Venckiškius privertė susimąstyti apie pagalbą sau ir artimiesiems
„Šiuo neramiu laikotarpiu vengiame kai kurių dalykų, stumiame juos šalin galvodami, kad mums to nebus, kad dar yra laiko, kaip nors išgyvensime, bet reikia elgtis racionaliai“, – įsitikinusi Venckų seniūnaitijos seniūnaitė, bibliotekininkė Aušra Demenienė.
Šiame kaime veikia Saugios kaimynystės grupė, kuriai vadovauja Šarūnas Bekkeris. Jo iniciatyva pora dešimčių kaimo gyventojų atėjo į susitikimą su specialistais, pareigūnais, kad sužinotų, kaip elgtis ekstremalių situacijų metu.
Į susitikimą su kaimo bendruomene Venckų bibliotekoje atvyko Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus specialistės, RPK pareigūnė Asta Zbarauskienė, Vakarų (jūros) šaulių 3-iosios rinktinės neformaliojo švietimo mokytojas Šarūnas Vaičiulis, Policijos departamento prie VRM darbuotojas Evaldas Visockas. „Mums didelė garbė sulaukus šių svečių, – džiaugėsi A. Demenienė. – Pareigūnai ir specialistai dėstė, kaip elgtis, ką daryti, kaip pasiruošti, ką turėti, kur ir kaip susidėti reikalingus daiktus, dokumentus.“
Susirinkusieji sužinojo, kaip elgtis paskelbus mobilizaciją, kas tai yra, kaip reaguoti į pavojaus signalus, kur ieškoti pagalbos, ką reiškia „priedanga“, kaip artimiesiems perduoti žinią apie save. Pasak A. Demenienės, pareigūnų, specialistų pateikta informacija buvo išsami, ją iliustravo skaidrėmis ir praktinėmis priemonėmis. Visiems buvo labai įdomu išgirsti apie būtinų daiktų kuprinę, bet atsirado pagrįstas prieštaravimas, ar gerai, kad daiktai sudėti į vieną kuprinę? Juk ji nemažai sveria, o jeigu blogietis atimtų, liktum be nieko.
Po gausios teorinės informacijos šaulys Š. Vaičiulis, anksčiau gyvenęs Venckuose, pateikė daug konkrečių patarimų. Jis gyventojams padovanojo turniketą ir Izraelio gamybos sterilų tvarstį. Kas yra turniketas, venckiškiai sužinojo pirmosios pagalbos mokymuose Venckų bibliotekoje. Kovo mėnesį čia juos mokė Klaipėdos rajono visuomenės biuro specialistės.
Venckiškius sudomino Policijos departamento darbuotojas E. Visockas, kalbėjęs apie šiuolaikinių technologijų pritaikymą kovojant su nusikalstamumu apsaugant piliečius, pareigūnus. „Sužinojome, kas yra „robokopas“ (šiuolaikiška speciali įranga), kuriamas bendromis Lietuvos ir kitų Europos Sąjungos valstybių pastangomis. E. Visockas paskatino diskusijai, ką žinome, ar esame patyrę apie dabartinių technologijų, dirbtinio intelekto taikymą policijos darbe ir koks mūsų bendruomenės žmonių požiūris į „robokopų“ taikymą“, – kalbėjo seniūnaitė.
Šią informaciją jis renka dalyvaudamas įvairiuose susitikimuose su gyventojais, mokslo darbuotojais, ministerijų, Europarlamento atstovais. Ją apdorojus, susisteminus, išanalizavus bus parengtas pranešimas, kurį gegužės pabaigoje E. Visockas skaitys Briuselyje.
Diskusija, prasidėjusi bendruomenės susirinkime, tęsėsi venckiškių šeimose.
Seniūnaitė džiaugėsi, kad net susirinkime nedalyvavusius venckiškius privertė susimąstyti, pagalvoti, kad kiekvienas turime rūpintis savimi, savo artimaisiais, nes niekas už mus to nepadarys. A. Demenienės nuomone, svarbu, kad susitikimo poreikis kiltų iš žmonių iniciatyvos – tik tada jis naudingas. Primestas renginys nesulauks tiek dėmesio ir atgarsio.
Virginija LAPIENĖ