Vėžaičių mokykloje – unikali edukacija apie M. K. Čiurlionį

Edukacijos „Augame su M. K. Čiurlioniu“ komanda (iš kairės): fondo projektinės veiklos vadovė ir renginių organizatorė M. Kuzmenkaitė, violončelininkas T. Ramančiūnas, aktorė L. Krivickaitė.

„Kaip austrai turi Volfgangą Amadėjų Mocartą, taip mes galime didžiuotis Mikalojumi Konstantinu Čiurlioniu“, – neabejoja Mikalojaus Konstantino Čiurlionio fondo projektinės veiklos vadovė ir renginių organizatorė Modesta Kuzmenkaitė. Antradienį fondo edukacinis projektas „Augame su M. K. Čiurlioniu“ buvo pristatytas Vėžaičių pagrindinėje mokykloje, kur mokiniai iš arčiau galėjo pažinti iškilų Lietuvos menininką M. K. Čiurlionį.


Pažintis per meno simbiozę
Anot M. Kuzmenkaitės, su šiuo unikaliu edukaciniu projektu keliaujama po visą Lietuvą, ypač po regionus, mažus miestelius, kaimus, kur ugdomi vaikai gauna žymiai mažiau kultūros sklaidos nei didmiesčiuose. „Edukacija unikali tuo, kad apie menininką M. K. Čiurlionį žinias perteikia profesionali aktorė Livija Krivickaitė. Kartu skamba muzika, vežamės arba altininką, arba pianistą, arba violončelininką. Vėžaičiuose mokiniams grojo violončelininkas Tomas Ramančiūnas. Taip pat atsivežame ir M. K. Čiurlionio paveikslų. Žinios apie iškilų menininką persipina su jo darbais – tokiu būdu sudominama jaunoji karta“, – dėstė M. K. Čiurlionio fondo projektinės veiklos vadovė ir renginių organizatorė M. Kuzmenkaitė.
Ji akcentavo, jog tikslas – šviesti jaunąją kartą. Anot pašnekovės, svarbu, kad kiekvienas lietuvis žinotų, kad turime nuostabų menininką genijų, kuriuo galime didžiuotis. Edukacijoje perduodamos ir amžinosios vertybės, kurios išryškėja analizuojant M. K. Čiurlionio gyvenimo būdą, elgesį tam tik­rose situacijose. „Nuostabu buvo, pavyzdžiui, Kauno rajone, kai edukacija baigėsi, nuskambėjo skambutis, o vaikai neskubėjo skirstytis ir apstojo violončelininką Tomą, prašė dar pagroti“, – prisiminė M. Kuzmenkaitė.


Ypatinga meilės istorija
Fondas šią veiklą vykdo iš žmonių, įmonių paramos. Turi nemažai partnerių, kurie remia tokią prasmingą veiklą. Vėžaičiuose edukaciją apie M. K. Čiurlionį vedusi profesionali aktorė L. Krivickaitė pasakojo, jog ties M. K. Čiurlioniu dirba jau 7 metus. „Dirbu M. K. Čiurlionio namuose Vilniuje, esu šio menininko kūrybos, atminimo skleidėja. Pati su M. K. Čiurlionio asmenybe susipažinau artimiau dvyliktoje klasėje, manau, iki šiol menininkui mūsų švietimo sistemoje nėra skiriama pakankamai dėmesio. Programose dažniausiai prabėgama paskubomis. Gerai, kad devintoje klasėje yra įtraukti M. K. Čiurlionio laiškai. Juk menininko ir Sofijos Kymantaitės meilės istorija yra viena iš gražiausių“, – neabejojo aktorė, edukatorė.
Lemtingąjį poros meilės pradžią pažymėjusį 1907-ųjų rudenį S. Kymantaitė buvo pradedančioji literatė. Į Vilniuje vykusį Vinco Kudirkos 50-mečio minėjimą menininką iš Druskininkų ji buvo pakvietusi pati. Per šventę M. K. Čiurlionis prisėdo prie Sofijos ir paprašė jį mokyti lietuvių kalbos, mat pats taisyklingai kalbėti lietuviškai nemokėjo, jo šeimoje buvo kalbama lenkiškai. Pamokas netrukus pakeitė ilgi, iki ryto trukę pasivaikščiojimai Vilniaus gatvėmis ir vis stiprėjantys jausmai vienas kitam. Edukatorė, aktorė Livija Vėžaičių vaikams parodė fotografiją, kurioje užfiksuotas M. K. Čiurlionis po bemiegės nakties, mat tąnakt Gedimino pilies kalne jis pasipiršo mylimajai, jie tapo sužadėtiniais, o bluosto nebuvo sudėta.

Vėžaičių pagrindinės mokyklos mokiniai edukacijoje aktyviai dalyvavo, diskutavo, interpretavo M. K. Čiurlionio paveikslus, klausėsi violončelės garsų.

Pralenkė laiką
Įdomu tai, kad pati aktorė Livija gimusi tą pačią dieną kaip ir M. K. Čiurlionis. Ketvirtadienį aktorė šventė savo 27-ąjį gimtadienį, o M. K. Čiurlionio buvo 147-osios metinės. Tad juos skiria lygiai 120 metų! „M. K. Čiurlionis buvo pralenkęs laiką. Jis užkodavo tokius simbolius, reiškinius, kurie aktualūs iki šių dienų, labai jaudinantys. Tiek jo kūrybinė raiška, tiek žmogiškosios savybės nepalieka abejingų“, – sako Livija. Anot jos, vaikai edukacijoje supranta, kad šis genijus buvo lygiai toks pat paprastas žmogus, o tai įkvepia ir juos siekti savo tikslų, išreikšti savo potencialą.
Vėžaičių pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja Lina Lapinskienė teigė, jog fondo edukacija Vėžaičiuose vyko pirmą kartą, tai buvo unikali galimybė pažinti menininką kiek kitokiu rakursu. „Ketvirtoje klasėje yra programoje tema apie M. K. Čiurlionio asmenybę ir jo kūrinius. Labai smagu, kai atvažiuoja svečių ir paįvairina ugdymo procesą“, – sakė L. Lapinskienė.
Vėžaičių pagrindinės mokyklos mokiniai edukacijoje aktyviai dalyvavo, diskutavo, interpretavo M. K. Čiurlionio paveikslus, klausėsi violončelės garsų.

Tai žinotina
• Mikalojus Konstantinas Čiurlionis gimė Varėnoje, vargonininko Konstantino Čiurlionio ir Adelės Marijos Magdalenos Radmanaitės-Čiurlionienės šeimoje. 
• Vėliau persikraustė į Druskininkus, kur baigė Druskininkų liaudies mokyklą. Tėvo pamokytas laisvai skambino pianinu ir vargonais. Artimas šeimos bičiulis daktaras Jozefas Markiewiczius rekomendavo jį kunigaikščiui Mykolui Oginskiui, Plungėje turėjusiam orkestro mokyklą.
• M. K. Čiurlionis gyveno Plungėje, M. Oginskio dvare įsteigtoje orkestro mokykloje mokėsi groti įvairiais instrumentais, giedojo chore. Tuo metu pradėjo komponuoti, laisvalaikiu piešė. Nuo 1892 m., kaip orkestro fleitininkas, gavo ne tik išlaikymą, bet ir algą. Kartu su orkestru koncertuodavo Palangoje, Rygoje, Rietave.
• Materialiai remiamas M. Oginskio, M. K. Čiurlionis studijavo Varšuvos muzikos institute. Vėliau gyveno Varšuvoje versdamasis privačiomis pamokomis.
• M. K. Čiurlionis per vos dešimt metų trukusį kūrybos kelią sukūrė apie keturis šimtus muzikos kūrinių, tarp jų dvi stambias simfonines poemas.
• Tuo pat metu, per vos šešerius metus trukusį tapytojo kelią, jis nutapė daugiau nei tris šimtus paveikslų, sukūrė nemažai grafikos darbų, be to, paliko literatūros ir poezijos kūrinių, reiškėsi publicistikoje, eksperimentavo meninėje fotografijoje.


Agnė ADOMAITĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content