Europos Sąjunga jaunimui – savaime priimtina
Trys dešimtys URM darbuotojų aplankė daugiau kaip 70 švietimo įstaigų visoje Lietuvoje, o susitikimuose su mokytojais ir mokiniais diskutavo apie ES ištakas, evoliuciją, vertybes bei privalumus. Užsienio reikalų ministras L. Linkevičius paskaitą skaitė gretimame Klaipėdos universitete, o Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje su dar tik būsimais studentais susitiko ministerijos vyriausioji specialistė S. Zolubienė (antroje eilėje trečia iš kairės), gimnaziją baigusi prieš devynerius metus.
Užsienio reikalų ministerijos įgyvendinta akcija „Atgal į mokyklą“ pasiekė ir Gargždus. Europos dienai, kurią minėjome gegužės 9-ąją, ministerija skyrė vieną iš savo iniciatyvų ir atsakingas pareigas užimančius specialistus išsiuntė malonaus vizito į gimtųjų miestų mokyklas. Gargždų „Vaivorykštės“ gimnaziją baigusi Sandra Butkutė-Zolubienė su aukštesniųjų klasių mokiniais diskutavo ES temomis ir supažindino su ministerijoje dirbančių tam tikrų specialistų pareigomis.
Pristatė URM kasdienybę
Trys dešimtys URM darbuotojų aplankė daugiau kaip 70 švietimo įstaigų visoje Lietuvoje, o susitikimuose su mokytojais ir mokiniais diskutavo apie ES ištakas, evoliuciją, vertybes bei privalumus, kuriuos mūsų šalis įgijo per 11 narystės bendrijoje metų. Praėjusį penktadienį užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius paskaitą skaitė gretimame Klaipėdos universitete, o Gargžduose su dar tik būsimais studentais susitiko S. Zolubienė, „Vaivorykštės“ gimnaziją baigusi prieš devynerius metus.
Po teisės studijų Vilniaus universitete ji jau ketverius metus dirba Užsienio reikalų ministerijoje, šiuo metu Europos Sąjungos departamento Coreper I skyriaus vyriausiąja specialiste. Teisininkė yra atsakinga už URM pozicijų formavimą dėl dalyvavimo bylose, kurias nagrinėja Europos Sąjungos Teisingumo Teismas. URM atstovei patikima rasti teisinius argumentus, naudingus tiek bylos subjektams, tiek Lietuvos diplomatiniams santykiams su Europos valstybėmis. S. Zolubienė taip pat kuruoja ES Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybą.
Beje, būdama vienuoliktoje klasėje Sandra didžiąją naujovę – ES – pristatė gimnazijos ketvirtokams. Tuomet jai europinę tematiką perprasti padėjo projektą kuravusi mokytoja. Šiandien jaunai moteriai ES yra tapusi kasdienybe.
„Dirbu Lietuvoje, tačiau neretai tenka vykti į komandiruotes Briuselyje, Liuksemburge ar kitose Sąjungos šalyse, tad mokinių teiravausi, kaip jie įsivaizduoja pasiųstojo atstovo pareigas. Dalis mano, kad nuvykęs atstovas oficialiuose susitikimuose ir tarybose kalba tai, ką išmano. Taigi pirmiausia gimnazistams reikėjo paaiškinti, kad iš tiesų dėstome iš anksto suformuotą bendrą valstybės poziciją, paremtą Vyriausybės ir Seimo patvirtintais mandatais. Kalbėdamas negali nė trupučio nuklysti į šoną“, – darbo specifiką pristatė S. Zolubienė.
Skatina gilinti žinias
Gimnazistus viešnia įvertino kaip imlius ir modernius. „Jie skaito ir užsienio leidinius. Tai mane nustebino. Stengiausi teirautis, ką jaunimas žino apie Europos Sąjungos veiklą, ir susidariau įspūdį, jog jie žino nemažai, tačiau ne visiškai sieja eiliškumą. Visiems puikiai žinoma, kad Europos Parlamentas leidžia teisės aktus ir Lietuvai jame atstovauja 11 europarlamentarų, tačiau paklausus apie Europos Komisijos funkcijas ir Lietuvos atstovus joje, žinių pritrūksta“, – pastebėjo ji.
Domėjimosi ES stoka nebūtinai nulemta jauno amžiaus ar apatijos: „Šiuolaikiniai moksleiviai užaugę Europos Sąjungoje, kuri jiems tokia pat savaime suprantama kaip man Lietuvos nepriklausomybė. Galbūt dėl to mokiniams net nekyla klausimų apie Sąjungos veiklą. Dėl to mano tikslas buvo sužadinti smalsumą, kad grįžę namo jie atsiverstų oficialius tinklalapius ir įdėmiau pastudijuotų informaciją.“
Draugiškai mokytojų, auklėtojos Ilmos Agajan bei direktorės Irenos Pintverytės priimta buvusi mokinė teigė iš susitikimo grįžusi geros nuomonės apie augantį jaunimą. Juolab kad gimnazijoje tebegalioja griežta tvarka: „Pirmasis direktorės klausimas man buvo, ar dėviu uniformą. Laimei, kaip tik vilkėjau mėlyną (beje, tai ES spalva) švarkelį“, – nuotaikingai pasakojo URM atstovė.