• 28 rugsėjo, 2022
|

Daukšaitiškių kapelos „Ritin dobil“ dešimtmetis – bendruomenės kelyje

Daukšaičių kaimo kapelos „Ritin dobil“ nariai džiaugėsi 10-mečio švente.

Daukšaičių kaimo bendruomenė didžiuojasi net dešimtmetį gyvuojančia savo kaimo kapela „Ritin dobil“. Bendruomenės nariai akcentuoja ne tik muzikos kolektyvo tvarumą ir kūrybiškumą, bet svarbiausia – bendruomeniškumo skatinimą.

Kolektyvas labai draugiškas

Daukšaičių kaimo kapelos „Ritin dobil“ meno vadovo Jaroslavo Barabuškos nuomone, kapelos dešimtmečio šventė Daukšaičių bendruomenės kieme buvo smagi, labai laukiama daukšaitiškių. Anot jo, renginį nuspręsta organizuoti lauke dėl pandemijos apribojimų ir nors abejonių kilo dėl būsimo oro, diena pasitaikė graži. „Esame įpareigoti laikytis taisyklių ir gerai pagalvojame, ar verta daryti kokį renginį, važiuoti koncertuoti“, ‒ kalbėjo meno vadovas.

Pirmaisiais „Ritin dobil“ susikūrimo metais žmonės kolektyve keitėsi, tačiau jį jau beveik 9 metus sudaro penki nariai: meno vadovas J. Barabuška, Kęstutis Toleikis, Viktoras Toleikis, Zenonas Vainius ir Povilas Viganauskas.

Daukšaičių bendruomenės „Daukšaičių pušynėlis“ pirmininkas V. Toleikis, grojantis kapeloje, teigė, kad per dešimtmetį visko yra buvę, tačiau visi nariai sugyvena draugiškai. „Mūsų vadovas ištvermingas, kantrus, taktiškas, tai išmokino ir mus, kai kuriuos savamokslius, groti. Įsiklausome vienas į kitą ir nereikia bartis, ginčytis. Sprendžiame visi kartu, kur važiuoti ar nevažiuoti, ar tinka daina, žodžiai, ar ne“, ‒ pasakojo V. Toleikis. Jam kolektyvas – ir pramoga, ir užimtumas. Ilgais žiemos vakarais repeticijos padeda pabėgti nuo kasdienybės, taip pat, anot bendruomenės pirmininko, smagu keliauti, rengti pasirodymus ne tik rajone, Lietuvoje, bet ir už jos ribų.

Žinomi ir už Lietuvos ribų

Anot J. Barabuškos, kapelos atsiradimas labai pakeitė Daukšaičių kaimo gyvenimą, jie esą kiek galėjo, tiek skatino daukšaitiškių bendruomeniškumo jausmą. „Prisimenu, kai atvykau į Daukšaičius, mes neturėjome net kur repetuoti, grodavome su pirštinėmis, buvo šalta, tamsu, galvojau, kur aš papuoliau? Bet nenuleidome rankų, sakiau sau – reikia bandyti, ‒ prisiminimais dalijosi J. Barabuška. ‒ Patys dirbome: tapetavome, klijavome, dažėme ir restauravome kultūros namų patalpas. Po truputį atsirado koncertų, pradėjome kviesti svečių – net buvo kazokų ansamblis iš Rusijos atvažiavęs į Daukšaičius. Prieš pandemiją jau turėjome tradicinę šventę vasaromis, į kurią, Veiviržėnų kultūros centro padedami, net pasikviesdavome žymesnių grupių ar atlikėjų – tiek susirinkdavo žmonių. Inicijavome netradicinę naujametinę kapelų šventę – būtent žiemos laiku, prieššventinį laikotarpį, kad žmonėms pakeltume nuotaiką tamsiais vakarais.“

Pačiam meno vadovui kapela – tai savirealizacijos būdas. J. Barabuška stengiasi įnešti savo patirties, kad kapela „Ritin dobil“ būtų visiškai kitokia. Muzikantas keičia tekstus, ritmą, skambesį, o kartais sukuria naują muziką ir pritaiko kapelai. „Kaip mano mama sako: „Jūs esat kitokie.“ Jau 10 metų kitokie ir gyvuojame. Teko ir televizijoje laidoje „Duokim garo“ pagroti, ir važiavome į Estiją, į Tartu“, ‒ „Bangai“ pasakojo J. Barabuška.

