Savivaldybės pavadinimas – madinga tema

Gargždai ruošiasi išlįsti iš šešėlio. Tokia nacionalinėje žiniasklaidoje nuskambėjusi antraštė iš pirmo žvilgsnio – dviprasmiška, bet šiuo atveju turima omenyje iniciatyva keisti Klaipėdos rajono savivaldybės pavadinimą į Gargždų savivaldybės. Iš kur išplaukia ši iniciatyva? Panašu, jog pirmiausia ne iš patriotiškai nusiteikusių miestelėnų, o vingiuotų valdžios koridorių. Ši idėja nėra karšta naujiena, ji vietos politikų buvo keliama dar šio amžiaus pradžioje. Tai madinga tema beveik prieš kiekvienus savivaldos rinkimus.

Ir dabar vėl. Pagrindinė mintis, kodėl to reikia, esą ta, jog Klaipėdos rajonas vienintelis Lietuvoje, turintis „paslėptą“ rajono centrą – Gargždus, kurio esą Lietuvos gyventojai nežino. Tačiau dar neišgliaudyta, kaip greitai ir už kiek būtų galima padaryti tokią reformą, neapskaičiuota, kiek adresų ir turto registro duomenų keitimas kainuotų visiems rajono gyventojams bei verslo įmonėms. Ir kiek kainuos ši reforma visiems mokesčių mokėtojams iš biudžeto lėšų pakeičiant iškabas, blankus, antspaudus, perregistruojant visas biudžetines įstaigas, kurių rajone yra per pusė šimto.

Įdomu tai, kad iniciatyva keisti Savivaldybės pavadinimą tradiciškai kyla artėjant savivaldos rinkimams – iššoka iš to „šešėlio“ lyg patogus rinkiminis arkliukas, patraukiantis dėmesį. Socialiniuose tinkluose užvirus diskusijai žmonių nuomonės skirtingos: vieni pasisako už, kiti svarsto, kam to reikia, kokia kam nauda, treti stebisi, kodėl vis grįžtama prie to paties klausimo, jei net esą kažkada buvusi gyventojų apklausa parodė, jog žmonės nenori tokių pokyčių. Redakcija taip pat sulaukė skaitytojų nuomonių, skambučių. Ne gargždiškiai piktinasi, kad esą neatsižvelgiama į jų nuomonę, nes jie visai nenorintys tapatintis su Gargždais, jei, pavyzdžiui, gyvena kažkur Klaipėdos pašonėje. Dar kiti įžvelgia valdžios norą išlaikyti šiltas vieteles, nes ką gali žinoti, kaip viskas pasikeistų, jei rajonas kada nors būtų sujungtas su Klaipėdos savivaldybe. Ir tuomet juk užtektų vienos Savivaldybės administracijos? Manoma, esą Gargždų savivaldybę būtų gal sunkiau sujungti su uostamiesčiu negu pavadinimu susijusį rajoną. Sklando dar ir tokia nuomonė, jog Gargždų savivaldybė skamba šiek tiek provincialiai, panašiai kaip Rietavo ar Pagėgių savivaldybės.

Išties Klaipėdos ir rajono savivaldybės vis glaudžiau jungiasi pramonės, gyvenamosiomis zonomis iš miesto pusės, kurios lyg slibinas ryja rajono žemes. Dabar patogu po Klaipėdos sparneliu džiaugtis ekonomikos pasiekimais, o kaip bus, kai teks atsisėsti tik ant šalto Gargždų akmens? O jei Klaipėda dar gabalą ekonominės plėtros žemių atsirėš? Ar tikrai neliksim vieno miestelio savivaldybe su keliais aplinkiniais kaimais? Tikėkimės, toks scenarijus neįvyks. Manykime, kad pirmą pavasario mėnesį savivaldybės pavadinimo keitimą Tarybos posėdyje planuojantys svarstyti mūsų rajono politikai rimtai pasvers visus už ir prieš, prieš tai įsiklausę į daugelio gyventojų nuomones. Priėmus sprendimą keisti pavadinimą, toliau sektų procedūros aukščiausios šalies valdžios instancijose.

Taigi, diskusijos, nuomonės dėl savivaldybės pavadinimo keitimo yra įvairios. Tačiau greičiausiai pokyčius dėl savivaldybių ateities diktuoja numatoma Lietuvos regionų politika. Teigiama, jog iš 60 savivaldybių 6 yra vadinamosios „žiedinės“ savivaldybės, nes jos išsidėsčiusios aplink didžiuosius miestus, kurių teritorinė konfigūracija yra paveldėta iš sovietinės rajonavimo sistemos. „Šios aplinkybės kelia nemažai iššūkių derinant savivaldybių bendrą veiklą ir paslaugų gyventojams teikimą. <…>2021 m. įvertinus peržiūrėtos regioninės politikos pasiekimus ir konstatavus, kad įvesti savivaldybių bendradarbiavimo mechanizmai nėra pakankamai veiksmingi, o pasiekti daugiau trukdo esamos savivaldybių administracinės ribos, svarstytina savivaldybių administracinių ribų reforma prieš 2023 m. rinkimus į savivaldybių tarybas“, – teigiama pernai gruodžio 15 d. Nacionalinės regioninės plėtros tarybos patvirtintoje Baltojoje knygoje.

Minėtame dokumente, be kita ko, akcentuojama, jog svarbu ne tai, kaip pavadinamas regionas, o kokių galimybių jis suteikia savo gyventojams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content