Bendruomenės: nuo laboratorijų iki veltinių viešbučio
Ne kartą rašėme apie šiemet planuojamus vykdyti vietos veiklos grupės „Pajūrio kraštas“ bendruomenių projektus, kurie jau pateikti Nacionalinės mokėjimų agentūros konkursui dėl finansavimo. Įdomu pažvelgti ir į projektų turinį – ko tikėtis vietos gyventojams, jei projektai bus „palaiminti“. Didžiausia galima parama vienam vietos projektui įgyvendinti yra kiek daugiau nei 95 tūkst. eurų, o bendra skiriama suma – 380 tūkst. eurų.
Šilauogės – verslo užuomazga
Štai Medsėdžių bendruomenė, pradėjusi auginti šilauoges, norėtų pasistatyti 80 kv. m pastatą, kuriame įsirengtų salę ir laboratoriją. Teigiama, jog tai tęstinis projektas, nes bendruomenė 2013 metais įsigijo šilauogių uogienojų, ir kaimo gyventojai buvo paskatinti auginti šias uogas. Gavus lėšų, projektas būtų tęsiamas šiemet – bendradarbiaujant su mokslininkais numatoma kurti naujus nišinius produktus iš šilauogių ir kitų Medsėdžių kaime užaugintų uogų, vaisių ir medaus. Produkcija būtų parduodama turguose, mugėse, o lėšas naudoti pastatui išlaikyti, žaliavoms įsigyti. „Tai dar ne verslas, tik pradžia“, – sakė prieš kurį laiką pristatydamas projektą bendruomenės pirmininkas Vytautas Buivydas.
Asociacija „Dauparų bendruomenė“ (pirmininkas Mindaugas Srėbalius) planuoja remontuoti buvusią katilinę Liepų gatvėje Gobergiškės kaime. Į ją iš buvusių patalpų, kurias vėl planuojama paversti vaikų darželiu, persikels pati bendruomenė, „Strategų“, „Dauparų mamyčių“ klubai, kultūros darbuotojai.
„Priekulės ainių“ bendruomenė, vadovaujama Gitanos Mizgerienės, planuoja iš pagrindų suremontuoti labai apleistas Savivaldybės patalpas Klaipėdos gatvėje, Priekulėje, kurias panaudai gavo 10 metų, įsigyti baldus, visą įrangą. „Priekulės ainiai“ čia planuoja kurti bendruomenės namus, nes priekuliškiai tokių neturi, Priekulės bendruomenė yra įkūrusi laidojimo namus. Taip pat, pasak G. Mizgerienės, planuojamos įvairios edukacinės veiklos vaikams ir suaugusiesiems, stovyklos ir kt.
Statysis, tvarkys namus
Auganti Birbinčių kaimo bendruomenė taip pat nori statytis namelį 16 arų sklype netoli Kiškėnų kaimo, o kad būtų greičiau ir pigiau, statytų jį iš jūrinių konteinerių, kartu įrengdami ir visas reikalingas komunikacijas. Pasak bendruomenės, registruotos Doviluose, pirmininko Ruslano Mašurino, patalpų reikia susirinkimams, laisvalaikiui, o pasistačiusi namus bendruomenė pati juos išlaikytų padedama rėmėjų.
Asociacija „Šaltupė“ toliau ketina plėsti veltinių namukų miestelį, prie esamų dviejų pastatyti dar tris po 50 kv. m ploto, kuriuose būtų teikiamos apgyvendinimo paslaugos. Mat į veltinę pirtį ar į salę atvykstantys svečiai pageidauja ir nakvynės, o pasiūlyti nėra ko. Projektą pristačiusi pirmininkė Reda Poškienė sakė, jog pajamų iš šios veiklos nėra, tai daugiau socialinė veikla, nes tenka dar prižiūrėti ir Gubrės parko teritoriją.
Plikių bendruomenė (pirmininkas Jonas Jackus) norėtų kapitaliai susiremontuoti savo panaudos pagrindais valdomo pastato Klaipėdos gatvėje pirmojo aukšto patalpas.
Naują 80 kv. m pastatą Mokyklos gatvėje norėtų pasistatyti Klaipėdos rajono amatų centras – jame būtų įrengtos papildomos amatų klasės, pritaikytos rengti maisto edukacijos ir kulinarinio paveldo pristatymus.
Viešbutukai populiarūs
Judrėnų Stepono Dariaus bendruomenė norėtų atlikti bendruomenės reikmėms naudojamo pastato, kuris priklauso Telšių vyskupijai, antrojo aukšto rekonstrukciją: įrengti grindis, apšvietimą, pertvaras, apšiltinti sienas, pritaikyti patalpas apgyvendinimo reikmėms. Iš viso būtų suremontuota 200 kv. metrų ploto patalpos. Pasak bendruomenės pirmininkės Vilijos Norvilienės, įsirengus nakvynės patalpas, būtų daugiau atvykstančių į Judrėnuose vykstančius renginius. Lankupių bendruomenė taip pat planuoja savo namus Mikelio Šapalo gatvėje pritaikyti apgyvendinimui – pirmajame aukšte būtų atliekamas kapitalinis remontas, suformuojant 8 atskiras patalpas nedideliam viešbutukui.