Netoli ribos su Klaipėdos rajonu ne tik iškirto medžius, bet ir kūrė neįtikėtinus planus

Palangos meras Šarūnas Vaitkus pirmadienį pranešė apie itin nemalonų ir brutalų incidentą, kai Palangos želdynų inventorizaciją vykdantys specialistai aptiko, jog netoli ribos su Klaipėdos rajonu, Hipodromo gatvėje, savavališkai buvo iškirstas didžiulis plotas saugotinų medžių. Klaipėdos apygardos prokuratūra jau pradėjo ikiteisminį tyrimą.


Perspėjimas: tik gražūs paveiksliukai
„Atkreipkite dėmesį: gražūs paveikslėliai – ne pati tinkamiausia priežastis Palangoje įsigyti nekilnojamojo turto“, – ketvirtadienį išplatintame pranešime spaudai atkreipia dėmesį Palangos meras. Jis akcentuoja, kad neturint leidimų buvo iškirsta devynių rūšių medžiai, iš viso 1 150 saugotinų želdinių. „Be jokių abejonių, faktas sukrečiantis. Savivaldybės administracija, žinoma, niekada nebūtų išdavusi leidimo sunaikinti želdynų masyvą. Skaičiuojame, jog gamtai padaryta žala siekia 1 mln. 838 tūkst. eurų, sieksime, kad tai būtų atlyginta“, – praneša kurorto vadovas.
Pasak mero Š. Vaitkaus, aiškėja ir kita nemaloni situacija. „Nutylėti tikrai negaliu – ir kaip Palangos gyventojas, ir kaip miesto vadovas nenoriu, kad būtų kenkiama mūsų kurorto įvaizdžiui bei būsimieji potencialūs mūsų miesto naujakuriai ar antrojo būsto savininkai bloguoju minėtų Palangos vardą ar juolab būtų apgauti“, – rašo Š. Vaitkus.
Minėtoje teritorijoje Hipodromo gatvėje, kuri dar visai neseniai buvo vienas 9,13 hektaro sklypas, nuo gegužės mėnesio įregistruotas ir naujas savininkas – viena Kauno uždaroji akcinė bendrovė, ir sklypo suskaidymas į 35 dalis.
„Internete nesunkiai galima aptikti, jog čia neva vystomas prabangus poilsio kompleksas. Kaip skelbiama, projekte planuojama pastatyti apie 50 namų: 42 sublokuotus ir 8 individualius. Pastatuose žadami dideli langai ir aukštos, apie 5 metrus, lubos. Žadama ir tik šio kvartalo gyventojams skirta išskirtinė, sakyčiau, prabangi infrastruktūra“, – atskleidžia meras.
Pavyzdžiui, esą bus tikras pliažas – su smėlio pakrante ir tvenkiniu. Kaip rašoma pristatyme, „projekto centrinėje dalyje yra apie 1,5 ha bendro naudojimo sklypas, kurį sudaro apie 1 ha dirbtinis vandens telkinys ir 0,5 ha paplūdimio su šildomu baseinu zona. Tvenkinys bus įrengiamas vadovaujantis geriausiomis dirbtinių tvenkinių praktikomis, kas leis užtikrinti tiek švarą, tiek vandens kokybę.“
Meras Š. Vaitkus pastebėjo, kad specialiai pardavimams sukurtame internetiniame kvartalo projekto vystymo puslapyje siūloma rinktis iš trijų pastatų variantų: 68 kv. m ir 122 kv. m sublokuoti bei nuo 166 kv. m individualūs namai. Vieno kvadratinio metro pardavimo kaina – 2 500 eurų. Avansinis mokėjimas – atitinkamai 25 tūkst., 45 tūkst. ir 62 tūkst. eurų. Sklypų kaina – nuo 10 tūkst. eurų už arą, avansinis mokestis – 50 proc.
Internetiniame projekto pardavimų puslapyje nurodyta, jog jau rezervuota beveik dvi dešimtys objektų, vadinasi, būsimi pirkėjai jau galimai sumokėjo ne vieną šimtą tūkstančių eurų.


