Auginti verslą nedraugiškoje aplinkoje yra tas pats, kaip bandyti auginti ananasą Antarktidoje

Daugiau kaip 120 forumo dalyvių buvo pristatyta, koks perspektyvus Lietuvoje yra būtent Klaipėdos rajonas, o išvadą, ar taip yra iš tiesų, galėjo pasidaryti patys verslininkai.

 

Tokią reziumė savivaldos ir verslo forume išsakė šiuolaikinio mąstymo verslininkas I. Laursas

Rajono Smulkiojo ir vidutinio verslo fondo komisijos pirmininkė  A. Šakinienė itin džiaugiasi, kad pavyko prikalbinti charizmatiškąjį I. Laursą moderuoti forumą.„Įspūdinga, kad šis savivaldos ir verslo forumas vyksta ne sostinėje, o rajono centre. Rajono, kuris Lietuvoje garsėja verslumu ir palankia investicine aplinka“, – tokiais pagiriamaisiais žodžiais forumo, vykusio penktadienį „Minijos“ kino teatre, organizatorius ir dalyvius apdovanojo renginio svečiai – net du ministrai, Seimo nariai ir patys pranešėjai. Pasitenkinimo pasiekimais verslo srityje, tikėjimo itin geromis perspektyvomis scenoje neslėpė ir rajono valdžios atstovai, kviesdami verslininkus dar glaudžiau bendradarbiauti, tačiau visgi jiems nežadėdami viliotinio išskirtinėmis sąlygomis. Verslininkai savo ruožtu akcentavo, jog svarbiausia, kad jiems nebūtų trukdoma biurokratinėmis priemonėmis.

Meras V. Dačkauskas ir ministrai B. Markauskas (iš kairės) bei L. Kukuraitis sveikino forumo dalyvius.Verslumas – didelis, nedarbas – mažas

Daugiau kaip 120 forumo dalyvių buvo atvertos akys, koks perspektyvus Lietuvoje yra būtent Klaipėdos rajonas. Savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas pažėrė virtinę faktų, įrodančių, jog šiame keturių vandenų krašte verslas vystosi sparčiau nei kitose šalies vietose, o ir ateinančiomis investicijomis bei gyventojų skaičiumi būtų nuodėmė skųstis. Registrų centro duomenimis, rajone yra net 57 645 gyventojai, iš jų – darbingo amžiaus – 64,4 proc., pensinio – 17,9 proc., vaikų iki 15 m. amžiaus – 17,7 proc. Nedarbas rajone vienas mažiausių šalyje – 5 proc. Veikiančių ūkio subjektų skaičius – 1 702. Lietuvos centrinės kredito unijos duomenimis, Klaipėdos rajono savivaldybė pagal verslumo lygį – 7 vietoje. Verslumas rajone 26 proc. didesnis už Lietuvos vidurkį. Pernai išduota 2 416 verslo liudijimų – 3 vieta tarp kaimiškųjų šalies savivaldybių. 39 veikloms taikomas tik 1 euro verslo liudijimo mokestis. Mažiausias verslumo lygis yra Endriejavo, Veiviržėnų ir Priekulės seniūnijose.


Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja R. Kučinskaitė ir vyriausiasis specialistas M. Virbauskas jau galvoja apie ateinančių metų forumą.

Šviesus rajono rytojus

Pagal tiesioginių užsienio investicijų pritraukimą tarp šalies savivaldybių Klaipėdos rajono savivaldybė užėmė 4 vietą (257,42 mln. Eur).

„Artimiausiais metais mūsų šalies ir užsienio įmonės planuoja didžiules investicijas Dirvupių oro uosto teritorijoje ir šalia jos (200–350 mln. eurų). Taip pat Kiškėnų kaime, buvusios dujų perpylimo stoties teritorijoje, pramonės rajone prie „Draugystės“ geležinkelio stoties. Antrajame forume gausiai dalyvavo ir savivaldos atstovai.Laukiame investitorių privačiame industriniame parke Gargžduose ir UAB „Neo­ Group“ įmonės detaliai suplanuotuose sklypuose, kurie įeina į Klaipėdos miesto laisvąją ekonominę zoną“, – šviesias rajono perspektyvas brėžė V. Dačkauskas. Rajono vadovas apgailestavo, jog kai kurios dešimtimis milijonų skaičiuojamos investicijos nepasiekė rajono dėl visuomenės pasipriešinimo, žmonių įtarumo, jog bus vykdoma tarši gamyba. Tačiau meras akcentavo, jog rajono prioritetas yra turizmo ir gyventojų sveikatai blogo poveikio nedarančios pramonės skatinimas. Jeigu su šiais prioritetais būsimi investuotojai prasilenkia, tai Savivaldybė nesiruošia „šokti jokio viliotinio“, nors kažkas ir gundytų investicijomis, pvz., kaip vėjų jėgainių vystytojai.

Visgi Administracijos direktorius Sigitas Karbauskas sveikinimo žodyje forumui poziciją minkštino sakydamas, kad Savivaldybė pasiruošusi atviriems pokalbiams su verslu ir įvairiems pasiūlymams.

Savivaldybei – pakelti nosį

Forume sveikinimo žodį taręs žemės ūkio ministras, Seimo narys Bronius Markauskas pasidžiaugė, kad žemės ūkis Lietuvoje taip pat yra itin sparčiai progresuojančio verslo dalis, ypač turint omenyje technologijas, inovacijas. „Toli gražu tai nėra tas sektorius, kurį įvardintume kaip atsilikusį. Vien kokia dabar technika dirbama – net bepiločiai traktoriai sukurti. Lietuvoje technologijų proveržis turi didžiulį potencialą“, – įsitikinęs B. Markauskas, Diskusijos forumo pertraukėlės metu.priminęs apie Kaimo plėtros programos priemones ir verslui. Ministras, džiaugdamasis rajono matomumu, investicijomis, kurios susijusios ir su rajono itin gera geografine padėtimi, ir su Klaipėdos uostu, įžvelgė, kad verslo plėtra nevyktų be bendrų savivaldos, Vyriausybės, Seimo pastangų gerinti investicinę aplinką.

Savivaldos ir verslo forumą aplankęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis įžvelgė gerą ženklą, kad tokio lygmens forumas „Iniciatyva, inovacijos, investicijos“ vyksta ne sostinėje, ne Kaune, o regione. Jo nuomone, kad tik tie verslai tvarūs, kuriuose darbuotojai jaučiasi tokie pat šeimininkai kaip ir jų savininkai. Tai iššūkis bendrovių vadovams, kaip padaryti, kad darbuotojai taptų sėkmingos komandos dalimi. Ministro įsitikinimu, verslui nereikėtų bijoti profsąjungų stiprėjimo, nes tai labiau paskatintų socialinį dialogą.

Parlamentaras Petras Gražulis, kreipdamasis į forumo dalyvius, vylėsi, kad galbūt būtent šiame susitikime bus išgvildenta net kokia nors idėja Lietuvai, kurios dabar siūlomos ruošiantis Valstybės atkūrimo 100-mečiui. „Norėčiau, kad mūsų Savivaldybė aukščiau pakeltų nosį. Pagalvokime, vien tiktai prie Dirvupių netolimoje ateityje bus investuota apie 350 mln. eurų! Pavyzdžiui, Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje bus investuota gerokai mažiau – apie 200 mln. eurų, o kiek yra džiaugsmo! Apie tai žino visa Lietuva! O mūsų rajone net verslininkai neįsivaizduoja, į kokias teritorijas ateina didžiulės investicijos“, – atkreipė dėmesį parlamentaras.

Sėkmė – charizmatiškas moderatorius

Antrą kartą „Minijos“ kino teatre organizuoto savivaldos ir verslo forumo „Iniciatyva, inovacijos, investicijos“, kuriame pristatyti 8 pranešimai, pagrindine gausiai dalyvius pritraukusia jėga tapo pranešėjas ir forumo moderatorius – vienas iš įtakingiausių šalies verslininkų, milijonierius Ilja Laursas, kalbėjęs apie ateities ekonomiką, mokslo santykį su verslu, apie IT technologijas ir grėsmes žmogui pasimesti tarp jų. Rizikos kapitalo fondo „Nextury Ventures“ įkūrėjas, prieš kelerius metus kinų bendrovei už 50 mln. dolerių pardavęs savo kompaniją „GetJar“, pirmąją mobiliųjų aplikacijų parduotuvę, pats nuolat gyvena išmaniųjų prietaisų, naujausių technologijų ir drąsių svajonių pasaulyje. Jo pranešimas forume – tai įkvepiantis pavyzdys mąstančiam verslui.

„Koks būtų patraukliausias verslas mūsų rajone, kad Jūs pats Ilja, Jūsų draugai iš viso pasaulio atvažiuotų čia?“ – diskusijose klausė viena iš forumo dalyvių. „Visa mano prezentacijos tema – geriausias verslas yra palanki aplinka verslui. Verslas vakuume nesikuria. Juk bet kokia sėkmė, ar tai feisbukas, ar „Nokia“, yra aplinkos sėkmė, kaip ir kompanijos sėkmė. Bandyti auginti gerą kompaniją, gerą verslą nedraugiškoje aplinkoje yra tas pats, kaip bandyti auginti ananasą Antarktidoje. Taigi noriu dar tris kartus pakartoti, kad šiaip verslas nereikalauja paramos. Jam nereikia tiesiogiai duoti. Bet jam svarbiausia netrukdyti ir sudaryti sąlygas. Tai galioja tiek šalyje, tiek regione, nes iš prigimties žmonės yra verslūs. Statistiškai bent jau pusė žmonių nori daryti. Tai jiems tiesiog reikia netrukdyti, suteikti sąlygas, tai ir yra geriausias verslas, kurį gali sugalvoti bet kokia aplinka, įskaitant regioną“, – teigė I. Laursas.

Planuose – trečiasis forumas

Pagyrimų nusipelnę ir daug pastangų įdėję, kad antrasis savivaldos ir verslo forumas būtų sėkmingas – Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Raimonda Kučinskaitė ir vyriausiasis specialistas Mantas Virbauskas bei Tarybos narė, Smulkiojo ir vidutinio verslo fondo komisijos pirmininkė Andželika Šakinienė jau kuria naujus planus ateinančių metų forumui. Jie itin džiaugiasi, kad šįkart pavyko prikalbinti I. Laursą moderuoti forumą – tai iš karto kilstelėjo renginį į aukštesnį lygmenį. Tokią nuomonę patvirtino ir „Bangos“ kalbinti forumo dalyviai – veiviržėniškis verslininkas Viktoras Daugėla bei gargždiškis Dainius Šatkus.

„Norėjome į renginį atvyksiantiems Klaipėdos rajono verslininkams ir planuojantiems kurti verslą asmenims pakviesti tokį žmogų, kuris vien savo atvykimu „uždegtų“ juose stiprią verslumo liepsną. Ilja buvo tas žmogus, apie kurio atvykimą net nesapnavome, tačiau jis atvyko. Džiaugiamės šiuo faktu ir tuo pačiu jau planuojame kitų metų forumą“, – „Bangai“ po antrojo forumo sakė M. Virbauskas, pridurdamas, jog esantys savikritiški. Tad stengsis trečiąjį forumą ruošti atsižvelgdami į pastebėtas dabartinio renginio klaidas.

Bendros antrojo savivaldos ir verslo forumo organizavimo ir reprezentacinės išlaidos iš Savivaldybės biudžeto siekė

3 350 Eur. Pirmą kartą forumas buvo tiesiogiai transliuojamas internetu. Jo įrašą galima pažiūrėti https://youtu.be/mVRd6_CYL_Y.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių