Daugiau spalvų rudenėjant

Visi norėtume rožinio gyvenimo, bet pažiūrėkime į klevo lapą. Pažiūrėkime, kokia atsiranda dermė, kai jį pakanda rudens šalna. Taip ir mūsų visuomeniniame, ekonominiame ir politiniame gyvenime, turėtume matyti ne tik balta ir juoda, bet kaip tame populiariame filme net ir „50 pilkų atspalvių“.

Praėjusią savaitę Lietuvą sukrėtė Advokatų tarybos pirmininko profesoriaus dr. Igno Vėgėlės pasisakymas, kurį peržiūrėjo rekordinis skaičius žmonių. Birštone vykusiame visuotiniame Lietuvos advokatų susirinkime pasakyta jo kalba traktuojama įvairiai, bet milijoninis peržiūrų skaičius rodo, kad žmonėms šių dienų aktualijos yra svarbios, kad jie blaškosi ieškodami atsakymų, kad ieško autoritetų. Išplatintas ir pranešimas, kuriame teigiama, kad tai ne advokatūros, o tik paties Advokatų tarybos pirmininko asmeninė nuomonė. Tačiau kaip ir visada mums stinga gebėjimo įžvelgti ne tik juoda ir balta. Dr. I. Vėgėlė skiepų aktualiją pandemijos akivaizdoje pasitelkė atskleisdamas platesnį dabartinių transformacijų vaizdą. „Ši pandemija liudija ypatingai didelius pokyčius mūsų visuomenei. Šiame tektoniniame lūžyje transformuojasi Vakarų civilizacijos pasiekimai. Tenka apgailestauti, kad humanistinę vakarų civilizacijos raidą keičia utilitaristinė pasaulėžiūra. Teisininkų saugomą vakarietišką individo teisėmis ir pagrindinėmis laisvėmis grįstą visuomenę keičia kaštų ir naudos pagrindu grįstas ekonomistų propaguojamas gyvensenos (sutarimo) modelis“, – savo kalboje atkreipia dėmesį dr. I. Vėgėlė. Šios mintys galėtų būti tik pamatas gilesnėms visuomenės diskusijoms. Deja, nebemokame viešumoje racionaliai, be emocijų, be įžeidimų diskutuoti. Pastaruoju metu vieni kitiems skeliame iš peties: jei nepripažįsti mano teisybės, tai eik sau – esi ne savas.

Šiomis dienomis ne tik oras, bet ir pasaulyje viskas keičiasi itin greitai. Staigiai, beveik be šūvių talibai užėmė Afganistano sostinę, ir televizorių ekranuose stebėjome sukrečiančius vaizdus, kaip bandantys gelbėtis nuo būsimo teroro keli afganai tiesiog rankomis kabinosi į išskrendantį lėktuvą ir dėl to paaukojo net savo gyvybę. Kariniai, politiniai perversmai visada pirmiausia atsigręžia prieš paprastus žmones. JAV atliko savo užduotis ir išeina, kaip kažkada it musę kandusi sovietinė kariuomenė išėjo.

Visažiniai komentatoriai socialiniuose tinkluose prapliupo moralizuoti, kad Afganistane žmoneliams nereikėjo prieš vėją pūsti: esą nebūtų talkinę buvusiai Vyriausybei, tai nereikėtų ir bėgti iš šalies. Bet ar tikrai dėl politinių viražų, didžiųjų šalių interesų tokioje islamiškoje šalyje kaip Afganistanas paprastam, neretai ir nelabai išsilavinusiam žmogui yra įmanoma išlikti labai saliamoniškam? Juk žmonės linkę tikėti šviesesne ateitimi, jei jiems tai žadama.

Tad ir mūsų valstybė atsakinga prieš tuos žmones, kurie savo laiku padėjo Lietuvos misijai Afganistane. Pagaliau per šias 10 dienų parsiskraidinome 178 afganistaniečius – vertėjus ir jų šeimas, talkinusius Lietuvos kariams. Nepavydėkime jų dalios, ne pyragai tų parskraidintų afganistaniečių ir čia laukia.

Ketvirtadienį Lietuvoje buvo paskelbta apie dar vieną koronaviruso atvejų šuolį. Klaipėdos ir Neringos savivaldybės vis dar iš juodosios zonos nesitraukia. Daugiausia naujų atvejų, tenkančių 100 tūkst. gyventojų per 14 d., fiksuojama būtent mūsų rajono kaimynystėje: Klaipėdos m. savivaldybėje šis rodiklis siekia 625,3. Didieji miestai, Kaunas ir Vilnius toliau laikosi raudonojoje C3 zonoje, tačiau naujų atvejų skaičiai kol kas neslopsta. Mažėja ir geltonųjų savivaldybių, kurių šiuo metu liko tik 9.

Kol pandemijos paletė Lietuvoje dar marga, o ne tik juoda, skubėkime smagiau gyventi? Štai Klaipėdos rajono savivaldybės administracija penktadienio vakarą pakvietė darbuotojus ir politikus vasarėlę palydėti Karklėje skambiu vakarėlio pavadinimu „Karibų ritmu“…

Monika CALZONAITĖ
„Bangos“ korespondentė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių