo atveju, kad 2013 m. sumokėtos gyventojų pajamų mokesčio įmokos buvo mokėtos ne kaip einamųjų, t. y. ne nuo 2013 m. gautų pajamų, permoka buvo grąžinta mokėtojui.
- Naujausiais VMI duomenimis, per 591 tūkst. mokesčių mokėtojų, teisingai užpildžiusių gyventojų pajamų mokesčio (GPM) deklaracijas, šiemet jau susigrąžino daugiau kaip 227 mln. Lt GPM permokos, iš jų Klaipėdos apskrityje – per 70 tūkst. mokesčių mokėtojų susigrąžino daugiau kaip 28,2 mln. Lt GPM permokos. Klaipėdos rajono per 9,4 tūkst. mokesčių mokėtojų, teisingai užpildžiusių GPM deklaracijas, jau susigrąžino daugiau kaip 4 mln. Lt GPM permokos.
- VMI primena, kad GPM lengvatomis gali pasinaudoti bei pajamų mokesčio permoką susigrąžinti tie gyventojai, kurie sumokėjo pensijų įmokas į pensijų fondus, taip pat už studijas aukštosiose mokyklose už pirmąjį aukštąjį išsilavinimą, sumokėjo palūkanas už iki 2008 m. pabaigos paimtą kreditą vienam gyvenamajam būstui statyti ar įsigyti, sumokėjo gyvybės draudimo įmokas, per kalendorinius metus pasinaudojo ne visu metiniu neapmokestinamuoju pajamų dydžiu, nepasinaudojo papildomu metiniu neapmokestinamuoju pajamų dydžiu už auginamus vaikus. Susigrąžinti minėtas išlaidas gali tie gyventojai, kurie praėjusiais metais mokėjo 15 proc. tarifo GPM.