Palangos meras rekomenduoja neapsigauti
„Dabar pažiūrėkime, kokia yra realybė. O ji tokia ir tiems, kas sumokėjo avansus, tikrai kainuos daug nervų: Palangos savivaldybės administracija niekada nebuvo gavusi nei kvartalo vystymo koncepcijos bei projekto, nei jokios būsimų pastatų vizualizacijos, projektinių pasiūlymų ar dar kokio kito projekto, nei prašymo dėl statybų toje teritorijoje. Nebuvo atlikti jokie derinimai, statyboms minėtame kvartale nėra išduoti jokie leidimai, nėra leidimų žemės kasimo darbams. Galiausiai – minėtuose sklypuose negali atsirasti jokių poilsio kompleksų, čia galima tik gyvenamosios – vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų namų, o ne poilsio paskirties statyba“, – perspėja Palangos meras Š. Vaitkus.
Kurorto vadovas paaiškina, kad tai reiškia, jog pirkėjai įsigijo tik gražius paveiksliukus, kurie neturi jokio juridinio pagrindo. Nėra jokių garantijų, kad bus suderinti ir patvirtinti būtent tokios architektūros, aukštingumo, medžiagiškumo, kvadratūros pastatai ar būtent toks kvartalo vystymo projektas, kaip pavaizduota paveiksliukuose. Meras abejoja, ar tie projektai apskritai egzistuoja ir ar juos kas nors rengia.
„O kaip vertintumėte tokį akibrokštą, kai vienas iš tų projekto akcentų, kuris turi ypač patikti pirkėjams ir juos sugundyti įsigyti nekilnojamojo turto pajūryje, o būtent dirbtinis pliažas su dideliu vandens telkiniu, galimai numatytas būtent toje 1,5 hektaro bendro naudojimo teritorijoje, kurioje dar visai neseniai šlamėjo 1 150 medžių? Tai matosi ir internete būsimiems pirkėjams pateiktoje kvartalo vizualizacijoje, ir sugretinus ją su anksčiau parengtu bei patvirtintu žemės sklypo formavimo ir pertvarkymo projektu, kuriame ši 1,5 hektaro teritorija nuspalvinta žaliai“, – atkreipia dėmesį kurorto vadovas.
Palangos meras tokius akibrokštus vertina kategoriškai: „Ką galiu tikrai garantuoti – niekada neišduosime leidimo vietoje iškirstų 1 150 medžių įrengti pliažus, tvenkinį ir baseiną ar čia kažką statyti. Vadinasi, tvenkinio, kaip nupiešta gražiuose paveikslėliuose, šiame kvartale tikrai nebus. Maža to, reikalausime ne tik baudžiamosios atsakomybės, sumokėti pagal atkuriamąją medžių vertę paskaičiuotą žalos gamtai atlyginimą, bet ir atsodinti želdinius. Tiesiog nesuvokiama – iš kur toks cinizmas ir iš kur toks brutalus noras pasipelnyti sunaikintos gamtos sąskaita?“
Kurorto vadovas Š. Vaitkus paaiškina, kad nei mero, nei Savivaldybės administracijos galioje ir kompetencijoje nėra galimybių patikrinti nekilnojamojo turto projektų vystytojų ar pardavėjų sąžiningumą. „Mes nežinome, kokių galimai gudrybių bus imtasi vardan biznio sėkmės ir skalsesnės kvadratinio metro pardavimo kainos“, – pranešime spaudai rašo meras.
Jis rekomenduoja prieš sudarant sandorį pareikalauti iš vystytojų ar pardavėjų susipažinti su projektine dokumentacija, įsitikinti, ar tikrai yra gautas leidimas statyboms. „Labai rekomenduoju elgtis protingai ir atsakingai, nepasikliauti vien gražiais paveikslėliais – tai nėra tinkama ir saugi priežastis jūsų investicijai bei norams pajūryje turėti nekilnojamojo turto“, – akcentuoja Palangos meras Š. Vaitkus.


Parengta
pagal pranešimą spaudai
Palangos savivaldybės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių