Etnologės šiaudiniai sodai – tautinis paveldas

Įdomu tai, kad rugius Dalia užsiaugina pati. Tad sodų kelias jos namuose prasideda nuo grūdo.

Žemės ūkio ministerija patvirtino, kad Dovilų etninės kultūros centro etnologės Dalios Lengvinaitės kuriami šiaudiniai sodai, žvaigždės, eglutės žaisliukai atitinka tautinio paveldo sertifikavimo reikalavimus.


Išmoko pati
„Labai smagu, emocijos – tik teigiamos, man tai patvirtinimas, kad esu gerame kelyje“, – sakė etnologė D. Lengvinaitė. Ji pasakojo, kad pradėjus rišti sodus ne kartą teko lankytis Aukštaitijoje, Dzūkijoje, kur sodų rišimas gana populiarus, skirtingai nei mūsų krašte. „Mano tikslas buvo, kad ir mūsų kraštiečiai išmoktų šio meno, pajustų sodų unikalumą“, – pasakojo kruopštumo nestokojanti etnologė.
Dar anksčiau D. Lengvinaitė yra sakiusi, jog padrąsinantis signalas paimti į rankas rugį ir pabandyti pačiai padaryti sodą, atėjęs lyg iš dangaus. Dalia negalėjo pravažiuoti dviračiu pro rugių lauką nenusiskynusi keleto šiaudų. Pati išmoko rišti reketukus, ir taip prasidėjo kūrybos kelias auginant sodus.
„Kaip skruzdėliukas dėliojau dėliojau – ir kažkas gavosi. Pirmasis sodas, padarytas prieš ketverius metus, kaip talismanas tebekabo. Sodas yra sakralus, sudėliotas iš kvadratų ir trikampių. Kvadratas yra materija, o trikampis – dvasia. Geometrinės formos ir sudaro reketuką“, – sakė Dalia.


Sklinda ypatinga energija
Etnologė džiaugiasi, kad rišti sodus jau išmokė ne vieną. Neseniai vyko edukacija Šateikiuose, kur moterys vėl prisiminė šį nuostabų kabančių sodų pasaulį. Pastarasis, pašnekovės įsitikinimu, buvo nepelnytai primirštas. „Dabar sodus riša ir mano kaimynės, ir kolegės iš Dovilų pagrindinės mokyklos ikimokyklinio-priešmokyklinio ugdymo skyriaus. „Darželyje kabo du mūsų bendrai surišti sodai, tad sklindanti energija dar ypatingesnė“, – neabejoja Dalia.
Anot jos, veriant sodą, vidus turi būti ramus, kitaip skyla šiaudas, nes šiaudas yra gyvas: „Dažnai girdžiu, kad mano sodus žmonės nori paliesti. Kaip sodas yra gyvas, taip ir šiaudinis sodelis yra gyvas.“
Tautodailininkė neturi išankstinės vizijos, nedaranti brėžinių, koks turėtų būti būsimas sodas. Pasak Dalios, sodas yra paskiriamas kokiam nors svarbiam įvykiui, metų laikui, šventei, emocijai. Taip per mėnesį ar net kelis gimsta sodas piramidės, saulutės, žvaigždutės ar dar kitokios formos. Net šiuolaikiniame interjere sodai randa vietos. Anot Dalios, ypač erdviose laiptinėse įdomiai žiūrisi, kai nuo apšvietimo nusidriekia šešėliai. Sodų sukelta vibracija ramina, jie skleidžia šiltą energiją. Daug Dalios sodų jau iškeliavę po Europą.

Agnė ADOMAITĖ
Asm. albumo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių