Receptų knygų autorės, ambasadoriaus žmonos padėka Gargždų „Bulvės“ šeimininkutėms
Atsitiktinumas Druskininkuose mane suvedė su žinoma kulinarijos knygų leidėja Nida Degutiene. Dvejus metus su vyru Dariumi Degučiu, Lietuvos Respublikos ambasadoriumi Australijoje gyvenanti Nida, išgirdusi, kad esu iš Gargždų, pasakojo, kad jos vyras yra ištikimas „Bulvės“ valgyklos gerbėjas. Pasižadėjau „Bulvės“ darbuotojoms perduoti linkėjimus ir tai buvo puiki proga su jomis pasikalbėti.
Lankosi žymūs žmonės
„Mano vyras vasarą važiuodamas į Palangą niekada nepravažiuoja Gargždų, nes būtent čia jam yra gardžiausi bulviniai patiekalai, susiję su vaikystės prisiminimais. Vaikystėje į „Bulvės“ valgyklą jį atsiveždavo tėvai. Dabar, jei tik keliaujame į Palangą, jis atsiveža ir mane. Kiek „Bulvei“ metų? 47? Tai tiek metų ir mano vyras yra ištikimas šios valgyklos klientas. Ačiū nuoširdžioms „Bulvės“ šeimininkutėms“, – šiltus linkėjimus šypsodamasi išsakė N. Degutienė. Talentinga receptų knygų autorė vasaros pabaigoje Lietuvoje pristatė jau ketvirtąją savo knygą „Australijos skoniai: šventės ir kasdiena“. Ką gali žinoti, galbūt kitoje naujoje kulinarijos knygoje Nida paminės ir gargždiškių cepelinų virėjų receptus?
Ilgametė valgyklos „Bulvė“ pamainos vedėja Virginija Gliožerienė sako, kad širdį paglosto gražūs atsiliepimai apie jų darbą. „Turime įžymybių, kurios irgi yra mūsų valgyklos nuolatiniai gerbėjai. Pas mus mėgsta užsukti dainininkas Ovidijus Vyšniauskas, bardas Virgis Stakėnas ir kiti. Malonu, kai gražų padėkos žodį mums ištaria“, – sako Virginija.
Prieš kelis dešimtmečius ne kartą Gargžduose besisvečiuodamas kompozitorius Benjaminas Gorbulskis pasakė, kad „Su meile reikia rašyti eiles… Su meile reikia eiti pas žiūrovus… Su meile reikia gaminti cepelinus.“ Todėl Lietuva turi ir dainą „Gargždų cepelinai“, kuriai 1976 m. žodžius sukūrė šviesaus atminimo Vytautas Rimavičius, o muziką parašė pats kompozitorius. Ši daina įrašyta ir plokštelėje. „Gargždų cepelinai“ buvo ir Žilvino Žvagulio, ir gargždiškio muzikanto Artūro Petruokos (Makso) repertuare.
Prieš 47 metus liepos mėnesį įkurtoje Gargždų valgykloje „Bulvė“ iš pradžių buvo gaminami tik bulviniai patiekalai. Farmacininkės ir kulinarės Valerijos Gedžienės iš Gargždų 1960 m. receptai buvo išspausdinti žurnaluose „Kooperatininkas“ ir „Tarybinė moteris“ ir todėl per metus išplito po visą Lietuvą. Šie receptai pasitarnavo ir „Bulvės“ populiarinimui.
Valgyklos jau retenybė
Gargždų vartotojų kooperatyvo direktorė Janina Jurkuvienė atkreipė dėmesį, kad visuomeninio maitinimo įmonių konkurencija Gargžduose yra nemaža. „Suskaičiavau 13 įmonių, dar kai kurių, matyt, ir neskaičiavau, pavyzdžiui, kebabinių. Tad tikrai turime didelį iššūkį išsilaikyti. Džiaugiamės, kad būtent valgykla „Bulvė“ išlaikė savo standartus, savo klientų ratą. Restoranų, kavinių – apstu, tačiau valgyklos – jau retenybė“, – samprotauja J. Jurkuvienė. Ji akcentuoja, kad kooperatyvas investuoja į valgyklos įrangos atnaujinimą: prieš dvejus metus įsigijo naują maisto atleidimo liniją, taip pat konvekcinę krosnį, įrengė ventiliaciją.
Valgykla „Bulvė“ stengiasi taikyti palankias klientų piniginėms kainas. Štai saldi sriuba kainuoja apie 1,20 Eur, šaltibarščiai – 2,90 Eur, cepelinai – 4,20 Eur, įvairūs kepsniai 3–4,50 Eur.
Siūlo tik šviežią maistą
„Manau, kad mūsų konkurencinis pranašumas yra tai, kad mes klientams pateikiame šviežius, be jokių sintetinių priedų patiekalus. Jie gaminami čia pat, vietoje, nesiūlome šaldytų gaminių. Darbuotojos pačios skuta bulves, tarkuoja, formuoja cepelinus su įdarais, tuoj juos verda ir valgytojams pateikia šviežutėlius. Čia pat kepa ir bandeles, verda spurgas. Juk sakoma, kad dėl skonio nesiginčijama, gal kam nors kitur skanesni, bet mūsiškiai tai juk natūralūs, be jokių puriklių“, – paaiškina Gargždų vartotojų kooperatyvo vadovė J. Jurkuvienė.
Gargždų vartotojų kooperatyvas produktus perka iš vietinių ūkių. Štai bulves perka iš Plungės rajono ūkininko, per mėnesį prireikia apie 2,5–3 t bulvių. „Per dieną vidutiniškai išverdame apie 100 porcijų cepelinų su mėsa, varške. Mėginome ir su daržovių įdaru – nepasiteisino, nupirkdavo vos kelias porcijas. Antras po cepelinų mūsų klientų mėgstamiausias patiekalas yra šnicelis“, – atskleidė valgyklos vedėja V. Gliožerienė.
„Bulvės“ valgykloje šiuo metu dviem pamainomis dirba 9 darbuotojos. Kitos pamainos vedėja Stasė Gelžinienė sako, kad darbuotojos dirba labai atsakingai, nes vyrauja supratimas, kad svarbus kiekvienas klientas.
Vilija BUTKUVIENĖ
Autorės nuotr.