Daukšaitiškiai mėgsta burtis

Džiaugiuosi mūsų daukšaitiškiais“, ‒ akcentavo A. Vanagienė.

Daukšaitiškė A. Vanagienė, buvusi ilgametė Daukšaičių bendruomenės pirmininkė, „Bangai“ sakė, kad bendruomeniškumas kaime yra labai išaugęs. 2009 m. buvo įkurta bendruomenė, o nuo 2010 m. buvo pradėti organizuoti įvairūs renginiai, veiklos. „Vaistažoles rinkome, pakavome ir vežėme į muges pardavinėti, labai norėjome prisidėti prie Maltiečių ordino pagalbos seneliams, susiorganizavome ir iškepėme per tūkstantį grybukų, dalyvavome akcijoje Klaipėdoje, surinkome didelę sumą pinigų ir padovanojome seneliams“, ‒ neslėpė džiaugsmo daukšaitiškė vardindama ne vieną bendruomenės veiklą. Jos nuomone, svarbiausia tai, kad žmonės patys norėdavo dalyvauti veiklose, renginiuose, tiesiog laukdavo kvietimo, net ir senjorai prisidėdavo, patys dalyvaudavo programose. Dabartinį pirmininką V. Toleikį pašnekovė apibūdino kaip labai darbštų, veržlų, atsakingą ir sumanų. „Mūsų bendruomeniškumas niekur nėra dingęs. Jis yra, tik truputėlį pristabdytas mūsų veiklų kiekis dėl pandemijos, nes galime mažiau veiklų organizuoti patalpose. Bet šventės, kurios vyksta lauke, be galo laukiamos, džiaugiamasi, kad galima praleisti laisvalaikį, susitikti su kaimynais. Žmonės yra gebantys susitelkti, vieni kitiems padėti. Džiaugiuosi mūsų daukšaitiškiais“, ‒ akcentavo A. Vanagienė.

Renginio vedėja Veiviržėnų kultūros centro renginių organizatorė I. Juciuvienė sveikinimo žodį pakvietė tarti rajono merą B. Markauską.

Sveikino ir svečiai

Sveikinimo žodį jubiliejų švenčiantiems „Ritin dobil“ kapelos nariams tarė Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas. Šventėje dalyvavo rajono Tarybos nariai Violeta Riaukienė, Sigitas Karbauskas ir Viktoras Kura, taip pat Švėkšnos Šv. apaštalo Jokūbo parapijos klebonas Julius Meškauskas. Renginį vedė Veiviržėnų kultūros centro renginių organizatorė Irena Juciuvienė. Su sukaktimi kapelos narius taip pat pasveikino A. Vanagienė ir Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos direktorė Laima Navickienė. Jubiliejiniame koncerte grojo Rietavo savivaldybės kultūros centro kaimo kapela „Subata“ ir Gargždų kultūros centro Dauparų skyriaus kaimo kapela „Šešios bačkos“.

Tai, kad Daukšaičių bendruomenė mėgsta burtis, patvirtino ir Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos direktorė L. Navickienė. Anot jos, dėl gimnazijos Pašlūžmio skyriaus yra nuolat bendraujama su bendruomenės pirmininku V. Toleikiu ir juntamas didelis bendruomenės palaikymas: padeda spręsti ūkinius klausimus, aktyviai dalyvauja mokyklos skyriaus šventėse. „Prieš porą metų aš nustebau, kad mūsų salė buvo pilna žmonių. Daukšaitiškiai – labai aktyvūs ir mėgstantys burtis“, ‒ teigė L. Navickienė.

Laikydamiesi reikalavimų pandemijos metu daukšaitiškiai kapelos jubiliejinę šventę stebėjo lauke

Monika CALZONAITĖ
A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių