Baltarusijos AE kelia branduolinę grėsmę visam regionui

Lietuvos užsienio reikalų ministerija, reaguodama į informaciją, kad Baltarusija ruošiasi paleisti antrąjį branduolinės jėgainės bloką – vykdo fizikinį reaktoriaus paleidimą ir planuoja įjungimą į elektros tinklą, perdavė Baltarusijos užsienio reikalų ministerijai protesto notą, griežtai reikalaudama nedelsiant stabdyti Baltarusijos AE projektą, kol nebus išspręstos visos tarptautinių misijų ir peržiūros procesų metu nustatytos branduolinės saugos problemos.

 „Baltarusijai ruošiantis paleisti jau antrąjį defektų turintį branduolinės jėgainės bloką, slepiant incidentus ir defektus nuo visuomenės, bei Rusijos prezidento grasinimai dislokuoti branduolinį ginklą Baltarusijoje rodo diktatoriškų režimų neatsakingą elgesį su branduoline energetika ir kelia branduolinę grėsmę visam regionui“, – pabrėžė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Baltarusijos AE projekte iki šiol yra daugybė neišspręstų saugos klausimų, tokių kaip poveikis Lietuvos aplinkai ir gyventojams, saugos kultūros užtikrinimas, tarptautinių rekomendacijų įgyvendinimas.

Šių metų kovo 9 dieną pristatytame Valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime pažymima, kad Baltarusija 2022 metais nuslėpė pirmame ir antrame Baltarusijos atominės elektrinės blokuose įvykusius incidentus ir reaktorių sistemų defektus, dėl kurių pirmojo bloko branduolinis reaktorius neveikė daugiau nei puse metų, o antrojo bloko paleidimo terminai vis atidedami. Labai tikėtina, kad techninių defektų Baltarusijos AE bus fiksuota ir pradėjus eksploatuoti antrąjį bloką. Kaimyninėms šalims informacija apie tikrąją Baltarusijos AE būklę nėra teikiama, kas pagrįstai stiprina institucijų  susirūpinimą ir didina visuomenės baimes. 

„Baltarusijos AE yra Rusijos valstybinės įmonės „Rosatom“ projektas, kurį lydi pasikartojantys incidentai, neįprasti įvykiai, sustabdymai, įrangos gedimai ir neskaidrumo atmosfera. Todėl Lietuva ir toliau kels klausimą dėl sankcijų taikymo Rusijos branduolinės energetikos sektoriui bei valstybinei monopolijai „Rosatom“, – teigė ministras G. Landsbergis.

Baltarusijos sprendimas statyti atominę elektrinę Astravo aikštelėje šalia Lietuvos sienos, vos 40 km nuo Lietuvos sostinės Vilniaus, ne tik pažeidžia tarptautinius branduolinės ir radiacinės saugos, aplinkosaugos reikalavimus, bet taip pat yra nesuderinamas su atvirumo ir skaidrumo principais.

Ministro G. Landsbergio teigimu, kol Baltarusijos AE veiks Astravo aikštelėje, Lietuva taikys visas įmanomas priemones, kad apgintų savo gyventojų saugumą ir gerovę.

URM Komunikacijos ir kultūrinės diplomatijos departamentas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių